Quote (Napi @ 24 Feb 2012 17:29)
millä sä tän perustelet
no tästä on ollu keskustelua jo aika monella foorumilla ja olen osallistunu itsekin. tiivistän nopeasti oman vastauksen:
tätä 2:00 baarit kii juttua on kokeiltu jo aikasemminkin, mutta sitten se taas poistettiin (nii-in... ei se toimi). voin lähes varmasti sanoa, että ne pahimmat spuget jotka vetää raakaa viinaa on ojassa sammuneina viimestään ennen klo 20. baareissa pyörii sit se työssäkäyvä posse.
porukka joka tekee päiväduunia menee yleensä baariin vasta sen parin(kymmenen) pohjakalian jälkeen. iltavuoro menee baariin suoraa töistä on sattuu kinostamaan enää siinä vaiheessa. aukioloajat on ainakin sopivat kaikille. voi tulla ja lähtee baarista oman tarpeen mukaan. yleensähän yön pikkutunneilla baareissa (ellei oo sit jotkut superbileet kyseessä) ei ole enää ihan täyttä.
ja nyt päästään siihen jos joku kukkahattu sanookin et "joo sori kaikki baarit jo kahelta kiinni" niin joka ikisen baarin asiakkaat joutuu lähteen baareista samaan aikaa vittuun. siinähän sit ohjaat ne kaikki sinne grillille, taksijonoon, bussipysäkille, puistoon, jne samaan aikaan. ei tule vittu mitään. siel heiluu ihan jumalaton määrä häiriköitä jos kaikki baarit menee samaan aikaan kiinni.
no mieti ny omalle kohdalles: kello on 2 ja hyvä fviilis päällä, hipottais jatkaa pitoja ja sit mennäänki jonku jani-petterin hikiseen opiskelijaluukkuun revittään naapureilta kaikki aivosolut pihalle. ei hyvä heilu...
luonnollisesti ravintolayrittäjien tulot tulee sieltä keskiyöltä ja sen jälkeen. ei tarvi olla ruudinkeksijä kun laskee kuin paljon niiden pitäs myydä päiväsaikaan et ne saa ne rahat takasin mitä ne menettää yöllä. ei ihmisten työajat muutu baarien aikiolojen mukaan! päivätyöläiset ei pääsis yhtään sen aikasemmin töistä sinne kalialle, saatika sitten jos illalla myöhään vasta on lähdössä jonnekki niin eipä siitä kauaksi iloa riitä.
ihan oikeesti kaikki tää puhe siitä, että suomalaiset ryyppäis vähemmän ja työhyvinvointi parantuis jos baarit menis aikasemmin kiinni on paskapuhettaenkäusko.jpg