Quote (f10eq @ Jan 23 2014 09:52am)
Ok ville bara få en generell bild av det hela, tack!
Och det där med socker e fan svårt för mig, väldigt svårt att sluta, som för en del med cigg ungefär..
Det är ingen som slutar med socker, de som går på kroppsbyggardieter tar socker på sina fuskmål som är 1-3st varje vecka beroende på hur mycket man klarar att gå munk mode!

Dem som påvisar motsatsen ljuger bara, de sötar/äter antingen honung,frukt,mörk choklad etc... Det är inte en jävel som har 0g socker i sitt intag. Sen mot formodan om du försöker att äta verkligen 100% rent, slår det tillbaka på dig efter cirka 8 veckor, då upplever du en hetsätning i form av skräpmat som du själv suktar efter mest, troligen glass,kladdkaka,godis,chips,kakor osv.
Quote (c00kie_m0nster @ Jan 23 2014 11:07am)
12% socker
Coca-Cola 10,6% Socker
antagligen är det "nyttigare" socker i äpple.
Fruktos dominerar i äpple och päron, kroppen har svårare att utvinna glukosen från fruktos än raffinerat socker. lätt att få en putmage av mycket frukt för det tar längre tid för kroppen att smälta det. Sen det är endast en ytterst liten mängd vitaminer/mineraler om ens spårbara mineraler i frukt. Skulle cola va lika näringsrik som mjölk med samma halt socker, hade jag druckit det i små mängder om ja va tvungen att välja mellan frukt/cola. Dock mättar ju frukt mer pga fiberhalten och volymen som tar upp plats i magsäcken.
This post was edited by ankiie on Jan 23 2014 07:01am