d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Magyar > Official /care Topic
Prev157585960615001Next
Closed New Topic New Poll
Member
Posts: 22,595
Joined: Jun 5 2005
Gold: 10,257.50
Mar 13 2013 04:33pm
Szerencsére nem élnek ilyen dögök nálunk.

Vespa mandarinia japonica



Member
Posts: 43,299
Joined: Sep 9 2007
Gold: 69.85
Mar 13 2013 04:50pm
Quote (Genthor @ 14 Mar 2013 00:33)
Szerencsére nem élnek ilyen dögök nálunk.

Vespa mandarinia japonica

http://img854.imageshack.us/img854/9495/vespagigantejaponesa01.jpg

http://content.foto.mail.ru/mail/s500ispekter/_answers/i-7.jpg


Ilyenek/ekkorak nem, de mehesz ismerosnel van 5 cm teljes testhosszu lodarazs preparalva. ^^ Annak se vekony a potroha.

This post was edited by Baleee on Mar 13 2013 04:50pm
Member
Posts: 3,497
Joined: Nov 7 2012
Gold: 0.00
Warn: 10%
Mar 13 2013 04:53pm
Quote (lacketto @ Mar 13 2013 04:18pm)
http://www.youtube.com/watch?v=snjw_sY6EVU

best


http://www.youtube.com/watch?v=98PNyEqxwvs

2nd best
Member
Posts: 23,563
Joined: Apr 2 2006
Gold: 279.00
Mar 13 2013 05:00pm
Quote (Genthor @ 14 Mar 2013 00:33)
Szerencsére nem élnek ilyen dögök nálunk.

Vespa mandarinia japonica

http://img854.imageshack.us/img854/9495/vespagigantejaponesa01.jpg

http://content.foto.mail.ru/mail/s500ispekter/_answers/i-7.jpg


hasonlo el :d kortesben mellettunk van feszek is.
Member
Posts: 3,497
Joined: Nov 7 2012
Gold: 0.00
Warn: 10%
Mar 13 2013 05:51pm
Quote (ecneB @ Mar 14 2013 12:00am)
hasonlo el :d kortesben mellettunk van feszek is.


könyörgöm mondd hogy ausztráliában élsz
Member
Posts: 23,563
Joined: Apr 2 2006
Gold: 279.00
Mar 13 2013 06:35pm
Quote (Eoghan @ 14 Mar 2013 01:51)
könyörgöm mondd hogy ausztráliában élsz


nagykovacsi

http://forums.d2jsp.org/topic.php?t=44201545&f=129&o=20

1 oldalon kep az aldozatrol
Member
Posts: 49,980
Joined: Jul 1 2008
Gold: 13,000.00
Mar 13 2013 07:07pm
Quote (Genthor @ Mar 13 2013 11:33pm)
Szerencsére nem élnek ilyen dögök nálunk.

Vespa mandarinia japonica

http://img854.imageshack.us/img854/9495/vespagigantejaponesa01.jpg

http://content.foto.mail.ru/mail/s500ispekter/_answers/i-7.jpg


ennek a szarnak halalos a csipese amugy

Quote
The stinger of the Asian giant hornet is about 6 mm (¼ in) in length,[3] and injects an especially potent venom that contains, like many bee and wasp venoms, a cytolytic peptide (specifically, a mastoparan) that can damage tissue by stimulating phospholipase action,[4] in addition to its own intrinsic phospholipase.[5] Masato Ono, an entomologist at Tamagawa University near Tokyo, described the sensation as feeling "like a hot nail being driven into my leg".[3]

An allergic human stung by the giant hornet may die from an allergic reaction to the venom, but the venom contains a neurotoxin called mandaratoxin (MDTX),[6] a single-chain polypeptide with a molecular weight of approximately 20,000 u,[7] which can be lethal even to people who are not allergic if the dose is sufficient. Each year in Japan, the human death toll caused by Asian giant hornet stings is around 30-40


This post was edited by Flutter on Mar 13 2013 07:09pm
Member
Posts: 22,635
Joined: Jun 21 2005
Gold: 5,302.77
Mar 13 2013 11:18pm
Egy HoMM3 map érdekelne, ha jól emlékszem volt róla szó itt valamikor. SoD-os pálya, irdatlanul tömény, minden négyzetméter fullon beépítve, és necroval ajánlott kezdeni, mert a tengeren rengeteg elementál van, ami később duzzasztja a sereget. Kezdésnél, ha jól emlékszem 2 hős és 2 vár van, meg néhány börtön. Sztori nincs, csak le kell verni mindenkit, de hónapokig tart. Hardwireden nincs fent ez a map, legalábbis én nem találtam meg.

/edit: asszem megvan: The beginning of the end.

This post was edited by -joey- on Mar 13 2013 11:37pm
Member
Posts: 22,564
Joined: Jul 1 2007
Gold: 7,149.00
Mar 14 2013 12:17am
Quote (Genthor @ 14 Mar 2013 00:33)
Szerencsére nem élnek ilyen dögök nálunk.

Vespa mandarinia japonica

http://img854.imageshack.us/img854/9495/vespagigantejaponesa01.jpg

http://content.foto.mail.ru/mail/s500ispekter/_answers/i-7.jpg


multkor a furdoszobankban csaptam le hasonlot, oke : D
Member
Posts: 26,945
Joined: Jan 31 2012
Gold: 411.00
Mar 14 2013 12:31am
Google Reader will not be available after July 1, 2013
Learn more.

shieeet
Go Back To Magyar Topic List
Prev157585960615001Next
Closed New Topic New Poll