d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Polska > Rosja Ukraina
Prev1383940414244Next
Add Reply New Topic New Poll
Member
Posts: 14,746
Joined: Apr 9 2007
Gold: 12,810.17
Apr 2 2022 07:13am
Do zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca Mi-28N nad Ługańskiem został użyty przekazany przez Wielką Brytanię system przeciwlotniczy Starstreak i jest to pierwszy znany przypadek jego zastosowania podczas wojny na Ukrainie - podał w sobotę dziennik "The Times".

Wystrzeliwane z niego pociski osiągają prędkość ponad 3 Machów, co czyni je najszybszymi na świecie pociskami krótkiego zasięgu typu ziemia-powietrze.

Pocisk rozdziela się w powietrzu na trzy rzutki i musi być naprowadzany laserowo na cel przez operatora na ziemi. Praktycznie uniemożliwia to samolotom przeciwnika zastosowanie środków zaradczych, takich jak flary, w celu odwrócenia uwagi pocisku, ponieważ w odróżnieniu od amerykańskiego Stingera nie reaguje on na podczerwień.

Obsługiwanie tej broni jest trudne. Żołnierze muszą uzyskać 1000 udanych trafień na symulatorze, zanim zostaną dopuszczeni do wystrzelenia prawdziwego pocisku. Jak podaje "The Times", do szkolenia Ukraińców brytyjskie ministerstwo obrony wysłało zespół najlepszych brytyjskich operatorów Starstreak wraz z symulatorem.

"To naprawdę krok naprzód w możliwościach Ukraińców, ponieważ jego (systemu Starstreak) zasięg jest znacznie większy. Jest absolutnie zabójczy i można nim zestrzelić wszystko, od MiG-a po śmigłowce bojowe - i jest niewiarygodnie celny" - mówi cytowane przez "The Times" źródło z branży obronnej.

This post was edited by Ironfister on Apr 2 2022 07:16am
Member
Posts: 16,627
Joined: Sep 25 2021
Gold: 12,137.00
Apr 2 2022 03:26pm
20 stron myk
Member
Posts: 14,746
Joined: Apr 9 2007
Gold: 12,810.17
Apr 2 2022 03:50pm
Quote (Kupcia @ 2 Apr 2022 23:26)
20 stron myk


Jedziemy kupcia, nie zatrzymujemy się, wojna się nie skończyła.
Chwilowo rosjanie się wycofują spod Kijowa, ale to jest wycofanie tylko po to aby przenieść tych żołnierzy na wschodni front i uderzyć tam po raz drugi.
Ważne, aby teraz pomóc Ukraińcom uzupełnić zapasy broni i amunicji.
I jedzenie i ubrania też im wysyłać, i środki medyczne.
Jedni pomagają z przyczyn humanitarnych, a drudzy bo chcą zatrzymać i pokonać Putina w Ukrainie, z mojego punktu widzenia to nieważne jakie są motywację, grunt żeby nie przestawać, pomoc musi dalej płynąć.
Member
Posts: 14,746
Joined: Apr 9 2007
Gold: 12,810.17
Apr 3 2022 12:11am
Litwa zrezygnowała z rosyjskiego gazu - przekazało w sobotę tamtejsze ministerstwo energetyki. - Jesteśmy pierwszym krajem UE wśród krajów zaopatrzeniowych Gazpromu, który zapewnił sobie niezależność od dostaw - podkreślił w komunikacie szef resortu Dainius Kreivys.
Całe litewskie zapotrzebowanie na gaz jest zaspokajane przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie.

Mój komentarz: brawo Litwini, cisnąć kacapów po dupsku, nie dla kacapstwa europejskie dolary i euro, niech żrą suche pyry.
I tak za dobrze mają bo mają gaz żeby sobie te suche pyry ugotować na gazie :) powinni wpierdalać surowe albo palić ogniska.

This post was edited by Ironfister on Apr 3 2022 12:13am
Member
Posts: 16,627
Joined: Sep 25 2021
Gold: 12,137.00
Apr 3 2022 12:52am
Quote (Ironfister @ Apr 3 2022 08:11am)
Litwa zrezygnowała z rosyjskiego gazu - przekazało w sobotę tamtejsze ministerstwo energetyki. - Jesteśmy pierwszym krajem UE wśród krajów zaopatrzeniowych Gazpromu, który zapewnił sobie niezależność od dostaw - podkreślił w komunikacie szef resortu Dainius Kreivys.
Całe litewskie zapotrzebowanie na gaz jest zaspokajane przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie.

