Quote (Giraff @ 18 Apr 2012 18:10)
...förutsatt att någon här i swesub tror på det du vill ifrågasätta.
Vad tror du själv på, big bang?
Egentligen är big bang lika långsökt som religionernas skapelseberättelser. "I början fanns Gud, och han fixade resten".
Big bang bygger på två olika startscenarion:
1) Från början fanns det ingenting, och plötsligt exploderade det och bildade universum. (Eller spännande symmetribrott på kvantnivå kanske?)
eller
2) Från början fanns jättemycket energi koncentrerat i en pytteliten punkt. Det har alltid funnits. Sedan small det och bildade universum.
Gudsteorierna representerar en egen variant, som egentligen är en kombination av 1 och 2
3) Gud har alltid funnits. Plötsligt fick han för sig att skapa världen.
För mig är de tre varianterna i princip lika flummiga.
Det känns fel att någonting "alltid har funnits", eftersom allting borde ha en början. Det kan inte bara vara. Å andra sidan, om det plötsligt ur ingenting dök upp en maffig explosion så skulle det lika gärna kunna dykt upp en liten gud med förmågan att skapa vad han ville. Det är ungefär lika långsökt.
Sedan är det klart, religionerna är ju ett maktverktyg, och till skillnad från vetenskapen kan religionen inte beskriva hur världen fungerar och varför. Jag är långt ifrån någon troende person, men den här textmuren visar att det finns skit att diskutera även om alla är ateister.
