NETIKETT – AZ INTERNETEN BETARTANDÓ SZABÁLYOK (NYILVÁNOS HONLAPOK: FÓRUM, CHAT, LEVELEZÉS)
Mindennapi életünkben cselekedeteinket viselkedési szabályok határozzák meg. Az Interneten ezt a szabályrendszert hivatott képviselni a Netikett.
A Netikett szabályai
A szabály a következő területekre vonatkozik:
• személyes kommunikáció vagy egy az egyhez (levelezés, beszélgetés)
• csoporttal való kommunikáció vagy egy a többhöz (fórum)
• hálózati információszolgáltatás használata (ftp, www, stb.)
Figyelembe kell venni, hogy az interneten hiányzik többek között a metakommunikáció és a hangszín.
Az érzelmek, hangulatok kifejezése speciális jelekkel történhet. Ezeket a hangulatjel-eket a kommunikációs eszköztől függően képi jelek vagy speciális karaktersorozatok formájában illeszthetjük a szövegünkbe. Egyes szoftverek ezeket a karaktersorozatokat felismerik, és automatikusan ikonná alakítják.
Fórum
Fontos, hogy mielőtt belekezdünk a csevegésbe, először tekintsük át az oldalhoz és az adott szobához tartozó szabályokat. Tudni kell, hogy a postázott üzenetet széles közönség olvashatja, és archiválni is szokták. Így az hosszú időn keresztül olvasható lesz.
Minden fórumnak és topicnak van témája, amelyektől nem szabad eltérnünk.
Ne küldjünk olyan üzenetet, amiben csak gratulálunk egy másik válaszhoz. Hirdetni pedig csak az arra hivatott csoportokban és levelezési listákban szabad. Válaszüzenetnél az eredeti szövegből csak annyit idézzünk, hogy érthető legyen a válasz. Beszélgetés közben ne térjünk el a tárgytól, és ne alkalmazzunk bántó nyelvezetet. Mielőtt új témakört nyitunk egy fórumon, alaposan nézzünk körbe, hogy létezik e már ilyen. Ha igen, akkor arra válaszoljunk; azt folytassuk.
Minden fórumnak van adminisztrátora és moderátora, az ő dolguk rendben tartani azt.