d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Magyar > Official /care Topic
Prev19259269279289295001Next
Closed New Topic New Poll
Member
Posts: 842
Joined: Sep 27 2010
Gold: 46.00
Oct 12 2010 11:24am
Quote (Taszilo.^ @ 12 Oct 2010 19:18)
ismeros


XD
Member
Posts: 12,351
Joined: Mar 25 2006
Gold: 62.00
Oct 12 2010 11:25am
Quote (Taszilo.^ @ 12 Oct 2010 19:18)
ismeros


komolyan kerdeztem :(
Member
Posts: 31,234
Joined: Dec 12 2005
Gold: 27,943.00
Oct 12 2010 11:27am
Quote (Floodban @ 12 Oct 2010 19:04)
idiota.


kiez :D

wtb pm
Member
Posts: 5,000
Joined: Jul 4 2009
Gold: 118.00
Oct 12 2010 11:54am
ki kell jegyzetelni mózes történetét és mivel nincs meg a bibliám ezért netről nézem le de ott is csak a wikipédiás jegyzetet röviditem. valaki meg tudja mondani ki az a jahve?
Member
Posts: 31,234
Joined: Dec 12 2005
Gold: 27,943.00
Oct 12 2010 11:54am
Quote (Sanyika @ 12 Oct 2010 19:54)
ki kell jegyzetelni mózes történetét és mivel nincs meg a bibliám ezért netről nézem le de ott is csak a wikipédiás jegyzetet röviditem. valaki meg tudja mondani ki az a jahve?


isten?
Member
Posts: 31,234
Joined: Dec 12 2005
Gold: 27,943.00
Oct 12 2010 11:55am
Jahve (héb. Jhvh): a Kiv 3,13: →Isten kinyilatkoztatott tulajdonneve héber nyelven, a JHVH (→tetragram) kiejtett formája. - Az ÓSz-ben a legszentebb név, több mint hatezerszer fordul elő, névösszetételekben jahu (pl. Jesajahu), jo (Jojakin), jah (Abija) elemként jelenik meg. A fogság utáni időtől kezdve a zsidók tiszteletből és félelemből nem ejtették ki, hanem mindenütt Adonájt olvastak, s a gör. szövegben is ezt írták át. A ~ kiejtés Theodorétosz és Alexandriai Kelemen átírására vezethető vissza. Az ÓSz héber szövegének tanulmányozásával került előtérbe. - A ~ szó gyöke a kánaáni jah, 'lenni' ige, s azt jelenti: 'aki itt van', 'aki mindig itt lesz'. A Kiv 3,13: olvasható bemutatkozást a kat. hagyomány „én vagyok, aki vagyok” formában ismeri, ami Isten valóságát hangsúlyozza, ti. hogy Isten itt van és tevékenykedik, vele szemben a bálványok semmik, uakkor alkalmas az abszolút lét kifejezésére is. A modern (főleg protestáns) egzegéták Isten rejtőzködését és gondviselő jelenlétét hallják ki belőle. Kétségtelen, hogy titokzatos megnevezés, mégis igazi kinyilatkoztatás, mely egyszerre mutat rá Isten titkára és valóságára. - A ~ név ismeretének kezdetét nem lehet pontosan meghatározni. A Ter 4,26 az ősidőkben, a Ter 12,8 a pátr-k korában említi ~ tiszt-ét. Lehet, hogy Lévi törzsében már megvolt, erre mutat Mózes anyjának neve: Jochebed (Szám 26,59). Mózestől kezdve ~ Izr. Istenének a neve. - A kiejtés. A ránk maradt héb. szövegekből nem lehet megállapítani, hogy Izr. fiai miként ejtették ki a JHVH nevet, mert a magánhangzókat nem jelölték (→héber nyelv), amikor pedig a →maszoréták bevezették a magánhangzók jelölését, Izr. fiai már rég nem vették ajkukra az Isten nevét. Megtalálható a Szentíráson kívüli szövegekben is, így Theodorétosz megjegyzi (Qaestiones 15 in Exod., 7; 5. sz.), hogy a zsidók nem mondják ki a tetragramot, a →szamaritánusok viszont Jabenak ejtik. Minthogy a szamaritánusok elszakadásuk következtében a vallási fejlődésben bizonyos mértékig elmaradtak a zsidók mögött, bizonyítékul szolgálnak a tetragram maszoréták előtti kiejtése mellett (a héber v-t b-nek is át lehetett írni a gör-ben). A szamaritánusok kiejtését más helyen Jabaiként adja vissza Theodorétosz. Epiphaniosznál (4. sz.) szintén előforul a Jabe olvasat. Alexandriai Kelemen (Sztrómata V, 6; 34; Kr. u. 200 k.) Jaouet és Jaouait ír; ezek nyilvánvalóan a Jabenak és a Jabainak felelnek meg. Órigenész (Comm. in Psalm.) a Jaé formával él, mely minden további nélkül érthető, hiszen a gör-ben sem a héb. h-t, sem a héb. v-t nem lehetett jól visszaadni. - A zsidók ~ nevét tiszteletből még közvetlenül a Krisztus előtti időben sem ejtették ki. Ugyanígy tiszteletből eredt az a korai zsidó szokás, hogy a héb. kvadrátírásban a tetragramot óföníciai írással írják, amint azt a kumráni leletek tanúsítják. Hogy a tetragramot mióta tekintették olyannak, melyet nem szabad kiejteni, nem tudjuk biztosan megállapítani. A →lachisi levelek tanúsítják, hogy a száműzetés előtt a profán szövegekben és a mindennapi életben a ~ nevet minden további nélkül leírták, sőt ki is ejtették. Hogy a fogság utáni időben Krisztusig mi volt a helyzet, nem tudjuk pontosan. Biztos, hogy Jeruzsálem pusztulása (Kr. u. 70) után megszűnt a ~ olvasat, ahogy azt az atyák tanúsítják. Órigenész (a Zsolt 2,2-höz) megjegyzi, hogy a héb-ek a tetragrammát Adonájnak ejtik, a hellének pedig Küriosznak. Minthogy a tetragrammának már a LXX-ban is Küriosz felel meg, nem lehet minden további nélkül arra következtetni, hogy az Adonáj kiejtés már a Kr. e. 3-2. sz: ált. volt. G.F.

