d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Magyar > Official Felsőoktatás Topik > Bmebme
Prev18788899091327Next
Add Reply New Topic New Poll
Member
Posts: 17,322
Joined: Apr 29 2007
Gold: 26.00
Dec 15 2012 04:21pm
Quote (Jancsipapa @ 15 Dec 2012 23:05)
na de ez hogy jön ki? úgy, ha olyan helyre jelentkezel, ahol nem indítanak ÁF szakot és utána is csak a faszod lógatod. Minden egyetemen van n+1 módja annak, hogy átsoroltasd magad megfelelő rászorultság és/vagy átlag alapján, pl egyik csoporttársam fizetősön van ugyan, de egy nyomtatvány kitöltésével már csak a felét kell kifizetnie félévente


Vannak olyan szakok ahol a 2-est is nehéz elérni, 4-5-ös átlaga meg kb senki sem lesz. A rászorultságról meg annyit, hogy amíg anyám kb minimálbér + 2000ft-ból tartott el engem én nem jogosultam semmilyen támogatásra. Viszont a szaktársam akinek az apja vállalkozó volt (minimárbérre bejelentve) ő kapott havi 50K-t kb. Saját lakása, kocsija volt neki...

Mondjuk manapság diablo haverból megél a leleményesebb egyetemista. Nekem még dolgoznom kellett suli mellett. sad lyfe :(

This post was edited by ace07 on Dec 15 2012 04:23pm
Member
Posts: 31,234
Joined: Dec 12 2005
Gold: 27,943.00
Dec 15 2012 04:23pm
Quote (Jancsipapa @ 16 Dec 2012 00:05)
na de ez hogy jön ki? úgy, ha olyan helyre jelentkezel, ahol nem indítanak ÁF szakot és utána is csak a faszod lógatod. Minden egyetemen van n+1 módja annak, hogy átsoroltasd magad megfelelő rászorultság és/vagy átlag alapján, pl egyik csoporttársam fizetősön van ugyan, de egy nyomtatvány kitöltésével már csak a felét kell kifizetnie félévente


np majd négy év múlva már az ilyen kedvezményeket meg ösztöndíjakat meg átsorolgatásokat veszik el a faszba, mert nem lesz mihez nyúlni
aztán meg rárakják a csilliárdos kamatot a diákhitelre!
Member
Posts: 19,706
Joined: Jul 30 2006
Gold: 0.00
Dec 15 2012 04:52pm
Quote (Jancsipapa @ 15 Dec 2012 22:58)
ugyebár karcagi vagyok és bizony kicsiny városunk kitermelt már 2 minisztert is, a karcagi lapba szokott írogatni a Varga Mihály, most pont olvastam, természetesen a mostani helyzetről írt

szerinte teljesen rendben van ez, mert aki jól tanul, az úgyis átkerül, aki nem, az meg vagy fizetteti a szülőkkel, vagy elmegy diákmunkázni, vagy van a diákhitel. Meg hogy érti hogy sokan félnek a hiteltől, de fogja fel befektetésnek, miszerint belefektet a későbbi diplomájába, hogy majd amikor az x szakot elvégzi, akkor azzal megtérül a dolog

vélemény?


- aki bekerült egyetemre és jól tanul, az átkerül, ez tiszta sor, nincs ezzel semmi baj
- vannak olyan szakok, amelyek mellett nem lehet diákmunkázni, ez probléma.
- diákhitel nem egy jo megoldás. hitelválság közepén hitelt fel venni meg a hülye se fog.
- befektetés: ebben van valami, de ez nagyon kevés szakra igaz..


De van egy iszonyat nagy probléma, ami mellett mindenki elsiklik: 2 hónappal a jelentkezési határidő előtt drasztikusan csökkentik a létszámokat.. Gyerekek éveket készülnek arra, hogy bejuthassanak egy általuk választott szakra, fakultációkon ülnek, tanulnak 3 évig(!!!), aztán 2 hónappal a jelentkezési határidő előtt fityiszt mutatnak nekik, és leszarják a gimnazistákat. Én tudom milyen érzés, mert ez történt velem is, csak nálunk 1 hónappal a határidő előtt módosították. ÍGY. NEM. LEHET. TERVEZNI. És ez kibaszott nagy probléma, hogy a kormány minden intézkedése bizonytalanságot szül.

