d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Romanian > D2jsp - Guides, Faq's, Tipps
Prev1345
Closed New Topic New Poll
Retired Moderator
Posts: 28,692
Joined: May 14 2006
Gold: 2,762.00
Trader: Trusted
Jul 27 2008 04:44am
Orice link care necesita logarea cu informatiile forumului d2jsp este o tentativa de a va fura account-ul

Anuntati un Moderator cat mai repede pentru a se ocupa de problema !!!



D2JSP nu va va deconecta automat niciodata

* exemplu de link cu tentativa de frauda :

www-d2jsp-org in loc de www.d2jsp.org , observati caacterul PUNCT inlocuit cu orice alt caracter !!!!

In cazul in care intalniti asa ceva, NU citati link-ul respectiv intrucat raspanditi doar pericolul.

original postat de Feargod
Retired Moderator
Posts: 28,692
Joined: May 14 2006
Gold: 2,762.00
Trader: Trusted
Jul 27 2008 04:45am
Acuzatii de Frauda

Intrebari Frecvente

De ce sunt Locked ?
O sa-mi recuperez Forum Gold?
Nu-mi gasesc topic-ul de trade , ce pot sa fac? (pentru topicuri ce nu intra in Browser 's History)
Mi-au fost vandute iteme nelegitime(unperm) , puteti sa-i dati lock/tag (scammer) ?
Un membru face spam in topicul meu , ce pot sa fac?
Nu gasesc link-ul catre profilul unui membru , cum procedez?
Cred ca un membru are mai mult de 1 account pe acest forum , unde pot sa raportez acest lucru?
Am adaugat toate dovezile disponibile dar nu investigheaza nimeni , ce fac?
Scammer-ul a cheltuit deja tot FG-ul, ce rost are sa mai postez acuzatii?
10° Topicul mi-a fost inchis si un Moderator a postat "Tag Requested" , ce inseamna asta?
11° Am observat un topic cu acuzatii impotriva celui care m-a scam , pot sa adaug si eu dovezile mele acolo?
12° Vad Mediatorii postand in topic, de ce nu acorda imediat tag-ul cerut?


De ce sunt Locked ?

Accesul la Forum Gold este restrictionat din momentul in care s-au adus suficiente dovezi pentru ca account-ul respectiv sa fie investigat.
Cand se acorda tag-ul de Lock , investigatia intra intr-o alta etapa, incare account-ul va fii investigat in amanuntime pentru a determina daca acuzatiile formulate initial sunt fondate sau nu.
Nu uitati , doar pentru faptul ca FG este locked nu inseamna automat ca urmeaza si un tag ca si Scammer.
Daca aveti nelamuriri de ce sunteti locked , creati un topic aici si un Moderator va va raspunde .

O sa-mi recuperez Forum Gold?

d2jsp.org NU ofera despagubiri atat in FG cat si iteme .Chiar daca noi (d2jsp.org) nu returnam FG , exista totusi o posibilitate sa va recuperati pierderea.
Daca membrul care v-a scam doreste sa scape de tag si lock este obligat sa plateasca toate fraudele comise.
Acest lucru se intampla destul de frecvent, daca persoana in cauza recurge la acest lucru o sa fiti informat.

Nu-mi gasesc topic-ul de trade , ce pot sa fac? (pentru topicuri ce nu intra in Browser 's History)
Pentru topicuri recente cititi :Cum imi pot gasii topicurile

Va rugam urmati urmatorii pasi in cazul in care topicurile sunt prea vechi pentru a fii gasite in histoy
Pasul 1 Click Aici pentru a va vizualiza propriul profil.
Pasul 2 Click pe "Search all posts" (localizat sub avatarul userului)
Pasul 3 Completati informatiile cerute in noua pagina (inclusiv parola de la FG) si click "Purchase Search"
Chiar si aceasta metoda de cautare e limitata la ultimele 7 zile si un maxim de 500 rezultate.
De asemenea nu uitati ca folosirea acestei metode costa 5 FG .

