Quote (MukavaSamu @ 16 Mar 2012 06:24)
ensinnäkin, pideltiin kaveria jaloillaan. heti ku poliisit pääsi parin metrin päähä "Irti kaverista ja perääntykää pari metriä!"
"öö. me pidetään kaveria pystyssä" "EIKÖ SANA KUULU!" Joo oon tullu nyt siihe tuloksee, että puolustat vaa poliisei ja muita ko oot vartija
ja varmaa haluisit olla poliisi, mutta lietkö liian "vähätietoinen" pitää varoo sanoja idiootti, tyhmä jne ku saa suspia muuten.
laissa lukee että jos ei osaa huolehtia itsestään, otetaan säilöön yks tjsp.
mitäs joi ittensä änkyräkänniin ettei pysy pystyssä, putkaan siitä joutaa kun ette osaa taksiin suoraa heittää.
eihän poliisit voi tietää ootteko te jotain rosmoja jos sillä talutettaval ei oo mitään tietoa maailman menosta, ja tehä ootte silloin vaan häiritsemäs siinä kun varmasti alatte valittaa jos poliisit ottaa sen talutettavan.
puolustan poliiseja koska edelleenkään tossa tilanteessa ei ollu mitään väärää, toki maalaisjärki sanoo toisin mut poliisit pyrkii noudattaa lakia aina tilanteen mukaan, joskus se on huonompi asia kun kattoa sormien läpi, jokainen sen tajuaa.
ja poliisin ammatista - siihen täytyis hakee pol amk, mikä on tampereel, päästä sisään ja opiskella se n. 3 vuotta.
uskoisin et pääsisin jos täs alottais muutaman vuoden fyysisen treenauksen, en missään tikis oo täl hetkel vaik salil käyn. pääsykokeis sit jotain puista EU perustuslakia ja sellasta, ei kiitos.
ja jos yrität väittää et mä olisin jotenki idiootti enkä sen takia pääsis, oot aika pahasti hakoteillä 8D
olisin päässy mihin tahansa teknilliseen korkeakouluun mihin tahansa linjalle mun pääsykoepisteillä, miks menisin pol amk jos pääsen yliopistoon mistä saa massia 3-4 kertaa enemmän?
toki poliisin ammatti kiinnostaa, mut palkka on yksinkertasesti liian paska.
//wall of text.
€:
Quote (MukavaSamu @ 16 Mar 2012 06:26)
Joo joskus oltii keskustas menos kaverilla yömyöhää ja maija ajaa vieree. kysy jostai pahoinpitelystä ja sanoin, et mua lyötii kasvoihi tunti sit,
mitä asialle voi tehdä? Ne rullas ikkunan kii ja lähti pois.
nii, varmaan tunnin päästä joku lyöjä löytyiski. tee rikosilmotus, poliist ei ala ettii tunnin jälkeen lyöjää jos ne on ollu liian busy sitä ennen eikä oo ehtiny paikalle.
This post was edited by Artus on Mar 16 2012 08:08am