Quote (Simon @ Oct 3 2013 08:30pm)
har vi någon äntligen-hemma fantast här inne?
skulle sätta upp en ganska tung hylla på väggen, som är av betong. märkte när jag borrade att det gick alldeles för lätt. när jag skruvade in skruven i pluggen så fäste den inte alls, pluggen följde med ut och betongen smulades sönder. ringde en polare och fick höra att det är lätt-betong, att jag skulle fylla hålen med pl400 och sätta i pluggen, sen vänta ett dygn och sen sätta upp hyllan. men hur mycket tror ni det kommer hålla för? hyllan väger säkert 20kg :/
aldrig stött på lätt-betong förr, men det verkar vara djävulens påfund. jävla skit. hade vart enklare och stabilare om det vart gips-skivor till och med.
Nästan alla nyare byggnader är murade utav lättbetong. Lita på din polare, pl400 >> allt. Lättbetong är fint, isolerar bra.
Gips-skivor håller lika kasst om du inte skruvar i reglar

När du borrar i väggen, blir det inte en massa putssläpp runt omkring?
/e vad för "skruvar" fäster du skiten med?
/e2 du ska vara glad att det inte är lersten, ingenting biter på de.
This post was edited by CraZeeY on Oct 3 2013 01:51pm