d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Polska > Topic O Literaturze Fantasy #3 > Kolejny Repost.
Prev14546474849205Next
Add Reply New Topic New Poll
Member
Posts: 27,898
Joined: Sep 2 2008
Gold: 295,440.29
Dec 21 2010 07:41am
Pozwolę sobie dokonać subiektywnej oceny tego co przeczytałem, dla tych co może nie czytali a chcieli by zacząć

Cook Glen - Kroniki Czarnej Kompanii: (9.9/10 dla całej serii)
Tom 01 - Czarna Kompania
Tom 02 - Cien W Ukryciu
Tom 03 - Biala Roza
Tom 04 - Gry Cienia
Tom 05 - Sny O Stali
Tom 06 - Srebrny Grot
Tom 07 - Ponure Lata
Tom 08 - A Imie Jej Ciemność
Tom 09 - Woda Spi
Tom 10 - Żołnierze Zyja

Cook Glen – Garret (9.8/10 dla całej serii)
Tom 01 - Slodki Srebrny Blues
Tom 02 - Gorzkie Zlote Serca
Tom 03 - Zimne Miedziane Lzy
Tom 04 - Stare Cynowe Smutki
Tom 05 - Ponure Mosiezne Cienie
Tom 06 - Czerwone Zelazne Noce
Tom 07 - Smiertelne Rteciowe kłamstwa

Salvatore R A – Drizzt (czyli saga o mrocznym Elfie) (7.5 dla całej serii 8.7 dla trylogii)
Tom 01 Trylogia Mrocznego Elfa – Ojczyzna
Tom 02 Trylogia Mrocznego Elfa – Wygnanie
Tom 03 Trylogia Mrocznego Elfa - Nowy Dom
Tom 01 Dolina Lodowego Wichru - Krysztalowy Relikt
Tom 02 Dolina Lodowego Wichru - Strumienie Srebra
Tom 03 Dolina Lodowego Wichru - Klejnot Hallinga
Tom 01 Dziedzictwo Mrocznego Elfa – Dziedzictwo
Tom 02 Dziedzictwo Mrocznego Elfa - Bezgwiezdna Noc
Tom 03 Dziedzictwo Mrocznego Elfa - Mroczne Oblezenie
Tom 04 Dziedzictwo Mrocznego Elfa - Droga Do Switu
Tom 01 Sciezki Mroku - Bezglosna Klinga
Tom 02 Sciezki Mroku - Grzbiet Swiata
Tom 03 Sciezki Mroku - Sluga Reliktu
Tom 04 Sciezki Mroku - Morze Mieczy
Tom 01 Trylogia Klingi Lowcy - Tysiac Orkow
Tom 02 Trylogia Klingi Lowcy - Samotny Drow
Tom 03 Trylogia Klingi Lowcy - Dwa Miecze
Tom 01 Najemnicy - Obietnica Krola-Czarnoksieznika


Goodkind Terry - Miecz Prawdy (8.5/10 dla całej serii)
Tom 01 - Pierwsze Prawo Magii
Tom 02 - Kamien Lez
Tom 03 - Bractwo Czystej Krwi
Tom 04 - Swiatynia Wichrow
Tom 05 - Dusza Ognia
Tom 06 - Nadzieja Pokonanych
Tom 07 - Filary Swiata
Tom 08 – Fantom
Tom 09 – Spowiednicza (właśnie czytam :P)


Le Guin Ursula – Ziemiomorze (9.3/10 dla całej serii)
Tom 01 - Czarnoksieznik z Archipelagu
Tom 02 - Grobowce Atuanu
Tom 03 - Najdalszy Brzeg
Tom 04 – Tehanu
Tom 05 - Opowiesci Z Ziemiomorza
Tom 06 - Inny Wiatr


Sapkowski Andrzej - Saga o Wiedźminie (Heh 10/10 jak dla mnie, za styl pisania po części)
Tom 01 - Krew Elfow
Tom 02 - Czas Pogardy
Tom 03 - Chrzest Ognia
Tom 04 - Wieza Jaskółki
Tom 05 - Pani Jeziora
Antologia - Miecz Przeznaczenia
Antologia - Ostatnie Zyczenie

