Quote (onlythebrave @ 14 Nov 2009 22:04)
In semn de omagiu adus unei intregi vieti dedicate scenei si in semn de durere pt ca o intreaga generatie cu care am crescut se duce...macar de la ei am avut ce invata, ei transmiteau ceva, erau vii, chiar si atunci cind jucau in telenovele, cum a fost cazul cu gheorghe dinica si gheorghe visu si altii...ramin doar aceste fetze triste de saltimbanci pe care le numim politicieni...aceste figuri inexpresive de crocodili la pinda, cu ochi sticlosi, cu botul cascat sub apa; aceste paiatze ambulante care stau zugravite pe panourile electorale ca sfintii pe peretii bisericilor, incercind sa schiteze sinceritatea ca si violatorii care incearca sa convinga fetitzele ca ei vor doar sa le dea o papusha, acesti antihristi care zapacesc babele nebune si tinerii sclerozati de atita incultura predicind noua ordine mondiala a dezordinii, a minciunii ridicate la rang de adevar si a prostitutiei intelectuale ridicate la rang de virtute...
Este o lume reala, plina de sentimente si idealuri care se prabuseste lasind in loc doar o falie abrupta prin care intrezarim ingroziti haul apocaliptic al unei societati muribunde sufleteste si bolnave psihic...pentru ca nu putem trai in trecut, si trebuie sa acceptam scirba si minciuna din zilele noastre care se cheama pompos democratie si asumarea responsabilitatii guvernamentale...macar inainte erau bancuri cu ceausescu si asta era...acum circul fiind oficializat si ridicat la rang de pro-tv-otv-vanghelion-baselion incepem sa ne intrebam dc nu aveau dreptate romanii atunci cind spuneau ca gloata proasta si infometata poate fi tinuta in friu doar cu 2 lucruri...: piine si circ...acum intelegi?...arta a murit, traiasca circul....
Daca multi analfabeti, nimcuri intelectuale, falsi artisti sunt promovati de dimineata pana seara peste tot, poate parea ca arta a murit.
Arta, este de multe ori subtila.
Arta este de multe ori acolo unde nu sare in ochii nostri.
Depinde de noi sa o cautam.
Depinde de noi sa o sprijinim.
Depinde de noi sa ne bucuram de ea atunci cand o descoperim.
Depinde de noi sa ii facem pe artisti sa se bucure de bucuria noastra.
Bucuria noastra sincera este elixirul vietii fiecarui artist adevarat.
Sa stii ca arta nu a murit, si nu o sa moara niciodata.
Poate doar parea ca a murit.
Daca arta moare, oare noi vom mai trai cu adevarat ?