d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Magyar > Diablo 3
Prev1109710981099110011012299Next
Add Reply New Topic New Poll
Member
Posts: 31,234
Joined: Dec 12 2005
Gold: 27,943.00
Jul 23 2013 01:37pm
Quote (Sorvatkutyuska @ 23 Jul 2013 18:54)
szimpatikus
antipatikus
unszimpatikus does not exist


de
Member
Posts: 1,319
Joined: Oct 6 2008
Gold: 0.00
Jul 23 2013 01:44pm
Quote (bajcli @ Jul 23 2013 07:37pm)
de


hát mivel a köznép használja, ezért létezik, mint szó, de ettől még nyelvtanilag helytelen
Member
Posts: 43,332
Joined: Dec 21 2006
Gold: 343.00
Jul 23 2013 01:47pm
Quote (Sorvatkutyuska @ Jul 23 2013 07:44pm)
hát mivel a köznép használja, ezért létezik, mint szó, de ettől még nyelvtanilag helytelen


túl nagy (látszólagos) hatalom van a nép kezében

ezzel a vezetőink elérik azt, hogy nem vonhatók felelősségre a gaztetteikért, hisz mondhatják; TI VÁLASZTOTTATOK MINKET

közvetve, manipulálva fosztanak ki minket
Member
Posts: 31,234
Joined: Dec 12 2005
Gold: 27,943.00
Jul 23 2013 01:49pm
Quote (Sorvatkutyuska @ 23 Jul 2013 21:44)
hát mivel a köznép használja, ezért létezik, mint szó, de ettől még nyelvtanilag helytelen


miert lenne helytelen

german eredetu fosztokepzo van benne gorog/latin szo elott, ezert max hulyebben nez ki, de attol meg ugyanugy helyes, max a sznoboknak nem tetszik
Member
Posts: 1,319
Joined: Oct 6 2008
Gold: 0.00
Jul 23 2013 01:51pm
Quote (bajcli @ Jul 23 2013 07:49pm)
miert lenne helytelen

german eredetu fosztokepzo van benne gorog/latin szo elott, ezert max hulyebben nez ki, de attol meg ugyanugy helyes, max a sznoboknak nem tetszik


én már nem emlékeztem pontosan, SZAL RÁKERESTEM GUGLON, és ezt dobta ki
A szimpatikus görög eredetű szó. Elvileg a szim és a szin önmagában azt jelenti, hogy "együtt" és a patikus kb olyasmi mint "érzés". Vagyis aki szimpatikus azzal együtt érzel, egyhúron pendülsz úgymond - nem egyenlő azzal a magyar együttérzé szóval, amikor sajnálsz valakit.

A szin olyan szavakban fordul elő még, mint a szinkron (együtt + idő, azaz egyidejűleg, tehát ha valami szinkronban van, az egyidejűleg történik, a szinkronúszók együtt úsznak, stb)
A szim egyik ellentéte az anti, de például a szinkron ellentéte az aszinkron.

Az "a" az aszinkronban egy fosztóképző, olyan mint a magyarban a -tlan (sóTLAN). Tehát az aszinkron nem úgy ellentéte a szinrkonnak, mint a "jobb" és a "bal", hanem mint a sós és sótlan (tehát hiányzik, de nem az ellentéte, azaz pl nem cukros attól, hogy sótlan).

Még egy érdekes szó van, a szimmetria. Ebből létezik mindkét ellentét, az aszimmetrikus és az antimetrikus is.

Azt látni kell, hogy egyetlen szim/szin elejú szónak sem ellentéte az un-, ami ugyanúgy egy fosztóképző mint az "a", csak éppen latin, míg az összes eddigi görög volt.

Mindebből következik, hogy az unszimpatikus egy eredetileg hibás fosztóképzős alakja a szimpoatikusnak, és a korrekt alak az antipatikus.

Mindettől függetlenül a nyelvben elterjedt, és az emberek használják, ami azt jelenti, hogy ez a szó igeneis VAN, azaz létezik. (Egy szó akkor létezik, ha a beszélő és a hallgató is ugyanazt érti alatta, még ha egy korábbi helytelen formából alakult is ki.)
Member
Posts: 43,332
Joined: Dec 21 2006
Gold: 343.00
Jul 23 2013 01:51pm
na.. a bölcsészek vitatkoznak
ezek aztán tényleg lényeges dolgok

közben emberek százezrei halnak éhen mert nincs elég mérnök a megfelelő infrastruktúrák kialakításához, hogy élelemhez, vízhez jussanak
de az fontosabb, hogy germán fosztóképzőt lehet-e rakni latin eredetű szó elé :XD

gg
Member
Posts: 31,234
Joined: Dec 12 2005
Gold: 27,943.00
Jul 23 2013 04:29pm
Quote (Sorvatkutyuska @ 23 Jul 2013 21:51)
én már nem emlékeztem pontosan, SZAL RÁKERESTEM GUGLON, és ezt dobta ki
A szimpatikus görög eredetű szó. Elvileg a szim és a szin önmagában azt jelenti, hogy "együtt" és a patikus kb olyasmi mint "érzés". Vagyis aki szimpatikus azzal együtt érzel, egyhúron pendülsz úgymond - nem egyenlő azzal a magyar együttérzé szóval, amikor sajnálsz valakit.

A szin olyan szavakban fordul elő még, mint a szinkron (együtt + idő, azaz egyidejűleg, tehát ha valami szinkronban van, az egyidejűleg történik, a szinkronúszók együtt úsznak, stb)
A szim egyik ellentéte az anti, de például a szinkron ellentéte az aszinkron.

Az "a" az aszinkronban egy fosztóképző, olyan mint a magyarban a -tlan (sóTLAN). Tehát az aszinkron nem úgy ellentéte a szinrkonnak, mint a "jobb" és a "bal", hanem mint a sós és sótlan (tehát hiányzik, de nem az ellentéte, azaz pl nem cukros attól, hogy sótlan).

Még egy érdekes szó van, a szimmetria. Ebből létezik mindkét ellentét, az aszimmetrikus és az antimetrikus is.

Azt látni kell, hogy egyetlen szim/szin elejú szónak sem ellentéte az un-, ami ugyanúgy egy fosztóképző mint az "a", csak éppen latin, míg az összes eddigi görög volt.

Mindebből következik, hogy az unszimpatikus egy eredetileg hibás fosztóképzős alakja a szimpoatikusnak, és a korrekt alak az antipatikus.

Mindettől függetlenül a nyelvben elterjedt, és az emberek használják, ami azt jelenti, hogy ez a szó igeneis VAN, azaz létezik. (Egy szó akkor létezik, ha a beszélő és a hallgató is ugyanazt érti alatta, még ha egy korábbi helytelen formából alakult is ki.)


http://seas3.elte.hu/delg/publications/modern_talking/54.html
Member
Posts: 15,130
Joined: Dec 14 2005
Gold: 2,017.00
Jul 23 2013 04:47pm
ez a topic kezd egyre komolyabb lenni





























































adsadsssssssssssssssssssadadaddadasasdddasasddsa [x] _predi itt van is bebasztunk sadsadasdasads
DIABLÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓ HÁÁÁÁ3om
Member
Posts: 39,899
Joined: Dec 16 2008
Gold: 19.00
Jul 23 2013 09:31pm
:)
Member
Posts: 29,404
Joined: Jan 24 2009
Gold: 0.00
Jul 24 2013 01:32am
Go Back To Magyar Topic List
Prev1109710981099110011012299Next
Add Reply New Topic New Poll