d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Magyar > Official /care Topic
Prev1272927302731273227335001Next
Closed New Topic New Poll
Member
Posts: 71,157
Joined: Aug 14 2006
Gold: 6,440.13
Mar 13 2011 02:01pm
Quote (CyberPunk666 @ Mar 13 2011 08:47pm)
sajnos többszörösen volt alkalmam közvetlen közelről végigkísérni a (többfajta) rák utolsó stádiumát és minden rákbeteg utolsó mondatai között ott van a "mikor lesz már ennek vége". Ekkor adnak az orvosok, olyan mennyiségű morfiumot, hogy besárgult szemekkel merednek maguk elé, néha meg-meg ránduló végtagokkal, mert nem tudnak rendesen kommunikálni. nem is bírok többet írni erről. Aki látta közelről, az tudja, hogy az ő két hónapjuk, csak felesleges önző kínzás. Ezt csak a hozzátartozók akarják, ők nem.
Végignéztem egy tüdőrákot, egy vastagbélrákot és egy beágyazódott epekőből kialakult daganatot. Én ha most megtudnám, hogy rákos vagyok, nem vagyok benne biztos, hogy nem ugranék le még aznap a 10. emeltről. Nem azért mert olyan kurva kemény vagyok, hogy le merek ugrani. Hanem annyira nagyon félek attól amit láttam, hogy a bátorság az lenne, ha ennek tudatában megpróbálnám legyőzni.


A kemot nem kötelező kérni, viszont sajnos ígyis-ugyis lesz egy végső stádium, amiben már nagyon a szenvedés dominál. A palliatív kezelésnél pedig nem az a cél, hogy meghosszabbítsák az életét, hanem, hogy szenvedéseit enyhítsék. Lehet, hogy a rákos beteg már nagyon nem akar küzdeni, de nincs mód az aktív eutanáziára, úgyhogy orvosok, vagy hozzátartozók ide vagy oda ... ez nagyon sajnálatos módon ilyen :( Ilyenkor pedig mit lehet csinálni. Adni a morfium származékokat meg egyebeket...
Vagy rosszul gondolom?
Member
Posts: 17,322
Joined: Apr 29 2007
Gold: 26.00
Mar 13 2011 02:01pm
Quote (beni @ 13 Mar 2011 20:57)
Én ilyesmivel foglalkozom és nagyon nem egyszerű kérdés. De az a baj az egészségügyi kiadásokkal, hogy a technikai fejlődés, új gyógyszerek megjelenése, diagnosztikus lehetőségek bővülése exponenciálisan növekvő kínálati oldalt teremt, viszont a források igencsak véglegesek. Túlzással, de mindenkit meg lehetne menteni végtelen odafigyeléssel és végtelen pénzzel. Simán vannak gyógyszeres kezelések amik évi 100 millióba kerülnek, csak kérdés, hogy ezt egy hunter szindrómás betegnek adod, mert ritka betegsége van és szolidaritást teszed előtérbe vagy 30 rákosnak, vagy 500-nak, aki valami enyhébb betegségben szenved, azonban összességében több "egészségnyereséget" veszel a pénzeden.


Magyarországon élve először adjuk az 500-nak aki olcsón menthető, nem vagyunk azon a szinten (sajnos), hogy a 0,0001% előfordulásos születési rendellenességekkel foglalkozzunk
Member
Posts: 71,157
Joined: Aug 14 2006
Gold: 6,440.13
Mar 13 2011 02:05pm
Quote (ace07 @ Mar 13 2011 09:01pm)
Magyarországon élve először adjuk az 500-nak aki olcsón menthető, nem vagyunk azon a szinten (sajnos), hogy a 0,0001% előfordulásos születési rendellenességekkel foglalkozzunk


