d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Polska > Body-building. The Second Official Thread. > Siłownia - Oficjalny Temat
Prev164656667683626Next
Add Reply New Topic New Poll
Banned
Posts: 41,205
Joined: Jun 4 2007
Gold: Locked
Trader: Scammer
Warn: 50%
Feb 22 2010 03:05pm
Quote (markov @ 22 Feb 2010 22:02)
nie, gdybys po kazdym treningu mial zakwasy, to najprawdopodobniej twoja tkanka miesniowa nadawala by sie do wymiany. Skoro zakwasy sie skonczyly, to najwidoczniej doprowadziles miesnie do stanu uzywalnosci.
Glupi przyklad, nie biegales miesiac.. pojdziesz pograc w pilke, na drugi dzien masz nogi z waty. Trenujesz regularnie, 3 razy w tygodniu, zakwasow nie ma. Cos w tym jest?

Troche teorii:
Zakwasy w medycynie sportowej – uszkodzenia tkanki mięśniowej spowodowane nadmiernym obciążeniem podczas wysiłku fizycznego i związane z nimi dolegliwości bólowe pojawiające się 24 do 72 godzin po wysiłku (u osoby nieuprawiającej sportu, po dłuższym wysiłku mogą trwać nawet do 5 dni).
Najszerzej akceptowana naukowo hipoteza wyjaśniająca powstawanie zakwasów wskazuje jako ich przyczynę mikrourazy strukturalnych włókien mięśniowych. Udało się dowieść, że powstawanie zakwasów jest uzależnione od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Gdy podczas ćwiczeń napięty pod obciążeniem mięsień rozciąga się zamiast kurczyć, powstaje więcej uszkodzeń tkanki mięśniowej. Rozciąganie jest efektem działania siły większej niż siła mięśnia i ma na celu wyhamowanie ruchu i ochronę stawów przed uszkodzeniem. Przykładem aktywności rozciągającej w ten sposób mięśnie jest zbieganie ze wzniesienia.

Popularna hipoteza, teoria metaboliczna, która zakłada kumulację w mięśniach kwasu mlekowego powstającego w warunkach niedoboru tlenu, coraz częściej jest podważana. Kwas mlekowy ulega bowiem wchłonięciu już 60 minut po wysiłku. Dodatkowo dowiedziono, że ćwiczenia, w których napięte mięśnie tylko się kurczą, mimo że produkują kwas mlekowy, rzadko powodują zakwasy.

W zapobieganiu zakwasom kluczową rolę odgrywa poprzedzenie wysiłku odpowiednio długą rozgrzewką i dostosowanie intensywności wysiłku do siły mięśni.


to znaczy czyli jak jade na sile i ciagle progresje robie, tak ze na drugi dzien zakwasy to troche przegiecie robie ? Oo
Member
Posts: 21,335
Joined: Dec 13 2004
Gold: 1,234.00
Feb 22 2010 03:09pm
Quote (markov @ 22 Feb 2010 23:02)
nie, gdybys po kazdym treningu mial zakwasy, to najprawdopodobniej twoja tkanka miesniowa nadawala by sie do wymiany. Skoro zakwasy sie skonczyly, to najwidoczniej doprowadziles miesnie do stanu uzywalnosci.
Glupi przyklad, nie biegales miesiac.. pojdziesz pograc w pilke, na drugi dzien masz nogi z waty. Trenujesz regularnie, 3 razy w tygodniu, zakwasow nie ma. Cos w tym jest?

Troche teorii:
Zakwasy w medycynie sportowej – uszkodzenia tkanki mięśniowej spowodowane nadmiernym obciążeniem podczas wysiłku fizycznego i związane z nimi dolegliwości bólowe pojawiające się 24 do 72 godzin po wysiłku (u osoby nieuprawiającej sportu, po dłuższym wysiłku mogą trwać nawet do 5 dni).
Najszerzej akceptowana naukowo hipoteza wyjaśniająca powstawanie zakwasów wskazuje jako ich przyczynę mikrourazy strukturalnych włókien mięśniowych. Udało się dowieść, że powstawanie zakwasów jest uzależnione od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Gdy podczas ćwiczeń napięty pod obciążeniem mięsień rozciąga się zamiast kurczyć, powstaje więcej uszkodzeń tkanki mięśniowej. Rozciąganie jest efektem działania siły większej niż siła mięśnia i ma na celu wyhamowanie ruchu i ochronę stawów przed uszkodzeniem. Przykładem aktywności rozciągającej w ten sposób mięśnie jest zbieganie ze wzniesienia.

Popularna hipoteza, teoria metaboliczna, która zakłada kumulację w mięśniach kwasu mlekowego powstającego w warunkach niedoboru tlenu, coraz częściej jest podważana. Kwas mlekowy ulega bowiem wchłonięciu już 60 minut po wysiłku. Dodatkowo dowiedziono, że ćwiczenia, w których napięte mięśnie tylko się kurczą, mimo że produkują kwas mlekowy, rzadko powodują zakwasy.

W zapobieganiu zakwasom kluczową rolę odgrywa poprzedzenie wysiłku odpowiednio długą rozgrzewką i dostosowanie intensywności wysiłku do siły mięśni.

