Quote (rusclaudiualin @ Wed, 15 Apr 2009, 14:57)
pentru ca atunci cand nu te mai incadrezi in tertipurile umane ale societatii contemporane ori te refugiezi in trecut, si evident te calugaresti sau pleci pe o insula pustie, ori incerci sa schimbi parerile contemporane si evident ca nu poti deoarece majoritatea are intotdeauna dreptate. Pana si fosta mea profesoare de limba romana a sibliniat inabusita: " nu am timp de extractivitati scriitoricesti si sper sa intelegi ca lucrurile astea nu mai sunt cautate azi si si-au pierdut farmecul" -> morala:
"cand o societate nu te vrea asa cum iti doresti tu preda-te"
Pai dragu` meu, societatea te influenteaza, da` nu ea`ti dicteaza eul.
Adica garantat ai si tu o exceptionalitate ce difera (contrastant) de submediocritatea din jur.
Gandirea stereotip oricum e o prostie. Ma rog, nu stiu ce`ai avut de castigat renuntand, sau ce`ai fi avut de pierdut continuand.
Macar faceai o gagica un pic mai fericita.