Quote (Antichrist- @ Jan 20 2012 05:11pm)
(
http://www.hsy.fi/vesi/kodinvesiasiat/Sivut/Useinkysyttya.aspx )
Paljonko juomavedessä on fluoridia?
HSY:n alueella juomaveteen ei lisätä fluoridia. Sitä on pintavedestä puhdistetussa juomavedessä noin 0,1 mg/l – hampaiden hoidon kannalta ei juuri lainkaan. Talousvesiasetuksen mukaisesti suurin sallittu pitoisuus fluoridille juomavedessä on 1,5 mg/l.
Miksi veteen lisätään klooria?
Vedenpuhdistuslaitoksilla lisätään veteen sidottua klooria, jotta veden mikrobiologinen laatu vesijohtoverkostossa säilyisi hyvänä. Vesijohtoveteen lisätään klooria noin 0,35–0,5 mg/l. Klooria kuluu vesijohtoverkostossa, ja sen pitoisuus alenee vähitellen.
Kloori säilyy paremmin kylmässä kuin lämpimässä vedessä. Siksi klooripitoisuus on usein talvella suurempi kuin kesällä. Pääkaupunkiseudulla vesijohtoveden kokonaiskloorin määrä on yleensä noin 0,03–0,5 mg/l.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/02/1274928/suomessa-ensiluokkaista-vetta---mutta-mita-se-sisaltaaToi mua eniten kiinnosti, että onko suomen juomaveteen lisätty fluoridia.
E: Vittuko noi TRE vesilaitokse sivut on tollasta paskaa mistä saa mitää selvää.
€: No nyt löyty. melkosta soppaa kyllä. varmaa tarvii lopettaa veden juonti kokonaan
This post was edited by MukavaSamu on Jan 20 2012 10:18am