Mój komentarz: brawo Litwini, cisnąć kacapów po dupsku, nie dla kacapstwa europejskie dolary i euro, niech żrą suche pyry.
I tak za dobrze mają bo mają gaz żeby sobie te suche pyry ugotować na gazie :) powinni wpierdalać surowe albo palić ogniska.


ogień personalny i nienawiść dziś tj. 3 kwiecień 2022
Member
Posts: 7,636
Joined: Dec 25 2018
Gold: 2,000.00
Apr 3 2022 04:28am
Rosjanie to takie same dzikusy jak talibowie. Meh
Member
Posts: 14,746
Joined: Apr 9 2007
Gold: 12,810.17
Apr 4 2022 12:26pm
Niemcy przejmują kontrolę nad przedsiębiorstwem Gazprom Germania.

Swoją decyzję polityk Zielonych uzasadnił rosnącymi obawami o "infrastrukturę krytyczną" Niemiec.

Prezydent Rosji Władimir Putin nadal domaga się płacenia europejskich rachunków za gaz w rublach, a nie w euro czy dolarach, jak ustalono w umowach.
Wiele państw Unii odmawia.

Niemcy ogłosiły również stan ostrzegawczy. Zaapelowano do obywateli, by oszczędzali gaz. Minister gospodarki Robert Habeck ogłosił w środę tak zwany wczesny stan ostrzegawczy.

Premier Włoch Mario Draghi proponuje ograniczenie ceny gazu, jaką można zapłacić już teraz, gdy gaz z Rosji jeszcze płynie. Nie jest rozsądne, by członkowie UE płacili wygórowane ceny, które finansują wojnę Putina – powiedział Draghi zagranicznym korespondentom w Rzymie. Jednak, aby wykorzystać swoją siłę rynkową jako największy klient Rosji, UE musiałaby działać jednolicie jako swego rodzaju wspólnota zakupowa – powiedział.
Member
Posts: 14,746
Joined: Apr 9 2007
Gold: 12,810.17
Apr 4 2022 01:44pm
Relacja Polki mieszkającej w moskwie:
Od tygodni ludzie robią zapasy żywności, ale i sprzętów AGD i RTV. Do sieci regularnie trafiają zdjęcia i filmiki kolejek do sklepów czy bójek o cukier.
— Limitów na zakupy przybywa. W sieci sklepów "Magnit" w rosji, która jest taką polską Biedronką tutaj, jeszcze do niedawna limity były tylko na cukier i kasze. Teraz ograniczona jest nawet liczba opakowań pampersów, które można nabyć.
Zauważa, że leki w aptekach podrożały dwukrotnie. — Na przykład, tabletki na uczulenie, które w grudniu kosztowały ok. 250 rub. (ok. 13 zł), kosztują 557 rub. (ok. 28 zł). Najstraszniejsze, że prawie skończyły się leki dla dzieci, bo od początku wojny rosjanie zaczęli robić zakupy. Z powodu sankcji nowych leków nie będzie. Jedno wyjście to kupić leki za granicą, ale to nie zawsze jest możliwe.

— Im dłużej trwa wojna, tym mniej rosjan chce protestować.
Pytani dlaczego nie protestują, odpowiadają:
"Po co protestować? Nie chcę trafić do więzienia i umrzeć w torturach"
"Nie zawracaj mi głowy wojną! Mam dzieci, rodziców — muszę ich utrzymać. Niech polityką zajmują się politycy!"
Większość ludzi w rosji boi się stracić już małe pensje, które ma lub osierocić dzieci.

cały artykuł tutaj:
https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/sytuacja-w-rosji-coraz-trudniejsza-ludzie-boja-sie-protestowac-relacja/8gg6hex,07640b54
Member
Posts: 14,746
Joined: Apr 9 2007
Gold: 12,810.17
Apr 4 2022 01:59pm
True story: byłem niedawno z Ukraińcami kupić im trochę rzeczy, zainteresowali się letnimi ubraniami.
Nie miałem serca im powiedzieć, że przyjechali do zimnego jak pizda kraju i że lato to będzie dopiero w czerwcu a nie tak jak u nich w maju :)
Member
Posts: 16,627
Joined: Sep 25 2021
Gold: 12,137.00
Apr 4 2022 02:28pm
Quote (Ironfister @ Apr 4 2022 09:59pm)
True story: byłem niedawno z Ukraińcami kupić im trochę rzeczy, zainteresowali się letnimi ubraniami.
Nie miałem serca im powiedzieć, że przyjechali do zimnego jak pizda kraju i że lato to będzie dopiero w czerwcu a nie tak jak u nich w maju :)


aha
Go Back To Polska Topic List
Prev1383940414244Next
Add Reply New Topic New Poll