/jak cos to sprostowac.


Ja mam zakwasy klatki zawsze, nawet jak chodze na silke przez 3 miechy i nie opuszcze zadnego treningu. Nie ma reguly, rozne organizmy.
Member
Posts: 41,017
Joined: Jul 4 2005
Gold: 871.28
Feb 22 2010 03:10pm
Quote (zaki @ 22 Feb 2010 22:05)
to znaczy czyli jak jade na sile i ciagle progresje robie, tak ze na drugi dzien zakwasy to troche przegiecie robie ? Oo


najwidoczniej nie rozgrzewasz miesni, i 'przepalasz'. Poprzedz trening dobra rozgrzewka, sam musisz znac swoja granice.
Tez mam 'progresje' w sile, regularna, ale zakwasy mi sa obce. Cos musisz miec nie tak, bo to nie jest normalne, zeby po kazdym treningu miec zakwasy :unsure:

Quote (bustersss @ 22 Feb 2010 22:09)
Ja mam zakwasy klatki zawsze, nawet jak chodze na silke przez 3 miechy i nie opuszcze zadnego treningu. Nie ma reguly, rozne organizmy.


cos w tym jest, kazdy jest inny.
Na pewno nie moze sie kierowac zakwasami, jako wyznacznikiem przyrostow.. to nie to ;)


This post was edited by markov on Feb 22 2010 03:29pm
Member
Posts: 17,008
Joined: May 7 2005
Gold: 600.00
Feb 22 2010 03:14pm
Quote (bustersss @ Feb 22 2010 09:09pm)
Ja mam zakwasy klatki zawsze, nawet jak chodze na silke przez 3 miechy i nie opuszcze zadnego treningu. Nie ma reguly, rozne organizmy.


podobnie u mnie, przez rozpietki glownie :d
Banned
Posts: 41,205
Joined: Jun 4 2007
Gold: Locked
Trader: Scammer
Warn: 50%
Feb 22 2010 03:32pm
Quote (markov @ 22 Feb 2010 22:10)
najwidoczniej nie rozgrzewasz miesni, i 'przepalasz'. Poprzedz trening dobra rozgrzewka, sam musisz znac swoja granice.
Tez mam 'progresje' w sile, regularna, ale zakwasy mi sa obce. Cos musisz miec nie tak, bo to nie jest normalne, zeby po kazdym treningu miec zakwasy :unsure:



cos w tym jest, kazdy jest inny.
Na pewno nie moze sie kierowac zakwasami, jako wyznacznikiem przyrostow.. to nie to ;)


wlasnie o to mi chodzilo :P

czyli zakwasy nie sa wyznacznikiem dobrego treningu na silowni :D
Member
Posts: 5,923
Joined: Nov 18 2006
Gold: 11.00
Feb 22 2010 03:35pm
Czy któryś koks może mi doradzić, jaki kupić ekspander? Chcę przy jego pomocy ćwiczyć barki / plecy. Ofc w grę wchodzą tylko gumowe.
Member
Posts: 15,578
Joined: Dec 28 2006
Gold: 216.00
Feb 22 2010 03:36pm
Quote (zibib @ Feb 22 2010 09:35pm)
Czy któryś koks może mi doradzić, jaki kupić ekspander? Chcę przy jego pomocy ćwiczyć barki / plecy. Ofc w grę wchodzą tylko gumowe.


Lepiej kup hantle.
Member
Posts: 31,950
Joined: Dec 2 2006
Gold: 95.66
Feb 22 2010 03:37pm
Quote (zibib @ Feb 22 2010 10:35pm)
Czy któryś koks może mi doradzić, jaki kupić ekspander? Chcę przy jego pomocy ćwiczyć barki / plecy. Ofc w grę wchodzą tylko gumowe.


Expander izi, z oppo, 30 zł chyba kosztuje. Czarny, bądź złoty kolor.
Member
Posts: 8,873
Joined: May 3 2009
Gold: 1,275.00
Feb 23 2010 12:16am
Quote (Czarnuch @ Feb 22 2010 10:48pm)
cykl mono + cp
dt

rano 5g mono
prze tren porcja cp

dnt

rano 5g mono
w godz treningowych 5g mono

1. da radę przekształcić to tak, żeby nie brać krety rano na czczo ?
2. może zamiast w dnt 5g mono dać porcje cp ?


up
Member
Posts: 16,534
Joined: Sep 25 2005
Gold: 4,470.00
Feb 23 2010 01:32am
Quote (Czarnuch @ Feb 22 2010 10:48pm)
cykl mono + cp
dt

rano 5g mono
prze tren porcja cp

dnt

rano 5g mono
w godz treningowych 5g mono

1. da radę przekształcić to tak, żeby nie brać krety rano na czczo ?
2. może zamiast w dnt 5g mono dać porcje cp ?


1. np 30-40 min po obiedzie
2. daj porcje cp i zobacz jak reaguje twoj organizm

a i pamietaj ze najlepsze efekty odnotowywuje sie jak po zakonczonym cyklu masz miesiac dobrego treningu :)
Go Back To Polska Topic List
Prev164656667683626Next
Add Reply New Topic New Poll