d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Magyar > Official /care Topic
Prev17687697707717724765Next
Add Reply New Topic New Poll
Member
Posts: 43,299
Joined: Sep 9 2007
Gold: 69.85
Nov 23 2015 09:24am
Quote (josheide @ 23 Nov 2015 17:16)
Most ne azokra gondolj akikkel lehet meg mit kezdeni.

Magyarorszag tele van olyan emberekkel akik egyszeruen alkalmazhatatlanok. Ezen sajnos nehez szepiteni.

Akik sose, vagy alig dolgoztak eletukben.
Akik irni, olvasni alig, vagy egyaltalan nem tudnak.
Akik alkoholistak / herbalfuggok/ rosszul szocializaltak.

A kerdes az, hogy mi a fraszt lehet ezekkel az emberekkel kezdeni?

Perpill nincs olyan kepzesi rendszerunk ami ezeket az embereket ki tudna emelni ebbol a nyomorbol, ugy, hogy kozben meg a megelhetest is biztositana nekik.

Tehat marad az, hogy le kell oket kotni valamivel.

A kozmunkaval az a baj viszont, hogy megelni alig lehet belole, tervezni abszolut semmit, fejlodni kozben semmit nem lehet es meg megalazo is. (ja es gyakran a munka torvenykonyveben eloritakkal se foglalkoznak, hiszen "ezek csak kozmunkasok")


Igy van. De a kozmunka masik oldalrol lehetoseg is ezeknek az embereknek, mert nem 25k huf/ honap hanem 50-60k. Nem mindegy.
Arrol nem is beszelve, amit irtam. Jarulekokat fizetik utanuk, es helyben vannaknutanabmeg van idejuk elmenni extraert csicskazni. Ha iparba megy el, nincs. Es szart se kap erte ugyan ugy es meg napi 2-3 oraja is elmegy az utazasra meg jelentos resze a fizetesenek. Mert hat miert fizetne egy ceg meg akar a szakmunkasnak is tobbet a minimalbertol. Profitoriemtalt, meg jo, hogy kizsakmanyolja.
Member
Posts: 35,546
Joined: Jun 18 2008
Gold: 5,390.00
Nov 23 2015 09:24am
Quote (josheide @ Nov 23 2015 04:16pm)
Most ne azokra gondolj akikkel lehet meg mit kezdeni.

Magyarorszag tele van olyan emberekkel akik egyszeruen alkalmazhatatlanok. Ezen sajnos nehez szepiteni.

Akik sose, vagy alig dolgoztak eletukben.
Akik irni, olvasni alig, vagy egyaltalan nem tudnak.
Akik alkoholistak / herbalfuggok/ rosszul szocializaltak.

A kerdes az, hogy mi a fraszt lehet ezekkel az emberekkel kezdeni?

Perpill nincs olyan kepzesi rendszerunk ami ezeket az embereket ki tudna emelni ebbol a nyomorbol, ugy, hogy kozben meg a megelhetest is biztositana nekik.

Tehat marad az, hogy le kell oket kotni valamivel.

A kozmunkaval az a baj viszont, hogy megelni alig lehet belole, tervezni abszolut semmit, fejlodni kozben semmit nem lehet es meg megalazo is. (ja es gyakran a munka torvenykonyveben eloritakkal se foglalkoznak, hiszen "ezek csak kozmunkasok")


Szerintem akkor sem megoldas ezeket hagyni asottamasztani az allam penzen. Teljesen jol latszik a statisztikabol, hogy visszavezetni a munka vilagaba nem sikerult oket, erre alkalmatlan a program, hosszutavon pedig fenntarthatatlan gazdasagilag.
Member
Posts: 43,299
Joined: Sep 9 2007
Gold: 69.85
Nov 23 2015 09:27am
Quote (jarabekg @ 23 Nov 2015 17:24)
Szerintem akkor sem megoldas ezeket hagyni asottamasztani az allam penzen. Teljesen jol latszik a statisztikabol, hogy visszavezetni a munka vilagaba nem sikerult oket, erre alkalmatlan a program, hosszutavon pedig fenntarthatatlan gazdasagilag.


Jelentkezz pls a tokeletes onfentarto otleteiddel a kormanynal es bevezetjuk kovetkezo evben, menedzser ur. :)
Member
Posts: 35,546
Joined: Jun 18 2008
Gold: 5,390.00
Nov 23 2015 09:29am
Quote (Baleee @ Nov 23 2015 04:27pm)
Jelentkezz pls a tokeletes onfentarto otleteiddel a kormanynal es bevezetjuk kovetkezo evben, menedzser ur. :)


Abbol nem lenne 200 k szavazo, ezert van az egesz program :santa:
Member
Posts: 22,635
Joined: Jun 21 2005
Gold: 5,302.77
Nov 23 2015 09:32am
Quote (jarabekg @ Nov 23 2015 04:24pm)
Szerintem akkor sem megoldas ezeket hagyni asottamasztani az allam penzen. Teljesen jol latszik a statisztikabol, hogy visszavezetni a munka vilagaba nem sikerult oket, erre alkalmatlan a program, hosszutavon pedig fenntarthatatlan gazdasagilag.


