Quote (A2K @ Oct 22 2013 09:26pm)
katoin yhen dokkarin, missä kerrottiin joidenkin natsien, jotka tutkijoita ja vartiojoita olivat
keskitysleirivartijat pistettiin oikeudenkäyntiin (mikäli länsiliittoutuneet sai ne kiinni) tai lähetettiin Siperiaan / soramontun pohjalle (mikäli Neuvostoliittolaiset sattu paikalle ensin). osa taas pakeni, suosittuja kohteita oli ainaki Brasilia, Paraguay ja Argentiina.
Puolassa ne tuskin on kauaa viihtyny, ku siitä kumminki tuli neuvostosateliitti ja paikalliset on tuskin ollu kovin tykästyneitä natsisympatisoijiin. Yhdysvalloissa taas oli saksalaisia kyllä tutkijoita, mutta mitään kovin vakaumuksellisia natseja siellä tuskin on ollu.
Quote (A2K @ Oct 22 2013 09:26pm)
asustelevan puolassa sekä yhdysvalloissa. jäljet vaan loppuvat yhtäkkiä. liekö valtiot ottaneet siipien suojaan. käyttäneet omiin tutkimuksiin ja lopulta teloittanu kaikessa hiljaisuudessa.
ottihan ne toki, ja Wernher von Braun eli ihan koko loppuelämänsä Yhdysvalloissa kaikessa rauhassa. Neuvostoliitonki avaruusprojektit perustu saksalaisee teknologiaan.
lentoteknologiassa taas käytettii kyllä hyväks myös keskitysleireiltä saatuja tutkimustuloksia, mutta kokeiden tekijät joutu silti telkien taakse (tai vaihtoehtosesti saunan taakse)
ei se että ne tutkijat oli saksalaisia tee niistä natseja.
This post was edited by Gastly on Oct 22 2013 12:41pm