Quote (OjjiLol @ Oct 11 2011 08:54pm)
sä olet kans helvetin tietämätön. jos tuut risteyksee ja arvelet et toi ajaa varmisti kolmion takaa kylkeen, etkä tee mitään törmäyksen estämiseksi, toi on suomessa liikenteen vaarantamista
Ja liikenteen vaarantamisesta voi saada sakot, usein kolaritapauksissa saakin.
Miten se muuttaa sitä, että se joka kolmion takaa tulee on tieliikennelain mukaan väärässä ja tulee maksamaan autoni vahingot?
Quote (Jokuman @ Oct 11 2011 08:55pm)
no ne 5 sanoo että tulivat toisesta suunnasta tietenki..

siinä ko autot on päi fittua ja tuhanne solmus ni ne voi varmast sanoo kuka tuli mistäki
mut 5 vs 1 ni 5 voittaa
5 todistajaa samassa autossa on aika tyhjä arpa. Jos molemmat väittävät toista syylliseksi poliisi suorittaa asiasta esitutkinnan jne ja syyllinen todetaan heidän tutkimuksissaan.
Ei ole muuten mitenkään vaikeaa todeta, että kuka tuli mistäkin suunnasta kaupunki nopeuksissa sattuneessa kolarissa.
Edit: Esimerkki oikeasta elämästä jossa kaveri ajoi autolla päätietä talvella suoraan. Urpo kääntyy vasemmalta eteen ja kaveri ajoi suoraan toisen auton kylkeen. Urpo kiisti olleensa millään tavalla syyllinen kolariin. Poliisi tutki asiaa ja n. 2kk päästä tuli tulos, että vasemmalta eteen kääntynyt oli syyllinen.
This post was edited by ambid on Oct 11 2011 01:03pm