Elviekben egyáltalán nem rossz a közmunka, csak sok helyen rosszul van megvalósítva. Viszont bőven szól mellette is példa, amiket Baleee már leírt.

Alapvetően szerintem ott van a probléma, hogy az emberek elhiszik azt, hogy nincs munka, nincs mit csinálni, pedig hogy a fenébe ne lenne, csak körbe kell nézni az országban.
Member
Posts: 59,371
Joined: Feb 15 2009
Gold: 80.00
Nov 23 2015 09:34am
Quote (Baleee @ 23 Nov 2015 16:07)
Haszontalan? Te se latsz ezek szerint szart se, hogy egy ertelmes telepulesen, hogy zajlik a kozmunka..

Zoldterulet gondozas, kozterulet tisztan tartasa, arkok takaritasa, belvizproblemakor, nagyobb esozeseknel elindulnak ket kistraktorral, utanfutoval, agregatorral, szivattyuval es kiszivattyuzzak az oregek hazainal a vizet ingyen a kutakbol igy a pinceben sem fog allni a viz.
Szinten esos idoszakban a zoldteruleteket nyirni kell 3 hetente kb fukaszaval, iden is gyakran kellett. Nalunk pl az egesz falu zoldteruleteinek (kozterulet) a lenyirasa kb 15 embernek 3 ‘egesz napos’ munkaja, a fu osszetakaritasa meg kb 20-30 asszonynak 1 napi munkaja, az elszallitas meg 2 embernek 1 napi munkaja. A szemet szedese szinten sok ido, mert nem csak a ciganyok hanyjak szet, sot…

Temetonel pl van 2 kontener, amit havi szinten 3-3x uritett eddig a szomszed varos varosgazdalkodasa (akinek egyedul van ra engedelye), most a falu fogja, szelektalja. Zold hulladekot itt hagyja komposztalni, igy a VGU-nek csak havi 2 kontenert kell elszallitania (erre is kevesebbet kolt a falu), + szelektaljak.

Allattenyesztes: iden kb volt 3-400 kacsank, 400 tojo tyuk, 500 csirke, 150 nyul. A nyulat eladtuk eloallatkent szomszed kozsegeknek, meg ‘civileknek’, le vannak oltva, meg minden szar, ami kell hozza. Tyuktojasokat helyi piacon eladjak, a csirkeket nevelik, a tyukokat meghagyjak, kakasokat elo allatkent eladjak husnak.
Mezogazdasag: szinten helyi piacon eladnak rakas konyhakerti novenyt (paradicsom, paprika, kaposzta, etc), meg takarmanynak marharepat, tokot.

Kozmunkasok felujitottak/epitettek 2 pincet, egyik savanyitonak lesz kialakitva a kovetkezo ~2 hetben + ott lesz a tarolasa a savanyitott termekeknek, meg a nyers zoldsegeknek, etc. A masik egy banyaszmuzeum lesz, a helyi banyasz szakszervezet szedett ra penzt, es a kozmunkasok megcsinaltak. Felujitottak egy paraszt hazat, tataroztak, kipattintottak rendesen, melle egy uj pajtat, ahol falurendezvenyeken ustben lehet fozni, kemenceben sutni, etc.

Szinten nyultartasba kezdo telepuleseknek, mar tobb masik megyebe is adtunk el nyulketreceket, amit kozmunkasok csinaltak. Lakatosokat hegeszteni tanitanak, nem nagy munkak teny, a mezogazdasagi gepek karban tartasa, ekek, tarcsak, stb helyrerakasa, multkor egy termenyszallito traktor utanfutnak eltort a tengelye mert elcsuszott a nagy sarban es fel kerekre allitotta a traktort is, na azt fogtak meghegesztettek, rendbe raktak.

Azert mert egy csomo tolvaj onkormanyzat a sepregetesen kivul nem kezd szart se a kozmunkaval (tobbnyire azert, mert nem lehet belole lenyulni eleget, ezert hagyja inkabb a picsaba az egeszet), az nem a kozmunkaprogram hibaja.

