De ce fugi toamna ?
19.10.1999 16.15 de Rus Claudiu Alin
Cand linistea noptii s-a asternut pe strada,
Si oamenii toti intrau in ograda,
Am iesit chemat, auzind claviatura,
Am iesit chemat, sa contemplez natura.
Eu noaptea imi regasesc linistea
Ce sta atarnata de-o stea
Si face ca timpul sa bata pe loc,
Sa arunce tristetea in viduri si foc.
Sub pasii marunti imi scartaie umbra,
Cu capul plecat, cu straie de seara,
Cu tremuru-n coaste prin frigul de-afara
Admir cugetand la o alba petala.
Prin vantul scornit ea se poarta agale,
Desprinsa a fost dintr-o tanara floare,
Se matura-n cale cu frunzele moarte,
Prin unde turbate purtate sunt toate.
Ciclonul rasuna, iar clopotul bate.
Amutit de viscol, lipsit de lumina
O zi in furtuna imi pare divina
Lovit de un fulger, zdrobit de idei
Si sufletul parca imprastie scantei.
O oglinda lovita face un zgomot puternic
Dar o inima zdrobita n-are glas pentru tine.
Nu-mi pasa ce vine nici norii de cad
Caci fara iubire toate-n jur plang si ard...
Pentru draga mea Olimpia
cu ocazia zilei de nastere
R.Claudiu
Da, da am renuntat la acest hobby desi incepusem sa scriu poezii inca de la 9 ani si aveam adunate cateva foarte bune, unele prezentate la liceu de catre dirigintele meu, mebru al Academiei Romane in cadrul unei sedinte a acesteia, unde de altfel oamenii erau incantati de opera mea.
pareri?
Acum dupa mult timp am incercat sa ma reinventez doar ca lumea si viziunea mea s-a mai schimbat.
Sa auzi numai de bine...