Quote (Jancsipapa @ 15 Dec 2012 23:01)
na ezt nem értem akkor viszont... értitek, pontosan a végzősökkel basztak ki, elvileg nekik kéne teljes létszámban felvonulni... nyilván szimpatizálnak a jelenlegi egyetemisták, na meg persze az is benne van, hogy ha ezt minden zúglódás nélkül elfogadná a diákság, akkor akár azt is kinézem, hogy visszamenőleg is átvariálják a jelenlegi helyeket is...


Mikor én voltam gimnazista, és velünk basztak ki, egyszerűen végzősként még nem tudja az ember, hogy ilyenkor mi az istent csináljon. Soha nem voltunk még tüntetésen, nem kellett még küzdenünk a jogainkért. Egyszerűen csak bambultunk ki magunkból, és néztük a monitort, miközben azt kérdeztük magunktól: "ez lehetséges? ez most tényleg igaz?". Iszonyat jó lett volna, ha emberek kiállnak mellettünk, mert nekünk fogalmunk sem volt, mit kéne tenni. Azt érzem most is, amikor kimegyek tüntetésre, és a mostani végzősökért, és a következő végzősökért tűntetek, hogy ha legalább én megszívtam, nekik ne kelljen, vagy legalábbis érezzék, hogy nincsenek egyedül, mint ahogy mi voltunk.

A szociális ösztöndíjrendszerről meg csak annyit, hogy mindenki ott csal, ahol tud, különben nem kap egy kibaszott fillért se.
Member
Posts: 29,340
Joined: Oct 4 2005
Gold: 4.20
Dec 15 2012 04:57pm
Quote (tevetava @ 15 Dec 2012 23:52)
- aki bekerült egyetemre és jól tanul, az átkerül, ez tiszta sor, nincs ezzel semmi baj
- vannak olyan szakok, amelyek mellett nem lehet diákmunkázni, ez probléma.
- diákhitel nem egy jo megoldás. hitelválság közepén hitelt fel venni meg a hülye se fog.
- befektetés: ebben van valami, de ez nagyon kevés szakra igaz..


De van egy iszonyat nagy probléma, ami mellett mindenki elsiklik: 2 hónappal a jelentkezési határidő előtt drasztikusan csökkentik a létszámokat.. Gyerekek éveket készülnek arra, hogy bejuthassanak egy általuk választott szakra, fakultációkon ülnek, tanulnak 3 évig(!!!), aztán 2 hónappal a jelentkezési határidő előtt fityiszt mutatnak nekik, és leszarják a gimnazistákat. Én tudom milyen érzés, mert ez történt velem is, csak nálunk 1 hónappal a határidő előtt módosították. ÍGY. NEM. LEHET. TERVEZNI. És ez kibaszott nagy probléma, hogy a kormány minden intézkedése bizonytalanságot szül.



Mikor én voltam gimnazista, és velünk basztak ki, egyszerűen végzősként még nem tudja az ember, hogy ilyenkor mi az istent csináljon. Soha nem voltunk még tüntetésen, nem kellett még küzdenünk a jogainkért. Egyszerűen csak bambultunk ki magunkból, és néztük a monitort, miközben azt kérdeztük magunktól: "ez lehetséges? ez most tényleg igaz?". Iszonyat jó lett volna, ha emberek kiállnak mellettünk, mert nekünk fogalmunk sem volt, mit kéne tenni. Azt érzem most is, amikor kimegyek tüntetésre, és a mostani végzősökért, és a következő végzősökért tűntetek, hogy ha legalább én megszívtam, nekik ne kelljen, vagy legalábbis érezzék, hogy nincsenek egyedül, mint ahogy mi voltunk.