Sapkowski Andrzej Trylogi Husycka (heh solidne 10/10)
Tom 01 - Narrenturm
Tom 02 - Boży bojownicy
Tom 03 - Lux perpetua

Piekara Jacek (buhahah chciał by być Sapkowskim ale nie jest. Mimio to jest dobry ^^ 9/10)
01 Sługa Boży
02 Młot na czarownice
03 Miecz aniołów
04 Łowcy dusz
05 Płomień i krzyż tom 1

Trudi Canavan - Uczennica Maga (6/10)
Trudi Canavan Trylogia Czarnego Maga (nie jest żle ale to chyba bardzie dla Kobiet aczkolwiek można czytać 8/10)
Tom 01 Gildia magów
Tom 02 Nowicjuszka
Tom 03 Wielki mistrz

Trudi Canavan Trylogia Zdrajcy (6.5/10 na razie)
Tom 01 Misja Ambasadora (czekam na kolejne)

J.R.R. Tolkien – Silmarillion (9/10)
J.R.R. Tolkien – Hobbit, czyli tam i z powrotem (9/10)
J.R.R. Tolkien – Władca Pierścieni (9/10)
Tom 01 Drużyna Pierścienia
Tom 02 Dwie Wieże
Tom 03 Powrót Króla
Member
Posts: 37,502
Joined: Mar 30 2007
Gold: Locked
Warn: 100%
Dec 21 2010 07:50am
9.3 dla Le Guin vs 8.7 dla Drizzta to troche beka.

This post was edited by CoD_id on Dec 21 2010 07:50am
Member
Posts: 9,825
Joined: Apr 7 2005
Gold: 2,777.00
Dec 21 2010 07:53am
jestem w polowie pierwszego tomu uczty dla wron i niestety akcja bardzo wyhamowala. wlasciwie caly czas jest wyjasnianie nastepstw koncowki nawalnicy mieczy.
gruntowna zmiana bohaterow tez troche mnie zawiodla. wolalem tych z dwoch poprzednich tomow.

nie wiem jak tam z metryka dokladnie ale mam wrazenie ze starcie krolow i nawalnica byly pisane "jednym tchem" a tutaj juz po jakims czasie, na spokojnie


btw kolega mnie uswiadomil ze jest karcianka gry o tron :P tez ciekaway bajerek

This post was edited by cOr on Dec 21 2010 07:54am
Member
Posts: 37,502
Joined: Mar 30 2007
Gold: Locked
Warn: 100%
Dec 21 2010 07:56am
Quote (cOr @ Dec 21 2010 01:53pm)
jestem w polowie pierwszego tomu uczty dla wron i niestety akcja bardzo wyhamowala. wlasciwie caly czas jest wyjasnianie nastepstw koncowki nawalnicy mieczy.
gruntowna zmiana bohaterow tez troche mnie zawiodla. wolalem tych z dwoch poprzednich tomow.

nie wiem jak tam z metryka dokladnie ale mam wrazenie ze starcie krolow i nawalnica byly pisane "jednym tchem" a tutaj juz po jakims czasie, na spokojnie


btw kolega mnie uswiadomil ze jest karcianka gry o tron :P tez  ciekaway bajerek


to samo wrazenie odnioslem, nawet gdzies chyba o tym wspominalem tutaj, generalnie spokojny klimat utrzymuje sie przez caly czas az do konca (obecnego).
mi za to podobają się ludzie z Dorne (jak dobrze pamietam), corki Żmiji etc.
no i czekam na serial ciagle!
Member
Posts: 27,898
Joined: Sep 2 2008
Gold: 295,440.29
Dec 21 2010 07:56am
Quote (CoD_id @ Dec 21 2010 01:50pm)
9.3 dla Le Guin vs 8.7 dla Drizzta to troche beka.


Drizzt to czytadło, mało odkrywcze w tym gatunku (dałem 7.5 za całość), ale czyta się fajnie, Ziemiomorze to inna liga, polecam tym co nie lubią schematów banalności.