Mi-au fost vandute iteme nelegitime(unperm) , puteti sa-i dati lock/tag (scammer) ?

Inainte ca orice user sa ajunga in conditia de-a avea Forum Gold locked, sunt necesare dovezi asupra fraudei comise.
Este si cazul itemelor care dispar(poof) desi au fost vandute ca si legitime(perm).Vom investiga toate acuzatiile , dar confirmarea lor este dificila;
totusi daca sunt fondate , un tag ca si scammer va fii cerut/aplicat.

Un membru face spam in topicul meu , ce pot sa fac?

Cea mai buna metoda este sa-i ignorati pe cei ce fac spam. Poate fii dificil dar , neraspunzand la ceea ce posteaza sunt sanse mari ca ei sa inceteze.
In cazul in care nu inceteaza , contactati un Trade Moderator si se vor ocupa ei de cel care face spam.
Va rugam contactati un Trade Moderator care este online si includeti link catre topicul dumneavoastra.

Nu gasesc link-ul catre profilul unui membru , cum procedez?

In propriiul profil , click aici si urmariti instructiunile din imagine .


Acum puteti da click pe account-ul userului respectiv.

Cred ca un membru are mai mult de 1 account pe acest forum , unde pot sa raportez acest lucru?

Daca aveti vre-un motiv de a crede ca un user are mai mult de 1 account d2jsp , postati aici .
Va rugam sa postati toate motivele care va fac sa credeti ca userul respectiv are mai multe accounts d2jsp.
De asemenea va rugam sa cititi How To Report a Multi pentru a cunoaste informatiile necesare.

Am adaugat toate dovezile disponibile dar nu investigheaza nimeni , ce fac?

Va rugam sa aveti rabdare, un Moderator va verifica/ajuta in momentul in care ea/el sunt disponibili.
Nu uitati ca exista multe astfel de cereri , nu sunteti ignorat, ci e nevoie de timp.

Scammer-ul a cheltuit deja tot FG-ul, ce rost are sa mai postez acuzatii?

Chiar daca userul in cauza a cheltuit deja tot Fg-ul, este recomandabil sa raportati frauda sa.Astfel se poate investiga cazul , si eventual se aplica o sanctiune , tag/lock.
De asemenea acest lucru poate ajuta alti membrii prin informarea lor cu privire la persoana in cauza , astfel vor avea grija in trades.

Topicul mi-a fost inchis si un Moderator a postat "Tag Requested" , ce inseamna asta?

Acest lucru inseamna ca destule dovezi au fost aduse pentru a se acorda un tag userului. Cazul este de asemenea investigat de un Admin pentru un eventual scammer tag.
Va multumim pentru raportarea fraudelor mentinand astfel d2jsp un loc mai sigur pentru trades.

Am observat un topic cu acuzatii impotriva celui care m-a scam , pot sa adaug si eu dovezile mele acolo?

NU, va rugam creati un topic propriu impotriva userului respectiv ; Preferam sa existe cate-un singur topic pentru fiecare caz pentru a facilita investigatia acuzatiilor aduse.

Vad Mediatorii postand in topic, de ce nu acorda imediat tag-ul cerut?

Mediatorii nu pot aplica lock Forum Gold-ului userilor .Aceasta este sarcina Moderatorilor si superiorilor. Mediatorii sunt acolo pentru a va ajuta/indruma in
postarea tuturor informatiilor necesare.Astfel cand un Moderator verifica cazul totul sa fie limpede.
Va rugam cooperati cu Moderatorii pentru a avea toate inforamtiile necesare.


Original postat de _dmx_
Topic original : http://forums.d2jsp.org/index.php?showtopic=11303076&f=250



Retired Moderator
Posts: 25,297
Joined: Aug 23 2006
Gold: 8,273.60
Trader: Trusted
Aug 1 2008 06:04am
Grupuri de Utilizatori



Validating
Cineva din grupul de validating, nare pe d2jsp nimic de a face pana sa confirmată contu prin e-mail.

