Quote (Guunba @ Sep 16 2011 06:57am)
Byt væk fra voks og brug Mud.
Hairdo! mud vax er en god en. Dufter af æbler på en måde, og efterlader slet ikke håret fedtet.
Men det holder langt bedre.
http://www.google.com/search?q=hairdo+mud+wax&hl=da&safe=off&rlz=1G1GGLQ%5FDADK334&biw=1680&bih=896&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=2dVyTuKCNa%5Fa4QSDxMy9CQ&sqi=2&ved=0CGoQsAQDu kan dog også mixe mud med voks og få et bedre hold og det lidt voks grease look der kommer med voks.
I så fald vil jeg mene du burde bruge en meget tynd voks dog. Da det kun er for glansens skyld. Og så bruge ret minimalt af det. For at undgå fedtet look.
Mud er godt fordi det "størkner" håret. Men ikke på en ubehagelig måde. Og så skal der ikke ret meget til.
Heldigvis er den jeg linkede til at finde de fleste steder og i næsten alle småbutikker. Og den er ret billig. Så afprøv og alt det der

Har selv meget tykt og kraftigt hår, så er også lagt under at skulle have kort hår, ellers ligner jeg en mikrofon. Mud gjorde at mit hår ikke faldt sammen af sin egen vægt mere.
Hey du, tak for rådet, har ikke prøvet det mud-voks før, men tror jeg vil give det en chance

Quote (ZwiX @ Sep 16 2011 01:11pm)
Har heller ikke selv brugt det i en 2 års tid nu. Altså dax

Et eksempel af mit hår. jeg har gjort min ven anonym :b
http://i189.photobucket.com/albums/z291/Zwiix/Billede2.png
Og det sætter stort set sådan hele dagen ud at røre ved det.
Dog når jeg tager i byen kan jeg godt lige finde på at rette på det en gang eller to.
Kan godt lide det hår, ser meget stille og roligt ud

prøver den voks efter jeg har afprøvet Guunbas forslag.

PS no offense, men jeg hader bare de der addidas trøjer hahaha !

tak for rådene guys!