Quote (Malmy @ Apr 9 2013 12:30pm)
Tack

ja det kändes som en bra dag

får hoppas det håller i sig, och att det vänder för dig idag! inge mer bad beats och otur för dig idag!
Btw vad är din spelstil på borden? förstått att du har tajt brm och verkar vara en tight spelare, men kör du oftast TAG eller hur ser det ut?

Min preflop range är relativt tight (beror på pos givetvis, jag foldar A6 UTG men jag höjer A6 first in på knappen), jag är tight preflop men ganska agressiv post-flop, har inga problem med att semi-bluffa eller whatever har heller inga problem med att göra "moves" när det behövs.
T.ex om en snubbe nästan alltid cbettar efter raise och det kommer en klockren bluff flopp som jag nästan är säker på att han missat så har jag inga problem med att re-raisa hans cbet helt tom, en klokren NIT hade lagt sig och väntat på bättre tider.
Jag försöker också 3-beta med ganska mediokra händer mot folk som har för vana att alltid sno mörkarna när dom är first in på knapp t.ex
Så jag är tight på ett sätt men jag har inget emot man mot man spelet jag tror det är därför jag har större berg och dalbana i rullen sen jag började spela shorthanded, på max 10 var jag riktigt tight vilket ledde till att man oftast var lite lite plus varje dag men det blir sjukt tråkigt i längden för man spelar sina kort i mycket högre utsträckning, jag exploaterar mycket mer på shorthanded och jag menar... ibland gör man geniala steals och ibland re-raisar man rakt in i nötterna.
Men sen beror det mycket på bord också, möter jag ett halv-fiskigt bord där folk gillar att se floppen så spelar jag tightare och möter jag massa nits spelar jag lösare.
Mene, jag tog upp shorthanded igen för typ en vecka sen så jag slipar på taktiken fortfarande

Btw: Jag troskade precis 100 spänn med A9 mot AQ på AQ9A bräda

Aa vad säger man, det är helt omöjligt att folda