Banned
Useri, interzis în grup, nu mai pot posta si nu au nici drepturi. Va primi această etichetă cand nu sunteţi în normele, mai multe conturi, etc

Members
In acest grup sunt destul de "normale" de care useri conectat în d2jsp. Potrivit warn lvl au drepturi diferite.
  • 30% + Nu aveţi acces la bloguri si de utilizator nu poate posta materiale video youtube.
  • 50% + Nu aveţi Sigantur / Avatar / profile de drepturi.
  • 70% + Nu aveţi acces la mai multe ,forum de aur(Forum Gold/FG) şi nu vă puteţi pms trimiterea / primirea de FG.
  • Ai 100% nu mai poti posta

Membri++
Membri + + sunt responsabile pentru încălcări ale semnătura / Avatar / normele de profil. Puteţi raporta prin pm, semnături ilegale, de asemenea, pot face publica pentru o lungă perioadă de timp pentru a edita. Puteţi utiliza, de asemenea, propriile lor subiecte, şi să contribuiti, în general, carte, literatura, fotografie şi povestiri si forum.

Grafic Artist
Ele sunt responsabile de Grafica forumuri fond, si poti trimite-le un pm, atunci când o semnătură a fost furata.

Trade Assistant
Assistentii Trade informeaza Trade Moderatorii asupra unor probleme.Rezolva unele probleme si pot fii de asemenea si Mediatori pentru trades.Asistenii de Trade pot inchide topicuri in sectiunea de trade a forumului.

Trade Moderator
Comert Moderatori de asemenea, se ocupa de motive comerciale, au si mai multe drepturi. Aveţi posibilitatea de a suspenda ,avertiza ,subiecte aproape , mutare şi stergere.

Junior Moderator
Junior Moderatorii sunt parte din dreptul de moderatori. Aveţi posibilitatea să avertiza, suspenda, stergere, mutare şi inchidere a topicurilor. Aveţi acces la cele mai multe domenii.

Moderator
Ele au mai multe drepturi decât Junior moderatori şi au acces la mai multe domenii.

Moderator Senior
Senior moderatorii au toate drepturile de moderatori şi, de asemenea, câteva cereri de Admin. Acestea sunt mainile dreptul de administratori.

Admin
njaguar & Gary d2jsp le gestionează. Deoarece acestia sunt foarte ocupati, nu ar trebui să le dati pms cu mici încălcări .
Retired Moderator
Posts: 28,692
Joined: May 14 2006
Gold: 2,762.00
Trader: Trusted
Aug 10 2008 04:59am
Price check Forum


Scopul acestui forum este de a obine o apreciere a valorii itemelor

Cand postati in acest forum, va rugam sa includeti toate informatiile necesare. Realm , ladder/ non-ladder , acestea fiind cele mai importante. De asemenea, atributele(stats) sau chiar o imagine .

Asadar va rugam mentionati urmatoarele :

Atribute °°° Realm °°° Ladder/non-ladder



Regulile generale ale forumului si Reguli de Trade sunt valabile si in acest forum. Asadar , indiferent de realm urmati regulile forumului respectiv .(De exemplu , US West nu e permis trade cu iteme nelegitime(dupes) , in timp ce US East , acest lucru e acceptat)
Urmati regulile forumului in care postati.

Regula de BUMP in acest forum e diferita de celelalte forumuri , fiind permis bump la 12 ORE

1. Daca itemul care-l scoateti la vanzare nu este permisa in acel Realm, nu puteti posta in acel forum.

2. Acest forum este menit doar sa va ofere o idee asupra valorii itemului rspectiv. Va rugam postati realm-ul si asteptati opiniile altor membrii.

3. Daca cunoasteti pretul estimativ al itemului unei alte persoane, spuneti-va parerea; E preferabil ca fiecare sa ajute ceilalti membrii , ajuta si probabil vei fii ajutat la randul tau.