Masreszrol: azert, hogy ilyen drasztikus ‘munkara szoktatasra’ van szukseg, az valoban az mszp hibaja. Akik beleszartak az egeszbe a segelyezessel, hogy a leheto legkisebb erofeszitessel, a sok tetu tobbet tudott hazalopni, mint mas kemeny munkaval, Most szopjak a faszt, mert dolgozni kell. Meg is erdemlik. Szerintem sok telepulesen, plane borsod, nograd, stb-nel, a kozmunka kiut es lehetoseg, de ezt az ilyen index szintu ujsagirok ugyse fogjak fel, mert minden, amit ez a kormany csinal az automatikusan szar, amit meg az ‘ellenzek’ mond, az meg isteni szikra es lehetosegek tarhaza.

Inb4 fidesz voter, etc.


most ez hogy a faszmoba jött ide balee
Member
Posts: 43,299
Joined: Sep 9 2007
Gold: 69.85
Nov 23 2015 09:38am
Quote (jarabekg @ 23 Nov 2015 17:29)
Abbol nem lenne 200 k szavazo, ezert van az egesz program :santa:


Az a baj egyebkent a kozmunka programmal, hogy sok a sotet onkormanyzat, aki nem tudja felhasznalni. MI is rengeteg penzt hivtunk le es ertekteremto munkanak akar meg nevezheto dolgokat tudtunk alkotni (falusi turizmus, mezgaz, etc. amit irtam), nyilvan nem fognak hengerfejeket esztergalni meg felhokarcolo acelszerkezetet hegeszteni, de meg sem csak a soprogetes van.

Olyan viszont aki ertelmesen fel tudja hasznalni, Magyarorszagon a telepulesek kb 10%-a lehet, ami kurva keves.

+ sokan akik biraljak, hogy hurr durr szar az egesz, valasztasi kampany, etc. Azok nem fogjak fel, hogy bizonyos regioiban az orszagnak milyen lehetosegei vannak az embereknek. Ami leginkabb a szocializalodas. Es igen is nem mindegy, hogy a puja azt latja, hogy az apja a kocsmaban veri a faszat, az anyjat meg a szomszed 13 eves cigany bassza az arok partjan, vagy az, hogy utve-vagva vannak es dolgoztatva legalabb napi 6-7 orat. Sot valtozik a vedonok szerint a gyerekvallalas is, csokkent a ciganyoknal a fogamzas az utobbi 2 evben. (nincs ra idejuk, vagy nem tudom.. :DDD ) meg a fogamzasgatlas ingyenesen ott van a szamukra, kiadott tabletta formajaban, etc. Meg rajonnek, hogy nem tudnak egy ido utan annyi penzt felvenni, csak ha meloznak, aztan ha tobb npenzt akarnak, akkor az csak akkor lesz ha tobbet meloznak, igy meg mar csak nem kell annyi gyerek.

De ettol fuggetlenul jol is lehet a kozmunkara lehivhato penzt felhasznalni.
Jovore non-profit kft-k meg szocialis szovetkezetek szamara lesznek a palyazatok, az a hir jarja. A kozmunkasok ott lesznek hatarozott ideju szerzodesekkel, nem 'kozmunkan'. Nah ez lesz a statisztikak szepitese baszod, nem a mostani. :) Masreszrol viszont ezek a kft-k, meg szoc.szocetkezetek foghatjak es szolgaltatast arusithatnak, pl, sok az eloregedo telepules, 1-2ezer ft-ert lenyirjak a fuvet az udvarban. vagy telre a tuzelot osszehasitjak, stb.

Quote (Cpt_Ghost @ 23 Nov 2015 17:34)
most ez hogy a faszmoba jött ide balee


Te elolvasod amit irsz? Lehaszontalanoztad bazdmeg a kozmunkat en meg hoztam ellenpeldat, hogy hogy lehet hasznosan felhasznalni.

This post was edited by Baleee on Nov 23 2015 09:40am
Member
Posts: 43,332
Joined: Dec 21 2006
Gold: 343.00
Nov 23 2015 09:41am
Quote (Baleee @ Nov 23 2015 03:07pm)
Haszontalan? Te se latsz ezek szerint szart se, hogy egy ertelmes telepulesen, hogy zajlik a kozmunka..


sztem arra gondolt amit először joey írt, h ásson gödröt aztán temesse be
én is arra írtam aztan
Member
Posts: 35,546
Joined: Jun 18 2008
Gold: 5,390.00
Nov 23 2015 09:41am
Quote (-joey- @ Nov 23 2015 04:32pm)
Elviekben egyáltalán nem rossz a közmunka, csak sok helyen rosszul van megvalósítva. Viszont bőven szól mellette is példa, amiket Baleee már leírt.

