Quote (theendofhistoryandthelostman)
Jelezném, hogy most szavazott meg az országgyűlés egy olyan törvénymódosítást*, aminél durvább kevés volt a rendszerváltás óta, konkrétan a negyedik
alkotmánymódosítás semmi volt ehhez képest. Elfogadtak most egy olyan módosítást, aminek alapvetése, hogy a jogrend általános szabályaitól eltérhessenek
és szükségállapotot hirdethessenek ki, most éppen a “tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetre” hivatkozva. A válsághelyzet meglétét ugyan feltételekhez
kötik, de ezek gyakorlatilag parttalanul értelmezhetőek (a keleti pályudvaron lévő állapotok miatt is kihirdethetik) de ami durvább, hogy nem szabtak végső időtartamot
neki, mert azt a 6 hónapot, amire most elrendelhetik, bármikor, bármennyi időre meghosszabbíthatják (az egyetlen korlát az az, hogy be kell számolni az OGY
rendészeti bizottságának…).
Tehát kihirdethetnek egy válsághelyzetet, amelyben például az emberi és alapjogok is erősebben korlátozhatóak, jelen esetben például a menedékhez való jog
is (mert plusz három új tényállással is büntetheti az ehhez való tisztességes hozzáférést). Erre a válsághelyzetre hivatkozva fogja majd elfogadni kb. két hét múlva az
OGY azokat a módosításokat** is, amikkel engedélyezik többek között magánlakások átkutatását menekültekre hivatkozva is, a hadsereg belföldön való bevetését és az
éleslőszer használatát is.
Mindezt egy olyan helyzetben, ami bizonyos szempontból rendkívüli igen, tényleg jóval több menekült ember jön, mint eddig Magyarországra, de ha megnézzük az arányokat,
(augusztus végéig pontosan 141.387-an jöttek a BÁH adatai szerint, akiknek a 95%-a tovább fog menni) máris indokolatlannak tűnik egy olyan szükségállapot kihirdetése,
ami alapjaiban ássa alá az alkotmányos jogrendet***. Ez alapján ilyen szükségállapot bármikor kihirdethető és bármeddig fenntartható és csak mondanám, hogy a történelmi
tapasztalatok alapján ez a diktatúrák és az elnyomó rendszerek kezdete szokott lenni szerte a világon. Végképp nem akarnám Orbánt Hitlerhez hasonlítani, főleg olyan módon,
ahogyan ez félreolvasható, de fontosnak tartom megjegyezni, hogy pl. a hitleri hatalomátvételt is megelőzte egy különleges jogrend bevezetése, ami lehetőséget adott arra,
hogy különbözőségük és vallásuk miatt más szabályok vonatkozhassanak egyes emberekre, aminek tudjuk mi lett a vége, és most egyszerűen nem tudom nem észrevenni a
hasonlóságokat.
*
http://www.parlament.hu/irom40/05983/05983.pdf**
http://www.parlament.hu/irom40/05985/05985.pdf***
http://www.ekint.org/ekint/ekint.news.page?nodeid=837