4. Regula generala de evitare a atacurilor personale(flaming) e valabila de asemenea.

5. Postarea de iteme nepermise in realm-ul respectiv, rezulta intr-un warn . Incalcarea regulilor generale rezulta de asemenea cu avertisment(warn)


Folositi prescurtari pentru a facilita postare in acest forum


ENL = Est Non Ladder
EL = Est Ladder
WNL = West Non Ladder
WL = West Ladder
Euro = Europe Non Ladder
EuroL= Europe Ladder



Daca nu cunoasteti regulile forumului in care urmeaza sa postati , cititi :
Reguli generale de Trade

Ce NU ar trebui sa faceti
Exemplu : devil.gif Click

Nu postati comentarii inutile , se doreste o estimare a pretului , nu daca itemul e bun sau nu.
Exemplu : devil.gif click

Aici sunt link-uri catre Forumurile de Price Check : (din pacate nu e recenta pentru LADDER, nefiind preturile de dupa reset, problema se va remedia cand vor aparea topicurile respective)

Est Softcore Ladder

Est Softcore Non-ladder

West Softcore Ladder

West Softcore Non-ladder

Europe Sofrcore Ladder

Europe Softcore Non-ladder



Topic original : http://forums.d2jsp.org/index.php?showtopic=12286150&f=71
postat de Balakai cu ajutorul lui Paw_Nice
Retired Moderator
Posts: 28,692
Joined: May 14 2006
Gold: 2,762.00
Trader: Trusted
Oct 22 2008 10:08am
Sistemul de avertisment -UPDATE (Oct 1 2008)


***Update cu privire la eliminarea avertismentelor :

Daca ati primit un avertisment , puteti scapa de acesta daca urmati pasii corespunzatori. Va puteti verifica Evidenta Avertismentelor facand click pe % sub datele personale . Ar trebui sa arate astfel :



Accesand aceasta evidenta , ar trebui sa vedeti o lista a istoricului avertismentelor dumneavoastra , inclusiv avertismente din trecut care au fost scoase.Daca aveti un avertisment deosebit , veti observa un link "Request removal" (cerere de scoatere a avertismentului) . Cand accesati acest link , va fii trimis moderatorilor pentru procesare.Avertismentele dureaza aproximativ 21-30 de zile inainte ca cererea de scoatere a lor sa poata fii inaintata .Daca avertisemntul dumneavostra nu face subiectul eliminarii in acest moment, veti observa a data si o ora atasata acestuia , care va spun cant mai trebuie sa asteptati pana puteti accesa link-ul de scoatere a avertismentului respectiv.Daca primiti un alt avertisment inainte ca cel(e) existent(e) sa fie scoase , periada se prelungeste , noul sistem de avertisment functionand dupa regula : Ultimul primit, primul scos.


Nu uitati , accesand acest link atasat avertismentului, NU inseamna automat si scoaterea sa. Trebuie sa asteptati ca cererea sa fie procesata de catre un moderator , ceea ce ar putea dura putin. Nu contactati(pm) echipa d2jsp sau administratorii , nu grabeste procesul deloc. Singura modalitate de a scapa de avertismente este de a astepta ca link-ul sa devina accesibil, si sa-l folositi.



Daca aveti impresia ca ati primit un avertisment nemeritat , va rugam contactati un moderator si discutati problema intr-un mod decent cu el/ea ; va vor explica avertismentul primit mai pe larg.



Practic schimabrea adusa noului sistem de avertisment consta in aptul ca nu mai este necesar, nici indicat sa contactati personal moderatorii pentru scoaterea avertismentelor


Update de catre hedonism , in data de 1 Oct 2008

topic original : http://forums.d2jsp.org/index.php?showtopic=22361946&f=34

Retired Moderator
Posts: 28,692
Joined: May 14 2006
Gold: 2,762.00
Trader: Trusted
Dec 18 2008 01:23pm
Ghidul lui Somatra5's pentru incepatorii Ladder Slasher sau cei care nu inteleg the atributele itemelor LS, atributele caracterelor, si nivelul itemelor


Marketplace - Locul in care poti sa vinzi/cumperi/transferi iteme .

