Deci ca sa stergi un fisier dai asa
Rm -rf (directorul fisierul ce vrei sa stergi)
Pico (fiserul care vrei sa il modifici) si dupaia dupa ce lai modificat dai Ctrl +X sa salvezi apoi Y si Enter
Hai ca iti las cateva comenzi folositoare la RooT sau Linux:
w , uptime = arata de cate zile este serverul sus
id, whoami = arata dreptul pe care il avem pe root: apache sau root
ls, dir = arata continutul unui folder
rm -rf = aterge un folder sau fisier
Impachetez un fisier -> tar chf fisier.tar fisier
tar zcd fisier.tar director
Vad ip la un server -> ping -c1 yahoo.com
/sbin/ipchains -A input --destination-port -p tcp -j REJECT
route add -host ip-ul reject -> Inchid un port anume
cat /proc/cpuinfo -> Informatii despre sistem
rpm -Uhv arhiva -> despachetez arhiva rpm
gzip -9 ex.tar -> modifik extensia tar in tar.gz
/usr/sbin/useradd -o -u 0 http -> fak shell
cat /etc/issue -> vad versiunea de linux
gcc program.c -o program -> compilez un program
df -h -> vad cat re hardu
/etc/rc.d/init.d -> Afisate Pidurile
cat /etc/hosts -> Vad Vhosturile
netstat -aut -> VAd cine mai ii pe roata
cat /etc/*release -> Vad versiunea de linux
cat /etc/hosts -> Vad hosturile
alias ls='dir --color=tty'-> Bag ls
/usr/sbin/userdel user -> Sterg user
find / -name ".. " -print -xdev ->caut foldere ascunse
find / -name ".*" -print -xdev | cat -v ->caut foldere ascunse
Daca mai ai ceva in Legatura cu Linux RooT Apache etc etc am sa te ajut cu ce pot si stiu

E: ca sa iei ceva pe linux dai
wget [linkul respectiv]Nu e asa greu ti-am spuns iei serverul pe Linux si doar trebe modificat unele fisiere si acelea le modifici cu
pico nu uita

Sper ca ai drept de RooT pe el (adika admin) sau daca e din scanare serverul si nu ai drept de RooT sa imi spui sa iti dau niste exploituri sa iei dreptul de RooT ca altfel nu o sa te tina si o sa stearga tot de pe el...
Si daca lai primit sau e din scanat sa dai tot timpul comenzile astea la inceput cand intri prin el cu putty
unset HISTFILE
unset HISTSAVE
history -n
unset WATCH
export HISTFILE=/dev/null
Sper sa fie de folos comenzile si sa reusesti ce vrei

Regard's Dany
This post was edited by DanyTheDog on Dec 6 2008 04:56am