Alapvetően szerintem ott van a probléma, hogy az emberek elhiszik azt, hogy nincs munka, nincs mit csinálni, pedig hogy a fenébe ne lenne, csak körbe kell nézni az országban.


Elviekben rossz a kozmunka, mert gazdasagilag nem fenntarthato, es nem segit az embereknek visszatalalni a munka vilagaba.
Kimutathatoan nincs tobb gazdasagelenkito hatasa mint a sima segelyezesnek, viszont sokkal tobbe kerul, igy a moralis meggyozodesen felul, hogy a munkanak van erteke sokkal tobb pozitiv hozadeka nincs mint a segelyezes.

Akiket meg tovabb lehet kepezni, at lehet koltoztetni, azokat kepezni kene, akik meg arra is keptelenek, hogy kepezzek magukat a juttatasokert cserebe, azokrol szerintem tenyleg nem feladata az allamnak gondoskodni. Ok valoszinuleg bortonben kotnek ki, aminek annyi pozitiv hozadeka van, hogy remelhetoleg nem szaporodik tovabb.

Ahogy te is mondod, van munka az orszagban, csak kepzes kene hozza meg oda kell koltozni, szerintem az allamnak erre kene kolteni ahelyett hogy 6 bejelentettbol 1 csatornat takarit.

This post was edited by jarabekg on Nov 23 2015 09:42am
Member
Posts: 59,371
Joined: Feb 15 2009
Gold: 80.00
Nov 23 2015 09:42am
Quote (Baleee @ 23 Nov 2015 16:38)
Az a baj egyebkent a kozmunka programmal, hogy sok a sotet onkormanyzat, aki nem tudja felhasznalni. MI is rengeteg penzt hivtunk le es ertekteremto munkanak akar meg nevezheto dolgokat tudtunk alkotni (falusi turizmus, mezgaz, etc. amit irtam), nyilvan nem fognak hengerfejeket esztergalni meg felhokarcolo acelszerkezetet hegeszteni, de meg sem csak a soprogetes van.

Olyan viszont aki ertelmesen fel tudja hasznalni, Magyarorszagon a telepulesek kb 10%-a lehet, ami kurva keves.

+ sokan akik biraljak, hogy hurr durr szar az egesz, valasztasi kampany, etc. Azok nem fogjak fel, hogy bizonyos regioiban az orszagnak milyen lehetosegei vannak az embereknek. Ami leginkabb a szocializalodas. Es igen is nem mindegy, hogy a puja azt latja, hogy az apja a kocsmaban veri a faszat, az anyjat meg a szomszed 13 eves cigany bassza az arok partjan, vagy az, hogy utve-vagva vannak es dolgoztatva legalabb napi 6-7 orat. Sot valtozik a vedonok szerint a gyerekvallalas is, csokkent a ciganyoknal a fogamzas az utobbi 2 evben. (nincs ra idejuk, vagy nem tudom.. :DDD ) meg a fogamzasgatlas ingyenesen ott van a szamukra, kiadott tabletta formajaban, etc. Meg rajonnek, hogy nem tudnak egy ido utan annyi penzt felvenni, csak ha meloznak, aztan ha tobb npenzt akarnak, akkor az csak akkor lesz ha tobbet meloznak, igy meg mar csak nem kell annyi gyerek.

De ettol fuggetlenul jol is lehet a kozmunkara lehivhato penzt felhasznalni.
Jovore non-profit kft-k meg szocialis szovetkezetek szamara lesznek a palyazatok, az a hir jarja. A kozmunkasok ott lesznek hatarozott ideju szerzodesekkel, nem 'kozmunkan'. Nah ez lesz a statisztikak szepitese baszod, nem a mostani. :) Masreszrol viszont ezek a kft-k, meg szoc.szocetkezetek foghatjak es szolgaltatast arusithatnak, pl, sok az eloregedo telepules, 1-2ezer ft-ert lenyirjak a fuvet az udvarban. vagy telre a tuzelot osszehasitjak, stb.



Te elolvasod amit irsz? Lehaszontalanoztad bazdmeg a kozmunkat en meg hoztam ellenpeldat, hogy hogy lehet hasznosan felhasznalni.


Te elolvastad amit quoteoltam? Mert hogy egy kurva szó nem volt közmunkáról hanem joey konkrét példájára reagáltam, csak jöttél megszakérteni egyből hogy hurr durr nem látsz bele szart sem, ami ugyan igaz, de nem is foglalkoztat a tema kulonosebben, vannak ennel fontosabb dolgok is az orszagban

This post was edited by Cpt_Ghost on Nov 23 2015 09:42am
Go Back To Magyar Topic List
Prev17687697707717724765Next
Add Reply New Topic New Poll