d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Romanian > Balada Lu` Jiji =))
Add Reply New Topic New Poll
Member
Posts: 453
Joined: Sep 15 2007
Gold: 0.00
Nov 19 2007 03:21pm
Si eu sunt stelist, dar e prea tare balada. =))

"Pe un stadion,
Cam cu ghinion,
Iată vine iute,
Pfui, ferea că pute,
Un cioban gherţoi,
Cu-o turmă de oi!
Una-i mai pestriţă,
Oaia Nicoliţă,
Una care zburdă
E o oaie Surdă,
Iar una peltică
Se numeşte Dică.

Şi pe la peluză
Stând buză la buză,
Mări, se vorbiră,
Ei se sfătuiră
Printre căcăreze
Ca să mi-l lucreze
Pe cel antrenor
Că-i prea bârfitor
Şi are la soare,
Un hotel prea mare,
Şi maşini prea tari,
Şi cam mulţi dolari!...
Şi acel cioban,
Evident, ţăran,
Fără pic de frică
L-a demis pe Gică,
Şi de-o lună-ncoace
Gura nu-i mai tace,
Cică el cioban,
I-a luat Merţan
Şi noaptea la trei
Îi ducea femei

-Bre patron de paie,
Care nu faci baie,
De o lună-ncoace
Gura nu-ţi mai tace!
Ori turma nu-ţi place,
Ori eşti bolnăvior,
Păstor impostor?
-Auzi, hahaleră
Cu faţă mizeră,
Mare derbedeu,
Tu ştii cine-s eu?
Eu sunt, ştiu creştinii,
Sabia luminii,
Sunt Jiji jupânul
Şi a tot stăpânul.

- Stăpâne, stăpâne,
Îţi cheamă ş-un câne
Cel mai bărbătesc
Şi cel mai frăţesc,
Şi la stadion
Dă-i un milion,
Poate derbedeul
Bate CeFeReul.

-Bre Jiji la noi
Nu există oi,
Caută-ţi în pripă
Oaia la echipă,
Şi-o să-ţi vezi măiastră,
Oaia roş-albastră;
Iar în dosul stânii
Mai ascultă-ţi cânii,
Zi-le-o vorbă bună,
Ca la cap să-ţi pună
Fluier ardelean,
Al lui Corpodean;
Fluierul ca mierea,
Al domnului Serea;
Fluier cu venin,
Al lui Constantin!
Vântul când a bate
Prin ele-a răzbate,
Punctele s-or strânge,
Oile vor plânge
Cu lacrimi de sânge,
Că tu la prostime
Le vei da iar prime!

Iar de o să pleci
La Parchet în beci,
Să le spui curat
Că te-ai însurat
C-o mândră crăiasă,
A lumii mireasă;
Că la nunta ta
A căzut o stea;
Iar restul de stele
Ţi-au cântat manele,
Vieţaşi şi ocnaşi
Ai avut nuntaşi;
Preoţi iubitori,
Doi judecători,
Păsărele mii,
Şi stele făclii!
Iar dacă-i vedea,
Pe la DeNeA
Unul cu burtică,
Pe nume Mitică,
Din ochi lăcrimând,
Pe hol alergând,
Pe toţi întrebând
Şi la toţi zicând:
"Cine-au cunoscut,
Cine mi-au văzut
Şmecher marinel,
Tras printr-un inel?
Feţişoara lui,
A coniacului;
Perişorul lui,
Ca al oului;
Ochişorii lui,
Ca ai x-ului?"
Tu, ciobanul meu,
Să îi spui mereu
Că acel băiat
V-a cam înfundat,
Iar la spectatori,
Ăia "infractori",
Să le spui curat:
”-Gata, v-am lăsat!”
Member
Posts: 5,812
Joined: Oct 6 2007
Gold: 121.00
Nov 19 2007 03:23pm
Foarte tare !!! laugh.gif
Member
Posts: 453
Joined: Sep 15 2007
Gold: 0.00
Nov 19 2007 03:32pm
rus ..pune ce`ai scris la sign in felu asta : [img]linku tau[/img] smile.gif
Member
Posts: 5,812
Joined: Oct 6 2007
Gold: 121.00
Nov 19 2007 04:03pm
Quote (Ashera @ Mon, Nov 19 2007, 09:32pm)
rus ..pune ce`ai scris la sign in felu asta : [img]linku tau[/img] smile.gif


ma chinui din greu crede-ma .. dar nu-mi iese sad.gif
Member
Posts: 453
Joined: Sep 15 2007
Gold: 0.00
Nov 19 2007 04:06pm
acum e ok tongue.gif
Member
Posts: 5,812
Joined: Oct 6 2007
Gold: 121.00
Nov 19 2007 04:07pm
Quote (Ashera @ Mon, Nov 19 2007, 10:06pm)
acum e ok tongue.gif

in sfarsit !!!!
Member
Posts: 22,955
Joined: Feb 25 2006
Gold: 1,034.21
Nov 19 2007 06:45pm
vai ce tare e balada
m-am spart de ras laugh.gif
Retired Moderator
Posts: 28,692
Joined: May 14 2006
Gold: 2,762.00
Trader: Trusted
Nov 20 2007 03:45am
sec :|
Member
Posts: 28,592
Joined: Nov 3 2005
Gold: 17,707.00
Nov 25 2007 03:38am
si asa mai departe...oare pana unde?
Go Back To Romanian Topic List
Add Reply New Topic New Poll