Quote (B4al @ Thu, Jun 5 2008, 06:41pm)
As corecta.
Se vand iluzii, nu sentimente.
Obiectul final al fiecarui act de comunicare este obtinerea unui comportament. Avem definit sloganul publicitar, in care gasim adesea detaliu in detaliu, cutie in cutie...
Reclamele sunt persuasive. In ordine. Ethos, logos, pathos.
moral, rational, emotional.
daca toate trei sunt intrunite, sansele de`a rezista ispitei se diminueaza drastic.
De notorietate este faptul ca advertisingu` - in speta reclama - are un caracter usor manipulativ Ubicuu - mesaju` subliminal ce face apel la programare pentru a da anumite raspunsuri si a avea anumite comportamente. Comportamentul stereotip si automat se intalneste in cea mai mare parte a actiunilor umane. Dosite in spatele unei reclame, adesea gasim programarea neurolingvistica si hipnoza, care permit ocolirea comportamentului rational al interlocutorului, pentru a accede direct la comportamentul inconstient al acestuia, Exista nenumarate tehnici de abordare si de vanzari toate acestea, modeland o iluzie de ceva (probabil inutil) care ne satisface (cel mai bine - adesea) o nevoie (probabil fictiva).
Ma inclin ...
acum tiai dat seama ?
This post was edited by kelz0 on Jun 5 2008 01:00pm