Quote (CHCL @ Aug 15 2013 05:57pm)
http://www.youtube.com/watch?v=fk9Pzl_nTPk
... toi kestää kolme tuntia. osaatko arvata et aionko mä kattoa tota
voit tiivistää juonen sekä sanoman vaikkapa tälle foorumille.
Quote (CHCL @ Aug 15 2013 05:57pm)
Yhdysvaltain yhden dollarin setelin käätöpuolen pyramidin päällä on teksti Annuit cœptis, "Hän on hyväksynyt lupaukset(tai sopimukset)".
joka on lainattu Publius Vergilius Maron Aeneaasta.
Jupiter omnipotens, audacibus annue coeptis! täs lainatussa kohtauksessahan Ascanius rukoilee Jupiteria, joten on aika hölmöä kääntää tätä tolla lailla.
ite kokisin et se menis jotenki tähän tyyliin: "kaikkivoipa Jupiter, ole myötämielinen rohkeille teoilleni"
Quote (CHCL @ Aug 15 2013 05:57pm)
Sen alla on teksti latinaksi: Novus ordo seclorum, "Uuden ajan(jossain yhteyksissä myös sekulaari) maailmanjärjestys"
taas lainattu Virgiliukselta, täl kertaa runoteoksesta Bucolica
ja saeculum ei tosiaan meinaa sekulaaria, etenkää ku toi lause on lainattu muinaislatinasta. haluutko selittää että mistä repäset ton "maailmanjärjestyksen" tohon, ku meitsin latina kumminki on semi-ruostunutta.
kuuluuks jopa muinaset roomalaiset runoilijat tähän salaliittoon?

selitä toki että mitähä järkeä näiden salaliittolaisten ois mainostaa salaliittoaan tällai? meitsi ainaki haluis pitää koko jutun salassa jos hallitsisin maailmaa varjoista
This post was edited by Gastly on Aug 15 2013 11:16am