Catacombs - Aici puteti lupta alaturi de alti jucatori sau de membrii ai guildei dumneavoastra.

Arena - Luptati impotriva monstrilor (Single Player).

Shrine of Mu'rakar - Aruncand un item cu atribute magice redobanditi un procent din HP si Mana.

Chatroom - Puteti discuta cu altii jucatori


Well of Evil - aruncati un item fara atribute magice in fantana si luptati impotriva monstrului care apare.
Daca invingeti , veti primi itemul aruncat cu atribute de rare+ si eventual inca 1-2 iteme suplimentare.

View Ladders - Puteti vizualiza clasamentele sezonului curent in functie de dorinta.

Transmution Box - 2 Ieme de acelasi tip se transforma intr-un item (de acelasi tip) cu atribute noi.




Caracterele disponibile si ceea ce pot acestea folosi




Feeder Class:

Fighter..........(Str:50 Dex:40 Int:10 Vit:50)............Swords, Axes, Clubs, Robes,
Leather Armors, Scale Armors, Chain Mails and Plate Mails.

Barbar.......(Str:60 Dex:25 Int:5 Vit:60).............Swords, Axes, Clubs, Robes,
Leather Armors, Scale Armors, Chain Mails and Plate Mails.

Rogue...........(Str:30 Dex:60 Int:25 Vit:35)............Swords, Axes. Clubs, Daggers, Staffs
si Robes, Leather Armors, Scale Armors.

Mage............(Str:20 Dex:50 Int:60 Vit:20).............Daggers, Staffs and Robes.

Guardian.........(Str:30 Dex:10 Int:55 Vit:55)............Clubs, Chain Mails, Plate Mails si NUMAI HEALING Charms


Caractere avansate


Samurai..........(Str:45 Dex:50 Int:10 Vit:50).............Swords, Daggers, Robes,
Leather Armors, Scale Armors, Chain Mails si Plate Mails.

Paladin...........(Str:60 Dex:55 Int:20 Vit:55).............Swords, Axes, Clubs, Robes,
Leather Armors, Scale Armors, Chain Mails si Plate Mails.

Monk..............(Str:40 Dex:65 Int:20 Vit:40)............Daggers, Staffs si Robes.

Ninja..............(Str:40 Dex:70 Int:15 Vit:45)............Swords, Daggers si Robes.

Warlock..........(Str:15 Dex:45 Int:75 Vit:35)............Staffs si Robes.

Headhunter....(Str:60 Dex:75 Int:5 Vit:35)..............Axes, Leather Armors, Scale
Armors si Robes.

Alchemist........(Str:15 Dex:40 Int:110 Vit:15)..........fara arma, Armor: Robe



Ordinea Prefixelor Itemelor

Magical
Rare
Mystical
Angelic
Mythical
Arcane
Legendary
Godly
Epic
Relic
Artifact
Unique

Punctele Guildei explicate

Esuarea MQ icon_pointr.gif Fara acces la un nou caracter - 1 punct pentru guilda
Feeder Class icon_pointr.gif Samurai - 2 puncte pentru guilda
Samurai icon_pointr.gif Paladin - 5 puncte pentru guilda
Paladin icon_pointr.gif Monk - 6 puncte pentru guilda
Monk icon_pointr.gif Ninja - 10 puncte pentru guilda
Ninja icon_pointr.gif Warlock - 12puncte pentru guilda
Warlock icon_pointr.gif Headhunter - 25 puncte pentru guilda
Headhunter icon_pointr.gif Alchemist - 35 puncte pentru guilda
Alchemist icon_pointr.gif Reset Season - 100 puncte pentru guilda + Ladder reset

