Quote (Rzi @ 29 Nov 2013 15:14)
Kaikille ei riitä töitä. Siis töitä joilla turvaat toimeentulon joten pitäs olla ilonen että saa olla töissä josta saa tarpeeks rahaa eikä kateellinen tuilla kitkutteleville
Löytyy, jos seuraavat kriteerit täyttyy:
1) perusterve hakija (fyysisesti ja henkisesti)
2) ei hae töitä ihan mahdottoman pieneltä maantieteelliseltä alueelta
3) halu kouluttautua mahdollisuuksien mukaan
Se on sitten eri asia minkä kukakin kokee riittäväksi toimeentuloksi. 2000-2500 bruttohommia kyllä löytyy tekijämiehille/-naisille.
Esimerkkinä voin vaikka tarjota erästä muuttofirmaa, jossa olin pari vuotta osa-aikaisena opiskelujen ohessa.
Siellä haettiin jatkuvasti useilla eri foorumeilla sekä kuorma-autokuljettajia että apumiehiä. Molemmille maksettiin vähintään TES-tason palkkausta. Apumiehet eivät tarvinneet minkään sortin kokemusta/koulutusta ja tuolla TES-palkalla pääsi ihan normitunneilla 2k+ bruttotienesteihin.
Vaihtuvuus rivityöntekijöissä oli todella suurta ja yrityksen intresseissä oli säilyttää osaavat työntekijät (erityisesti kuljettajat) mahdollisimman pitkään, sillä tuottavuus keikkojen suhteen korreloi todella vahvasti työntekijöiden kokemuksen suhteen.
Näin ollen yritys tarjosi aina ajoittain muutamille hyville apumiehille mahdollisuuden hankkia kuorma-autokortti, jos sitoutuivat pysymään yrityksessä aikamäärän x kortin saatuaan.
Tuolla lafkassa oli esim. paljon entisiä päihdeaddikteja ja muita yhteiskunnan normimenon ulkopuolelle pudonneita. Suurin osa näistä toki poistui vahvuudesta todella nopeasti, mutta osa sai normielämästä kiinni ja heistä muodostui osaavia ja motivoituneita työntekijöitä.