Fa update la sp3, poate asta e problema.
Instaleaza-ti si scaneaza cu CCleaner, Lavasoft ad-aware,Spybot search & Destroy si un antivirus bun..chiar daca tu crezi ca nu ai virusi.
Ai facut install curat (formatare inainte ) sau in folderul vechi de d2?
Eu am imaginile cd-urilor, le montez cu daemon tools si instalez, pe urma update din joc sau patch extern ( de obicei mi-e lene sa-l iau extern, il ia direct cu jocul mai rapid).