Nota* In Hardcore punctele primite pentru esec/succes se dubleaza



Alte mici precizari
Trebuie sa aveti cel putin 10+ nivelul caracterului fata de item

Exemplu:

Ca sa gasiti un item de lvl 25, trebuie sa fiti cel putin nivelul 35

Prin urmare :

nivelul itemuluil > Nivelul dumneavoastra

1(Tier 1) > 1+
1(Tier 2) > 5+
1(Tier3) > 10+
5 > 15+
10 > 20+
15 > 25+
20 > 30+
25 > 35+
30 > 40+
35 > 45+
40 > 50+
45 > 55+
50 > 60+
55 > 65+



Ce sa facieti daca itemul dumneavoastra a fost "Sniped".

Q:Ce inseamna "sniped" ?
A: termenul de "sniped" e folosit in cazul itemelor transferate intre jucatori prin intermediul Marketplace. Pentru a nu solicita cumparatorului(de obicei un bun prieten)
un pret ridicat, itemul care va fii transferat este scos la "vanzare" la un pret derizoriu. Termenul de "sniped" face referire la pierderea acestui item , cumparat de o a 3-a persoana din intamplare .


1. Nu faceti un topic spunand ca itemul v-a fost "sniped".
2. Tot ceea ce ajunge in Marketplace e de vanzare, deci cumparatorul nu a gresit cu nimic.
3. Daca aflati cine a cumparat itemul dumneavoastra, intrebati-l politicos despre o posibila rezolvare.
4. Puteti face un topic in care sa oferiti FG pentru item, dar nu aveti dreptul sa spuneti ca v-a fost "sniped"(furat).



Cum aflu care e valoarea itemului meu?



Pentru itemele HardCore utilizati topicul
Hardcore PriceCheck

Pentru itemele HardCore utilizati topicul
Softcore PriceCheck



Cum transfer Iteme intre propriile caractere?

1. Mergeti in Marketplace, selectati Transfer (in dreapta sus a ecranului(
2. Select a characterul caruia ii veti transfera itemul (in partea stanga)
3. Deschideti inventarul caracterului curent si plasati itemul dorit in casuta speciala din partea stanga
4. Faceti Click Transfer Item (itemul se regaseste acum pe caracterul dorit , in cazul in care exista spatiu disponibil )




Care sunt retetele pentru Transmutation Box?


- Armura + Ice Charm = Armura cu Strength sau Mind Numb
- Armura + Fire Charm = Armura cu Intelligence sau Armor Pierce
- Armura + Lightning Charm = Armura cu Dexterity sau Damage Return
- Armura+ Wind Charm = Armura cu Dexterity sau Critical Flux
- Armura + Earth Charm = Armura cu Vitality sau Block
- Armura + Wild Heal = Armura cu Mana Regen sau Luck
- Armura + Heal = Armura cu Mana Regen or Physical Damage Reduction %
- Armura + Focused Heal = Armor cu Life Regen sau Magical Damage Reduction %
- Arma + Arma = Weapon cu atribute noi
- Armura + Armura = Armura cu atribute noi
- Charm + Charm = Charm cu atribute noi



De ce e asa dificil Well of Evil?


- Monstrii din Well of Evil folosesc itemul pe care-l ceti primi in cazul in care invingeti.
- Montrii din Well of Evil au acum un nivel corespunzator caracterului dumneavoastra si itemului aruncat in fantana.
De exemplu, un caracter de lvl 1 si un item de lvl 30 icon_pointr.gif monstrul aproximativ lvl 30
Caracter lvl 30 si item lvl 1 icon_pointr.gif monstrul aproximativ lvl 30
-Puteti gasi si ieme cu -9 lvl fata de nivelul dumneavoastra acum.
De exemple, caracter lvl 49 , item de lvl 45 ; Daca monstrul lasa in urma extra items decat ceea ce ati aruncat in fantana
itemele in plus pot fii lvl 40



Cum atac?


