http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011092514456405_ul.shtmlMitä jos voisit tallentaa ja katsoa uniasi? Tämä läpimurto voi johtaa siihenKokeessa onnistuttiin funktionaalisen magneettikuvauksen ja tietokoneohjelman avulla toistamaan koehenkilön aiemmin näkemät elokuvatrailerit. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun aivojen toiminta on purettu ja muunnettu videokuvaksi.
Ensin tutkijat Kalifornian Berkeleyn yliopistolla tallensivat koehenkilöiden näkökuorialueen toimintaa, kun nämä katselivat Hollywood-leffojen trailereita. Tiedot syötettiin tietokoneohjelmaan, joka muunsi ne kolmiulotteiseksi pikseleiksi, "vokseleiksi". Näin tietokone oppi vähitellen yhdistämään videoissa esiintyneet muodot ja liikkeet vastaaviin aivotoimintoihin.
Sen jälkeen tietokone analysoi läpi 18 miljoonaa sekuntia satunnaisia Youtube-videoita. Yhdistelemällä näitä videoita kuin taiteilija maalejaan ohjelma rakensi koehenkilöiden aivotoimintaa vastaavan uuden, yhtäjaksoisen videon. Vaikka lopputulokset olivat matalaresoluutioisia ja sumeita, ne vastasivat selkeästi trailereita, joita koehenkilöt katsoivat.
Toistaiseksi teknologia on vielä lapsenkengissä, mutta jos ohjelmalla olisi tarpeeksi kattava tietokanta videomateriaalia ja riittävästi laskentatehoa, se kykenisi toistamaan mitkä tahansa kuvat aivoissasi. Tulevaisuudessa voi siis olla mahdollista, että visuaaliset muistot, unet ja mielikuvituksen tuottamat kuvat voidaan tallentaa ja muuntaa videoiksi, joita sinä ja muut voivat katsella.- Olemme avaamassa ikkunaa mieltemme elokuviin, professori Jack Gallant kuvaili läpimurtoa Current Biology -lehdessä.
Lähteet: Gizmodo, cnet, Tiede
Ois hienoo tallentaa omat selkounet sun muut. jos sais viel HD kuvalle ni olis paras.