d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Romanian > Un Clasic Al Tvr
Add Reply New Topic New Poll
Member
Posts: 43,241
Joined: Nov 6 2005
Gold: 53,809.25
May 24 2008 05:32am
http://www.youtube.com/watch?v=frVVqSLaAoY
Ce parere aveti ?
Se pare ca se vand din ce in ce mai multe "sentimente" prin reclame.
A se vedea reclama Magura.
http://www.youtube.com/watch?v=ROoR0frBT-M
Member
Posts: 11,500
Joined: Jun 22 2007
Gold: Locked
Trader: Scammer
May 24 2008 05:44am
mie asta imi place la nebunie rofl.gif laugh.gif


Member
Posts: 57,983
Joined: Jan 12 2006
Gold: 5,104.00
Jun 5 2008 12:41pm
As corecta.
Se vand iluzii, nu sentimente.

Obiectul final al fiecarui act de comunicare este obtinerea unui comportament. Avem definit sloganul publicitar, in care gasim adesea detaliu in detaliu, cutie in cutie...

Reclamele sunt persuasive. In ordine. Ethos, logos, pathos.
moral, rational, emotional.

daca toate trei sunt intrunite, sansele de`a rezista ispitei se diminueaza drastic.

De notorietate este faptul ca advertisingu` - in speta reclama - are un caracter usor manipulativ Ubicuu - mesaju` subliminal ce face apel la programare pentru a da anumite raspunsuri si a avea anumite comportamente. Comportamentul stereotip si automat se intalneste in cea mai mare parte a actiunilor umane. Dosite in spatele unei reclame, adesea gasim programarea neurolingvistica si hipnoza, care permit ocolirea comportamentului rational al interlocutorului, pentru a accede direct la comportamentul inconstient al acestuia, Exista nenumarate tehnici de abordare si de vanzari toate acestea, modeland o iluzie de ceva (probabil inutil) care ne satisface (cel mai bine - adesea) o nevoie (probabil fictiva).

Ma inclin ...
Member
Posts: 16,658
Joined: May 24 2007
Gold: Locked
Warn: 20%
Jun 5 2008 12:57pm
Quote (B4al @ Thu, Jun 5 2008, 06:41pm)
As corecta.
Se vand iluzii, nu sentimente.

Obiectul final al fiecarui act de comunicare este obtinerea unui comportament. Avem definit sloganul publicitar, in care gasim adesea detaliu in detaliu, cutie in cutie...

Reclamele sunt persuasive. In ordine. Ethos, logos, pathos.
moral, rational, emotional.

daca toate trei sunt intrunite, sansele de`a rezista ispitei se diminueaza drastic.

De notorietate este faptul ca advertisingu` - in speta reclama - are un caracter usor manipulativ Ubicuu - mesaju` subliminal ce face apel la programare pentru a da anumite raspunsuri si a avea anumite comportamente. Comportamentul stereotip si automat se intalneste in cea mai mare parte a actiunilor umane. Dosite in spatele unei reclame, adesea gasim programarea neurolingvistica si hipnoza, care permit ocolirea comportamentului rational al interlocutorului, pentru a accede direct la comportamentul inconstient al acestuia, Exista nenumarate tehnici de abordare si de vanzari toate acestea, modeland o iluzie de ceva (probabil inutil) care ne satisface (cel mai bine - adesea) o nevoie (probabil fictiva).

Ma inclin ...


acum tiai dat seama ? biggrin.gif

This post was edited by kelz0 on Jun 5 2008 01:00pm
Member
Posts: 43,241
Joined: Nov 6 2005
Gold: 53,809.25
Jun 5 2008 01:11pm
Frumos raspuns, Tibi.
Bine-ai revenit smile.gif
Member
Posts: 57,983
Joined: Jan 12 2006
Gold: 5,104.00
Jun 5 2008 01:54pm
Quote (kelz0 @ Thu, 5 Jun 2008, 20:57)
acum ti-ai dat seama ? biggrin.gif


ingenuu
Member
Posts: 5,740
Joined: Jun 18 2007
Gold: 0.00
Jun 6 2008 04:17pm
nu sentimente.
Go Back To Romanian Topic List
Add Reply New Topic New Poll