Pentru a evita nenumarate click-uri , puteti utiliza urmatoarea metoda :
- Apasati sageata JOS , si click pe monstru pentru a initia atacul .
- Mentineti sageata jos apasata fara a mai face click , si atacurile vor continua
*** (nu mutati mouse-ul inafara desenului monstrului atacat)

Daca nu functioneaza incercati urmatoarele

1. Stergeti memoria Cache/cookies a browserului dumneavoastra .
2. Restartati browserul.
3. Log in in Ladder Slasher si incercati din nou.



Noul Multiplayer

- Folositi Catacombele pentru a creea sau a va alatura unur grupuri.
-Puteti folosii modul "Guild Only" pentru ca doar membrii guildei sa se poata alatura grupului.
-Diferenta de nivel este de +/- 3 fata de nivelul celui care creeaza grupul.
-Maximul de jucatori intr-ul grup este de 5.
-Daca un jucator moare, este deconectat sau paraseste grupul , este inlaturat din grup(nu mai primeste xp)
-Daca numarul jucatorilor scade sub 2 , grupul dispare si toti jucatorii ajung in regiunea "Catacombe"
- Exista 3 pozitii pe care le puteti alege: Front, Middle, and Back. Acestea determina
probabilitatea de a fii atacat de monstrii intalniti(scade de la Front Middle Back
- Puteti vindeca altii membrii folosing propriul heal charm si facand click pe numele lor in fereastra grupului (dreapta jos)
- Life Regen, Mana Regen, Life Steal, Life per Hit, Life per Kill, Mana per Hit, and Mana per
Kill sunt blocate, nu veti beneficia de ele cat timp sunteti in Catacombe in grup.
- Cel care a creat grupul poate folosi comanda /kick PLAYER in orice moment doreste.
- Puteti comunica direct cu membrii grupului folosind fereastra din stanga jos.
-Puteti vedea Viata si Mana fiecarui jucator pecum si "life bar" si "mana bar" a acestora.
- Puteti vedea si pozitia jucatorilor F/ M/ B , respectiv Front / Middle / Back.
- Numarul de langa acesta pozitie reprezinta levelul jucatorului.
- Ca si jucator, puteti parasi grupul in orice moment, facand click pe butonul "leave" din dreapta jos.
- Liderul grupului controleaza avansarea in Catacombe; exista 9 camere ale catacombelor,
cu monstrii progresiv mai puternici dar de aseenea si cu iteme mai bune gasite
-Daca grupul dumneavoastra consista doar din membrii ai aceleiasi guilde primiti
1% bonux experienta si 1% imbunatatirea itemelor gasite pentru fiecare membru aflat in grup;
(3 membrii, fiecare primeste 3%). Daca se afla un membru al altei guilde in grup , nu primiti nici un bonus.
- Itemele gasite se afla "sub monstrul" invins. Pentru a le lua, faceti click pe ele; primul
kucator care face click pe item il si ia.
- Cantitatea de iteme gasite in Catacombe este cu 50% mai mare decat in arena
- Leechers (Cei care doar stau in grup fara a ataca sau vindeca) primesc mai putina experienta sau chiar 0, si nu pot lua ioteme gasite.


Exista vreo strategie pentru Multiplayer?

Da, exista, in general Barbarii si Fighters ocupa pozitiile Front , Rogues in
Middle,si Magii Back.Fiecare sa atace de la stanga la dreapta.
Nu folositi heal decat la sfarsitul bataliei ,si nu luati iteme decat la sfarsit.



Itemele


- Au fost adaugate potiuni si toteme
- Potiunile au diferite + stat(s).Cand sunt utilizate, caracterul primeste permanent atributele potiunii
pana in momentul in care este rerolled prin : dorinta proprie , Master Quest, sau Ladder Reset)
- Pentru a folosii un item puneti-l din inventar in casuta "Use Item".
- Totemele sunt asemanatoare potiunilor si aceleasi reguli se aplica
Totusi , totemele care adauga GP (punce ale guildei) raman si dupa Ladder Reset.
- Potiunile si Totemele pot sa apara doar in Multiplayer (Catacombe)
- Potiunile pot fii gasite in orice camera, dar e mai putin probabil sa fie intalnite in primele 8.
- Totemele sunt mai rare, chiar si in ultima camera a Catacombelor.






