Quote (Svartermetalisk @ 9 Nov 2016 21:16)
Därför att en en etta i innerstaden kostar 3 miljoner SEK eller 15.000 per månad att hyra? Alla kan inte bo på Sveavägen utan många som jobbar i Stockholm pendlar ganska rejäla sträckor till och från jobbet vilket gör att man inte bara kan strunta i att ta bilen.
Frågan du kan ställa dig är hur gör folk i övriga landet där avstånden är betydligt längre och ibland betydligt mer snö och ingen snöröjning??
Quote (f10eq @ 9 Nov 2016 22:36)
Ok så du tar dig friheten att hyra helikoptertaxi eller? Köper en innerstadslägenhet för dina enorma summor pengar? Vad gör du själv om inte bussen kommer eller är inställd, tågen är försenade med en halvtimma, vägarna är fulla av folk som försöker komma fram med bil? Tar saken i egna händer i kör snöskoter på trottoarerna? Springer några mil till jobbet i djup snö?
Tar ledigt kanske?
varför kommer inte folk fram med bil? inga vinterdäck? för låg markfrigång? eller helt enkelt inte smarta nog att förstå att deras bil inte kan ta sig fram?
självinsikt och vetskapen om sin bils egenskaper i mycket snö en bristvara hos staburna??
This post was edited by K1NGEN on Nov 10 2016 10:10am