Skämt Topicen!Innehåll: Kom gärna med ett skämt själv, de kan vara nåt du kommit på själv, eller bara hört från någon eller som du fått från nån sida.
De kan även vara en rolig bild, en rolig/klurig gåta eller till exempel en Youtube video. Med mera. Var gärna kreativ 
En amerikan och en japan från en multinationell koncern bjöd med sig en norrman ut på representationslunch. Medan de satt där ryckte plötsligt amerikanen till, satte tummen till örat och lillfingret framför munnen och började prata.
Efter samtalet ville norrmannen veta vad detta var för något, och fick höra att detta var den nyaste mobiltelefonmodellen, med mikrofon inplanterat i lillfingret och högtalare i tummen.
Strax efter ryckte det i japanen, som stack pekfingret i örat och förde ett kort samtal.
- Men vad var dette, ville norrmannen veta. Han förstod ju att också detta var ett mobilsamtal.
- Var har du mikrofonen?
- Mikrofonen är inopererad mellan framtänderna, och högtalaren i pekfingret, svarade japanen.
Norrmannen satt länge och väl och tänkte, och tyckte det var lite orättvist att han inte kunde matcha dessa teknofreak.
Plötsligt spratt han upp från stolen, släppte en brakfis, och satte sig ned.
- Vad i all världen var det? ville japanen och amerikanen veta.
- Nei, jeg sendte bare en fax jeg, svarade norrmannen.
This post was edited by Litttle_Brother on Mar 17 2009 04:22pm