d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Русский > просто пиздатые картинки
12322Next
Add Reply New Topic New Poll
Member
Posts: 47
Joined: Jun 17 2009
Gold: 0.00
Aug 1 2009 03:41am
What Is a Moulin?

A moulin (French for "mill") is a narrow, tubular chute, hole or crevasse worn in the ice by surface water, which carries water from the surface to the base far below. They can be up to 10 meters wide and are typically found at a flat area of a glacier in a region of transverse crevasses. These holes can go all the way to the bottom of the glacier and can be hundreds of meters deep, or may reach the depth of common crevasse formation (about 10-40m) where the stream flows englacially.

These holes are a part of a glacier's internal "plumbing" system, to carry melt water out to wherever it may go. Water often exits the glacier at base level, but occasionally the lower end of a moulin may be exposed in the face of a glacier or at the edge of a stagnant block of ice.







This post was edited by Tallinn on Aug 1 2009 03:42am
Member
Posts: 47
Joined: Jun 17 2009
Gold: 0.00
Aug 1 2009 04:07am
Nebula : An Old Star Gives Up the Ghost

Member
Posts: 14,313
Joined: Jun 3 2007
Gold: 5,850.00
Aug 1 2009 04:10am
Member
Posts: 7,861
Joined: Jan 8 2007
Gold: 6.11
Aug 1 2009 04:12am
земляк , покажи лучше наш красивый город во всех его проявлениях :)
Member
Posts: 47
Joined: Jun 17 2009
Gold: 0.00
Aug 2 2009 06:58am
Quote (Tpuaga @ Sat, Aug 1 2009, 01:12pm)
земляк , покажи лучше наш красивый город во всех его проявлениях :)


budet sdelano zemljak !



tri sestri

Member
Posts: 47
Joined: Jun 17 2009
Gold: 0.00
Aug 2 2009 07:13am




Member
Posts: 8,974
Joined: Jan 27 2008
Gold: 0.00
Aug 3 2009 11:07am
ох нифигасе, а я и не знал что у вас так красиво!
Member
Posts: 9,237
Joined: Jul 22 2007
Gold: 14.00
Aug 3 2009 12:27pm
Чет не очень нравится, а че с прошлым топиком случилось? Модеры решили что картинки недостаточно пиздаты?
Member
Posts: 14,357
Joined: Mar 17 2007
Gold: 1,648.00
Warn: 10%
Aug 3 2009 01:18pm
Quote (STM704 @ Mon, Aug 3 2009, 10:27pm)
Чет не очень нравится, а че с прошлым топиком случилось? Модеры решили что картинки недостаточно пиздаты?


Его вроде и не закрывали.
Пока...
Member
Posts: 9,237
Joined: Jul 22 2007
Gold: 14.00
Aug 3 2009 02:18pm
Quote (Apocalypticus @ Mon, 3 Aug 2009, 23:18)
Его вроде и не закрывали.
Пока...

Лажо плохо работает.
Go Back To Русский Topic List
12322Next
Add Reply New Topic New Poll