A szociális ösztöndíjrendszerről meg csak annyit, hogy mindenki ott csal, ahol tud, különben nem kap egy kibaszott fillért se.


fake te hivtal engem h menjek tuntetni tavaly
akkor meg nem voltunk (illetve voltal) egyetemista
Member
Posts: 3,497
Joined: Nov 7 2012
Gold: 0.00
Warn: 10%
Dec 15 2012 04:58pm
http://www.diakhitel.hu/index.php/hu/hitelkalkulator/erdeklodoknek?view=erdeklodok
http://www.konyvelozona.hu/2011/12/kotelezo-minimalber-2012-garantalt-berminimum-2012/

érdemes játszadozni az értékekkel, ha pl. egy orvosi kart nézünk ahol egy szemeszter 900ezer forint fölött van, akkor simán fel kell venned 250K/félév.
kis mázlival van ösztöndíjad, amivel letornászod az árát és valószínűleg a fizud sem lesz nagy pukkanás(minimálbér mázli kat.) mivel ÁOK hallgatás mellett elég nehéz melózni aktívan és nyáron pedig szinte lehetetlen, mert kórházban vagy gyakszis többnyire.
ha belövögetek egy átlagos értéket, akkor a diplomával a kezében az ember egy -8milliós tartozással nyit az állam felé.
de kalkuláljatok ti is, mert simán lehet h több ponton hibázok.
minden esetre szerintem, ha az állam aláírat egy itthonmaradási szerződést a hallgatóval, akkor simán alap lenne, h ilyen kondíciók mellett a a THM 0-2% között lenne meghúzva, hogy ne púp legyen a diákhitel, hanem segítség.
gondolom én persze.
Member
Posts: 19,706
Joined: Jul 30 2006
Gold: 0.00
Dec 15 2012 04:59pm
Quote (GoreKnight9 @ 15 Dec 2012 23:57)
fake te hivtal engem h menjek tuntetni tavaly
akkor meg nem voltunk (illetve voltal) egyetemista


igazad van, volt 1 tüntetés, amin alig voltak. nem is lett belőle utána semmi sajnos.
Member
Posts: 8,212
Joined: Oct 10 2012
Gold: 206.00
Dec 15 2012 05:08pm
Quote (tevetava @ Dec 16 2012 12:52am)
- aki bekerült egyetemre és jól tanul, az átkerül, ez tiszta sor, nincs ezzel semmi baj
- vannak olyan szakok, amelyek mellett nem lehet diákmunkázni, ez probléma.
- diákhitel nem egy jo megoldás. hitelválság közepén hitelt fel venni meg a hülye se fog.
- befektetés: ebben van valami, de ez nagyon kevés szakra igaz..


maximálisan egyetértek itt veled

de ha a gyerek most annyira szeretne mondjuk egy olyan szakon tanulni, amivel józan paraszti ésszel elgondolva nem fog tudni elhelyezkedni, akkor miért megy oda? akkor ne pampogjon, hogy drága, meg nem éri meg, mert ő a hülye...

Quote (tevetava @ Dec 16 2012 12:52am)
De van egy iszonyat nagy probléma, ami mellett mindenki elsiklik: 2 hónappal a jelentkezési határidő előtt drasztikusan csökkentik a létszámokat.. Gyerekek éveket készülnek arra, hogy bejuthassanak egy általuk választott szakra, fakultációkon ülnek, tanulnak 3 évig(!!!), aztán 2 hónappal a jelentkezési határidő előtt fityiszt mutatnak nekik, és leszarják a gimnazistákat. Én tudom milyen érzés, mert ez történt velem is, csak nálunk 1 hónappal a határidő előtt módosították. ÍGY. NEM. LEHET. TERVEZNI. És ez kibaszott nagy probléma, hogy a kormány minden intézkedése bizonytalanságot szül.


igen, éppen ezért ellenzem én is teljesen a mostani bejelentést, mert ha én teszem azt valami lófasz szakot néztem ki magamnak, és nem 2 hónap, hanem 2 évem van addig, hogy eldöntsem, hogy oda megyek-e végül, akkor biztos nem olyan faktra járok, satöbbi. személy szerint 11-12. osztályban debrecenbe jártam érettségi felkészítőre matekból, kémiából, mert karcagon akkor emelt szintre nem igazán tudtam felkészülni kémiából például semmiképpen. ha úgy jelentették volna be, hogy 4 év múlva ennyi lesz és szépen fokozatosan csökkentik a férőhelyeket, akkor még egyet is tudtam volna érteni az egésszel.

