Quote (eppo @ 8 Jan 2014 17:15)
Paras tarkottaa urheilun suhteen ykskäsitteisesti sitä että voittaa. Et oo voinu olla paras, jos et oo koskaan voittanu ko. turnausta. Mun mielestä aika simppeli konsepti.
En siis aikasemmassa viestissäni viitannu mihinkään muuhun ku tohon "mut silti on ollu maailman PARAS joukkue" kohtaan.
Tasanen huippusuorittaja viime aikoina? Kyllä. Paras? Ei.
Onneks tässä viimevuosina on saatu tota voittamisen kulttuuria takasin. Vaikka suomella ei määrällisesti oo niin paljon uusia änärilahjakkuuksia (vertaa Ruotsi, Kanada, Usa), niin ne pelaajat keitä meiltä on tulossa on sitten ikäluokkansa parhaimpia omilla pelipaikoillaan.
Kyllähän tää viime vuosien menestys on perustunu nimenomaan siihen vahvaan joukkuepeliin muutamilla huikeilla yksilösuorituksilla höystettynä. Se jos mikä valaa uskoa tulevaisuuteen ja siihen, että MM-kisoissa ja olympialaisissa kamppaillaan siitä kullasta.
Tässä turnauksessa on mielenkiintosta nähdä miten toi änäripoppoo sulautuu yhdeksi porukaksi. Peluutus myös yks kiinnostava seikka nähdä. Teukat ja muut ei jaksa enää pelata 20min+ per peli. Pakko antaa vastuuta nuoremmille jo.