Amúgy meglepődnél, de nálunk sokkal több és sokkal drágább terápiák is be vannak fogadva, mint mondjuk a több mint 3x akkora egy főre jutó GDP-vel rendelkező UK-ban vagy Svédországban.
Member
Posts: 17,322
Joined: Apr 29 2007
Gold: 26.00
Mar 13 2011 02:06pm
Quote (beni @ 13 Mar 2011 21:05)
Amúgy meglepődnél, de nálunk sokkal több és sokkal drágább terápiák is be vannak fogadva, mint mondjuk a több mint 3x akkora egy főre jutó GDP-vel rendelkező UK-ban vagy Svédországban.


ez azért van mert ezekből könnyebb pénzt lopni?
Member
Posts: 42,999
Joined: Jul 16 2006
Gold: 1.00
Mar 13 2011 02:07pm
Quote (beni @ 13 Mar 2011 21:01)
A kemot nem kötelező kérni, viszont sajnos ígyis-ugyis lesz egy végső stádium, amiben már nagyon a szenvedés dominál. A palliatív kezelésnél pedig nem az a cél, hogy meghosszabbítsák az életét, hanem, hogy szenvedéseit enyhítsék. Lehet, hogy a rákos beteg már nagyon nem akar küzdeni, de nincs mód az aktív eutanáziára, úgyhogy orvosok, vagy hozzátartozók ide vagy oda ... ez nagyon sajnálatos módon ilyen :( Ilyenkor pedig mit lehet csinálni. Adni a morfium származékokat meg egyebeket...
Vagy rosszul gondolom?


Én támogatom az aktív eutanáziát, ha valaki elérte a végső stádiumot és csak szenvedésről van szó (addig nem), de ezeknél az eseteknél a passzív eutanázia sincs meg, értem ez alatt, hogy amikor már csak a maga elé bambulás és a fájdalom van, akkor is meg szoktak tenni sokszor mindent, hogy ne haljon meg. Például, amikor már nem tud enni és inni, akkor jön az infúzió. Kérdem én, minek? Ekkor van az a pont, amikor azt az egy két hetet, le lehetne rövidíteni 1-2 napra. Szerintem nem mindegy. De sajnos a társadalom még a dolog megvitatására sem elég érett, nemhogy a szabályok megalkotására és alkalmazására.
Member
Posts: 71,157
Joined: Aug 14 2006
Gold: 6,440.13
Mar 13 2011 02:08pm
Quote (ace07 @ Mar 13 2011 09:06pm)
ez azért van mert ezekből könnyebb pénzt lopni?


:- ))

bele a közepébe

Hát. Mondjuk inkább úgy, hogy más szempontok erősebben dominálnak a befogadásnál, mint az egészséggazdaságtanban és költséghatékonysági szemléletben fejlettebb nyugaton. De amúgy valóban van aki jól jár a gyógyszerbefogadással (betegeken túl).
Member
Posts: 17,322
Joined: Apr 29 2007
Gold: 26.00
Mar 13 2011 02:12pm
Quote (beni @ 13 Mar 2011 21:08)
:- ))

bele a közepébe

Hát. Mondjuk inkább úgy, hogy más szempontok erősebben dominálnak a befogadásnál, mint az egészséggazdaságtanban és költséghatékonysági szemléletben fejlettebb nyugaton. De amúgy valóban van aki jól jár a gyógyszerbefogadással (betegeken túl).


titokban reméltem, hogy nem lesz igazam, majd kiosztasz, hogy ez hülyeség, nem így van, nem ennyire romlott a társadalom ezen része, de így inkább nem is akarok belegondolni
Member
Posts: 42,999
Joined: Jul 16 2006
Gold: 1.00
Mar 13 2011 02:14pm
Quote (beni @ 13 Mar 2011 21:08)
:- ))

bele a közepébe

Hát. Mondjuk inkább úgy, hogy más szempontok erősebben dominálnak a befogadásnál, mint az egészséggazdaságtanban és költséghatékonysági szemléletben fejlettebb nyugaton. De amúgy valóban van aki jól jár a gyógyszerbefogadással (betegeken túl).