Quote (tevetava @ Dec 16 2012 12:52am)
Mikor én voltam gimnazista, és velünk basztak ki, egyszerűen végzősként még nem tudja az ember, hogy ilyenkor mi az istent csináljon. Soha nem voltunk még tüntetésen, nem kellett még küzdenünk a jogainkért. Egyszerűen csak bambultunk ki magunkból, és néztük a monitort, miközben azt kérdeztük magunktól: "ez lehetséges? ez most tényleg igaz?". Iszonyat jó lett volna, ha emberek kiállnak mellettünk, mert nekünk fogalmunk sem volt, mit kéne tenni. Azt érzem most is, amikor kimegyek tüntetésre, és a mostani végzősökért, és a következő végzősökért tűntetek, hogy ha legalább én megszívtam, nekik ne kelljen, vagy legalábbis érezzék, hogy nincsenek egyedül, mint ahogy mi voltunk.

nézegettem, hogy mit is csináltak az ilyen tüntetéseken. kb semmit, nem volt vezér, aki mondja hogy mit csináljanak, elénekelték a himnuszt, páran bekiabáltak, hátha meme lesz belőle, mint a gyurcsánytakaroggy, aztán hazamentek.

Quote (tevetava @ Dec 16 2012 12:52am)
A szociális ösztöndíjrendszerről meg csak annyit, hogy mindenki ott csal, ahol tud, különben nem kap egy kibaszott fillért se.



na igen, sokan így lesznek cigányok, vagy szépen átjelentkeznek az ország másik felében élő rokonhoz és már kapják is a sok zsetont. akinek van bőr a képén, az jár jól (de ez a politikus életformát jellemzi legfőképp)
Member
Posts: 19,706
Joined: Jul 30 2006
Gold: 0.00
Dec 15 2012 05:26pm
Quote (Jancsipapa @ 16 Dec 2012 00:08)
de ha a gyerek most annyira szeretne mondjuk egy olyan szakon tanulni, amivel józan paraszti ésszel elgondolva nem fog tudni elhelyezkedni, akkor miért megy oda? akkor ne pampogjon, hogy drága, meg nem éri meg, mert ő a hülye...


Igazad van, csak egy gyerek nem feltétlen tud racionálisan dönteni ezen szempontok alapján. Erre lehetne azt mondani, hogy: na de akkor a szülő megmondja majd a gyereknek. Ebben van valami, de ha éppenséggel a szülő sem tudja, hogy mi van a nagyvilágban, vagy még nem volt felsőfokú végzettségű a családban, akkor ez elég nehezen várható el tőlük.


Quote (Jancsipapa @ 16 Dec 2012 00:08)
nézegettem, hogy mit is csináltak az ilyen tüntetéseken. kb semmit, nem volt vezér, aki mondja hogy mit csináljanak, elénekelték a himnuszt, páran bekiabáltak, hátha meme lesz belőle, mint a gyurcsánytakaroggy, aztán hazamentek.


Nem értem, hogy mire vár mindenki. Pontosabban értem, de nem tudom, miért. Mindenki azt várja, hogy itt rendesen koordinált, jól szervezett, következetes tüntetések legyenek. Basszus, alig 20 éve, hogy kijöttünk egy elnyomó rendszerből, a véleménynyilvánításnak Magyarországon effektíve nincs hagyománya, mert sajnos ebből a szempontból a társadalom nem változott sokat '89 óta - ahogy én érzékelem. Azért kell ott lenni, mutatni, hogy egyetértesz, és növelni a tömeget, hogy érezzék a szervezők, és a körülötted lévő emberek, hogy annak, amit csinálnak, van értelme. Ha van miért fejlődni, akkor a szervezők, és az emberek fejlődni fognak. Ezért fontos, hogy még ha nem is értesz egyet 100%-ig minden elvvel, ami egy tüntetésen elhangzik, hanem mondjuk csak a felével, de látod, hogy ez egy ígéretes kezdeményezés, akkor is ott legyél, és a jelenléteddel közvetítsd azt az emberek felé, hogy nem éri meg abbahagyni, hiszen szükséged van rájuk, szüksége van az országnak rájuk. Nem szabad otthon ülni, mert akkor nem történik semmi. És a próbálkozásnál mindenképp rosszabb az, hogyha nem történik semmi. _SZERINTEM_


