d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Русский > Russian Song > Kraski
Prev12
Add Reply New Topic New Poll
Member
Posts: 4,214
Joined: Jun 4 2009
Gold: 1,895.00
Jan 3 2010 03:16pm
Quote
u must be a retard if u like this lol
this lmao ^^
Member
Posts: 679
Joined: Jul 24 2005
Gold: 6,496.00
Jan 3 2010 05:26pm
Quote (tore @ Jan 3 2010 09:05pm)
Hello, im form norway, and i have been studying russian for some time now, but im a little slacky so im not so good:P

but i would really like to know what she said in this song? any one know where i can find lyrics to it?


u have ur russian halfstar, aleksandir rybak, betta listen to him. won the crappyvision after all, lmao
Member
Posts: 4,691
Joined: Aug 15 2006
Gold: 473.30
Jan 3 2010 06:10pm
Quote (Ghost Ripper @ 4 Jan 2010 00:26)
u have ur russian halfstar, aleksandir rybak, betta listen to him. won the crappyvision after all, lmao


yes hes alright, but i want a russian song so i can learn from it:P
and i liked that song :P
Member
Posts: 679
Joined: Jul 24 2005
Gold: 6,496.00
Jan 3 2010 06:30pm
Quote (tore @ Jan 4 2010 03:10am)
yes hes alright, but i want a russian song so i can learn from it:P
and i liked that song :P


if u really wanna learn something, better listen to some classic music from soviet era. at least texts there are making sense, not the song you gave us above :)
Member
Posts: 20,799
Joined: Jul 17 2007
Gold: 6,256.01
Jan 4 2010 05:39am
here is much better song with easy lyrics to learn



Code
Текст песни Что такое осень

Что такое осень - это небо. Плачущее небо под ногами.  
В лужах разлетаются птицы с облаками. Осень - я давно с тобою не был.  
В лужах разлетаются птицы с облаками. Осень - я давно с тобою не был.  
Осень, в небе жгут корабли. Осень, мне бы прочь от земли.  
Там, где в небе тонет    печаль - осень темная даль.  
Что такое осень - это камни. Верность над чернеющей Невою.  
Осень вдруг напомнила душе о самом главном - осень, я опять лишен покоя.  
Осень в небе жгут корабли. Осень, мне бы прочь от земли.  
Там, где в небе тонет печаль - осень темная даль.  
Что такое осень - это ветер. Вновь играет рваными цепями.  
Осень - доползем ли, долетим ли до ответа:  
Что же будет с родиной и с нами?  
Осень - доползем ли, долетим ли до рассвета,  
Осень, что же будет с завтра с нами?  
Осень в небе жгут корабли. Осень, мне бы прочь от земли.  
Там, где в небе тонет печаль - осень темная даль  
Осень в небе жгут корабли. Осень, мне бы прочь от земли.  
Там, где в море тонет печаль - осень темная даль.  
Тает стаей город во мгле, осень, что я знал о тебе?  
Сколько будет рваться листва - осень вечно права.  
Go Back To Русский Topic List
Prev12
Add Reply New Topic New Poll