Neked van rálátásod. Nekem vérhígítót kell szednem, amiből most (1 éve) történt valami kurva nagy áttörés és van egy olyan új gyógyszer amivel nem kell figyelni a K-vitamin bevitelre, nem kell rendszeres vérvételre járni vele, és jelentősen kisebb a veszélyes vérzés kialakulásának esélye. Szal ilyen n1 ultimate gyógyszer, amit nagyon istenítenek. Már sikeresen bevezették fél Európában, és széles körben használják, de nálunk csak a csípőműtéteknél (vmi miatt az a leginkább trombózisveszélyes beavatkozás). Pedig sokkal többe kerül a tbnek a sok vérvétel és macera, háziorvoshoz rohangálás, de nálunk még várni kell, talán az év vége felé megkaphatom. ^^ nincs ez így jól...

/e btw szerintem nálunk szórják ki a készleteket vagy nem tudom...

This post was edited by CyberPunk666 on Mar 13 2011 02:18pm
Member
Posts: 42,999
Joined: Jul 16 2006
Gold: 1.00
Mar 13 2011 02:15pm
Quote (ace07 @ 13 Mar 2011 21:12)
titokban reméltem, hogy nem lesz igazam,  majd kiosztasz, hogy ez hülyeség, nem így van, nem ennyire romlott a társadalom ezen része, de így inkább nem is akarok belegondolni


mindenki tudja, hogy az olaj után az egészségügy a legnagyobb buli a világon.
Member
Posts: 71,157
Joined: Aug 14 2006
Gold: 6,440.13
Mar 13 2011 02:21pm
Quote (ace07 @ Mar 13 2011 09:12pm)
titokban reméltem, hogy nem lesz igazam,  majd kiosztasz, hogy ez hülyeség, nem így van, nem ennyire romlott a társadalom ezen része, de így inkább nem is akarok belegondolni


Hát. Sokféleképpen lehet ezt értelmezni. Valaki egy személyben dönt arról (egy relatíve hosszabb folyamat végén), hogy befogadásba kerüljön e az adott technológia, gyógyszer, stb (amit aztán persze még a pénzügyminisztérium megvétózhat). Most az a kérdés, hogy azért fogadja be nagyon drágán, mert elhiszi, hogy jót tesz az emberekkel és enged a gyógyszercég/szakma nyomásának VAGY azért támogatja, mert megtámogatják egy pár nokiás dobozzal a döntését. El lehet képzelni, hogy egy készítmény esetében ami évi 5 milliárd forintos kiáramlást ró a gyógyszerkasszára elég sok embernek tud fontos lenni és ilyenkor egy pár milliós "befektetés" nagyon hamar visszahozza az árát.

De ez nem teljesen olyan kérdés, mint egy elcsalt tender, vagy elsikkasztott állami vagyon. Itt meg tudod magyarázni egy pár szenvedő betegarcot bevetítve, hogy miért adsz erre közpénzt és garantálom, hogy ember ember nem vonulna az utcára, hogy miért támogatjuk ezt meg ezt a gyógyszert.

Ezzel lényegében nem azt akartam mondani, hogy korrupt a rendszer, de kétségtelen, hogy a lehetőség meg van.
Quote (CyberPunk666 @ Mar 13 2011 09:07pm)
Én támogatom az aktív eutanáziát, ha valaki elérte a végső stádiumot és csak szenvedésről van szó (addig nem), de ezeknél az eseteknél a passzív eutanázia sincs meg, értem ez alatt, hogy amikor már csak a maga elé bambulás és a fájdalom van, akkor is meg szoktak tenni sokszor mindent, hogy ne haljon meg. Például, amikor már nem tud enni és inni, akkor jön az infúzió. Kérdem én, minek? Ekkor van az a pont, amikor azt az egy két hetet, le lehetne rövidíteni 1-2 napra. Szerintem nem mindegy. De sajnos a társadalom még a dolog megvitatására sem elég érett, nemhogy a szabályok megalkotására és alkalmazására.


Éhen nem halhat a beteg :<
Go Back To Magyar Topic List
Prev1272927302731273227335001Next
Closed New Topic New Poll