This post was edited by iridius on Dec 21 2010 08:13am
Member
Posts: 37,502
Joined: Mar 30 2007
Gold: Locked
Warn: 100%
Dec 22 2010 02:39am
Quote (iridius @ Dec 21 2010 01:56pm)
Drizzt to czytadło, mało odkrywcze w tym gatunku (dałem 7.5 za całość), ale czyta się fajnie, Ziemiomorze to inna liga, polecam tym co nie lubią schematów banalności.


Dlatego tez sie dziwie, ze az taka niska roznica w ocenach, nawet jesli trylogia mrocznego elfa, odstawała od pierwszej z tego cyklu i kontynacji poziomem.
Member
Posts: 27,898
Joined: Sep 2 2008
Gold: 295,440.29
Dec 22 2010 03:07am
Quote (CoD_id @ Dec 22 2010 08:39am)
Dlatego tez sie dziwie, ze az taka niska roznica w ocenach, nawet jesli trylogia mrocznego elfa, odstawała od pierwszej z tego cyklu i kontynacji poziomem.


Heh no Le Guin też ma wady ;) przede wszystkim, używa dość prostego języka, choć to po części może być winą przekładu, pozatym 3 ostatnie tomy mogą wydać się zbyt spokojne.
Natomiast 3 pierwsze Tomy mrocznego Elfa przynajmniej aspirują do czegoś więcej niż czytadła, nie są tak banalne jak reszta. Opis Pomroku oraz walki między domami, jest dość sugestywny, Młody Drizzt również jest nietuzinkową postacią (później niestety się to zmienia)

Poza tym jak napisałem, ocena jest subiektywna ;)
Member
Posts: 37,502
Joined: Mar 30 2007
Gold: Locked
Warn: 100%
Dec 22 2010 03:12am
Quote (iridius @ Dec 22 2010 09:07am)
Heh no Le Guin też ma wady ;) przede wszystkim, używa dość prostego języka, choć to po części może być winą przekładu, pozatym 3 ostatnie tomy mogą wydać się zbyt spokojne.
Natomiast 3 pierwsze Tomy mrocznego Elfa przynajmniej aspirują do czegoś więcej niż czytadła, nie są tak banalne jak reszta. Opis Pomroku oraz walki między domami, jest dość sugestywny, Młody Drizzt również jest nietuzinkową postacią (później niestety się to zmienia)

Poza tym jak napisałem, ocena jest subiektywna ;)


Prosty język, ale książki Le Guin są czymś jedynym w swoim rodzaju, jeśli idzie o fantasy.
Co do Drizzta, przeczytałem w sumie tylko Ojczyzne z pierwszej trylogii (z caloscie nie czytalem 3 ksiazek niestety) i fakt byla fajna. Ale jesli idzie o książki w Podrmoku to z cała pewnością Wojna Pajęczej Królowej > Telenowela Drizzta > Trylogia Lirael Baenre (jesli dobrze pamietam pisownie) - aka Trylogia Córki Arcymaga.
Member
Posts: 63,411
Joined: Dec 16 2006
Gold: 5,050.86
Dec 22 2010 03:38am
pierwszy zbieracz burz przeczytany. z deka gorszy od siewcy wiatru i wkurwiajace, ciagle przewijajace sie zdania, zaczynane od "Kiedy", nie tworza klimatu sprzyjajacego czytaniu (zreszta moze tworza, ale do mnie to nie przemawia ;<)
Member
Posts: 23,497
Joined: Jun 19 2005
Gold: 28,575.00
Dec 22 2010 04:08am
W zadnym wypadku tak wysoko bym nie ocenil Trylogii Husyckiej.
Co do Czarnej Kompanii to zostaly mi jeszcze "Woda spi" i "Zolnierze zyja", ale juz teraz wiem, ze tez na pewno bym nie dal tak wysokiej oceny.
Go Back To Polska Topic List
Prev14546474849205Next
Add Reply New Topic New Poll