BL:773.
Member
Posts: 21,013
Joined: Oct 12 2006
Gold: 35,050.00
Trader: Trusted
Oct 12 2010 11:56am
Quote (Sanyika @ 12 Oct 2010 19:54)
ki kell jegyzetelni mózes történetét és mivel nincs meg a bibliám ezért netről nézem le de ott is csak a wikipédiás jegyzetet röviditem. valaki meg tudja mondani ki az a jahve?


Jahve: Az örökkévaló, az önmagában létező, a nem teremtett Isten, aki maga a forrása és fenntartója mindennek.
Member
Posts: 5,000
Joined: Jul 4 2009
Gold: 118.00
Oct 12 2010 12:02pm
Quote (bajcli @ 12 Oct 2010 19:54)
isten?


Quote (Fezmin @ 12 Oct 2010 19:56)
Jahve:Az örökkévaló, az önmagában létező, a nem teremtett Isten, aki maga a forrása és fenntartója mindennek.


köszönöm.
Member
Posts: 17,716
Joined: May 4 2007
Gold: 0.00
Oct 12 2010 12:10pm
ingyen lehet meghivot igényelni nmagon ha minden igaz, nézzetek utána :)
Member
Posts: 14,166
Joined: Feb 25 2005
Gold: 3,220.00
Oct 12 2010 12:13pm
Quote (Sanyika @ 12 Oct 2010 20:02)
köszönöm.


ha gondolod megemlítheted, hogy a Korán szerint Mózes az egyetlen próféta, aki személyesen találkozott Isten-el
vagyis Isten Mózes-el :)
Go Back To Magyar Topic List
Prev19259269279289295001Next
Closed New Topic New Poll