Quote (Jancsipapa @ 16 Dec 2012 00:08)
na igen, sokan így lesznek cigányok, vagy szépen átjelentkeznek az ország másik felében élő rokonhoz és már kapják is a sok zsetont. akinek van bőr a képén, az jár jól (de ez a politikus életformát jellemzi legfőképp)


Igen, sajnos én is ismerek erre példát.

This post was edited by tevetava on Dec 15 2012 05:29pm
Member
Posts: 31,725
Joined: Jan 16 2008
Gold: 1,593.00
Dec 15 2012 05:58pm
Quote (Eoghan @ 15 Dec 2012 22:58)
http://www.diakhitel.hu/index.php/hu/hitelkalkulator/erdeklodoknek?view=erdeklodok
http://www.konyvelozona.hu/2011/12/kotelezo-minimalber-2012-garantalt-berminimum-2012/

érdemes játszadozni az értékekkel, ha pl. egy orvosi kart nézünk ahol egy szemeszter 900ezer forint fölött van, akkor simán fel kell venned 250K/félév.
kis mázlival van ösztöndíjad, amivel letornászod az árát és valószínűleg a fizud sem lesz nagy pukkanás(minimálbér mázli kat.) mivel ÁOK hallgatás mellett elég nehéz melózni aktívan és nyáron pedig szinte lehetetlen, mert kórházban vagy gyakszis többnyire.
ha belövögetek egy átlagos értéket, akkor a diplomával a kezében az ember egy -8milliós tartozással nyit az állam felé.
de kalkuláljatok ti is, mert simán lehet h több ponton hibázok.
minden esetre szerintem, ha az állam aláírat egy itthonmaradási szerződést a hallgatóval, akkor simán alap lenne, h ilyen kondíciók mellett a a THM 0-2% között lenne meghúzva, hogy ne púp legyen a diákhitel, hanem segítség.
gondolom én persze.


Itt is egy szatyor tartozás lesz utána de,
Én még pont abba az időszakba fogok bele esni hogyha elvégzem az egyetemet, és nem keresek 21000 font felett évente, akkor nem kell fizetnem diákhitelt ami amúgy is kb "egy normál szombat esti kiadás" havonta, és ez 30 év után ki is kerül a nyilvántartásból, vagyis ha annyira szarul megy hogy 21k alatt keresel akkor nem fizetsz semmit, ha meg 50-80k/év akkor is havi 100-200 font között van a törlesztés, szóval hál' istennek van benne ésszerűség, és nem az a céljuk hogy kifosszanak. Bár az angol meg a magyar oktatásrendszer ég és föld minden szempontból.
Member
Posts: 19,706
Joined: Jul 30 2006
Gold: 0.00
Dec 15 2012 06:00pm
Quote (Smat @ 16 Dec 2012 00:58)
Itt is egy szatyor tartozás lesz utána de,
Én még pont abba az időszakba fogok bele esni hogyha elvégzem az egyetemet, és nem keresek 21000 font felett évente, akkor nem kell fizetnem diákhitelt ami amúgy is kb "egy normál szombat esti kiadás" havonta, és ez 30 év után ki is kerül a nyilvántartásból, vagyis ha annyira szarul megy hogy 21k alatt keresel akkor nem fizetsz semmit, ha meg 50-80k/év akkor is havi 100-200 font között van a törlesztés, szóval hál' istennek van benne ésszerűség, és nem az a céljuk hogy kifosszanak. Bár az angol meg a magyar oktatásrendszer ég és föld minden szempontból.


Hogy érted, ezt el fogják törölni? Van valami source hozzá? Ez elég szarul hangzik.
Go Back To Magyar Topic List
Prev18788899091327Next
Add Reply New Topic New Poll