Ghid original

Postat initial de Paparick
Retired Moderator
Posts: 28,692
Joined: May 14 2006
Gold: 2,762.00
Trader: Trusted
Jan 27 2009 10:07am
Despre schimbarea numelui contului d2jsp


Acum puteti schimba numele contului dumneavostra pe forumul d2jsp contra unei taxe in Forum gold.


Limitari:
  • Noul nume pe care il doriti trebuie sa contina intre 3 si 32 caractere.
  • Noul nume nu poate contine nici un caracter special , DOAR litere si cifre *
  • Noul nume trebuie sa fie inexistent **. Conturi vechi NU vor fii sterse in nici un caz.

Preturi:

  • 250 FG pentru schimbarea unei litere normal icon_pointr.gif majuscula sau invers . Fara adaugarea sau stergerea caracterelor.
  • 500 FG pentru o modificare minora. De exemplu eliminarea unor caractere( sufix sau prefix al clanului). ***
  • 1500 FG pentru a va schimba numele in totalitate. Orice modificare care sa nu incalce limitarile.

Note asupra modificarii numelui contului:
Singura modificare se face asupra numelui . Identitatea , numarul de postari , data inregistrarii , FG s.a.m.d raman neschimbate.

Taxa se achita catre njaguar , dupa ce va aproba noul nume(cititi informatiile de mai sus). Dupa ce numele este aprobat ,si taxa platita, va rugam sa asteptati pana la 24 ore pentru ca schimbarea sa fie procesata si realizata.

Cand numele este schimbat , un e-mail este trimis catre adresa dumneavoastra cu care ati inregistrat contul.Daca sunteti logat in momentul respectiv, trebuie sa va re-logati pentru a sesiza schimbarea , care va avea loc instantaneu odata ce totul a fost procesat.

Note speciale/aditii

* Caractere speciale sunt considerate orice alte caractere inafara de litere si cifre, inclusiv - _ ~ @ $ ^ sau orice alta combinatie .

** Pentru a verifica daca un nume este deja "luat" trebuie introdus in agenda (mesaje icon_pointr.gif Manage address book) , daca la introducerea numelui primiti eroarea "The user name you entered does not exist." , numele este liber , deci il puteti alege.

*** Daca numele contine deja caractere speciale si doriti doar o schimbare partiala (eliminarea unei parti ) exista posibilitatea ca acest lucru sa nu fie posibil. spre exemplu Arx_X contine caracterul special _ . Eliminarea literei X de la finalul numelui nu e posibila, deoarece ar lasa un caracter special la marginea numelui (nepermis).





Member
Posts: 14,547
Joined: Jul 14 2007
Gold: 6,087.69
Apr 20 2009 04:12pm
Metode de scam pe d2jsp. Cateva sfaturi pentru prevenire:
  • Asigurativa ca a-ti trimis forum goldul, nu trebuie sa va grabiti.
  • Daca userul vrea sa faca un "fast trade" sau fara un Mediator, nu incepeti tradeul. Daca ai rabdare nu vei fii niciodata inselat.
  • Asigurati-va ca playerul din joc este cel care v-a dat PM.
  • Nu faceti trade cu iteme de pe un realm pe altul fara a utiliza un Mediator, veti fii probabil inselati.
  • Nu va incredeti niciodata in PM-uri ca: "My friend xxx is waiting for you in game xx1/x". Raportati acesti useri unui Moderator cat mai repede.
  • Nu dati niciodata primii doar pentru ca aveti: Mai putine posturi, Join Date mai mic, Vouches mai putine, FG mai putin decat celalalt. Daca sunteti Not Rated iar celalalt este tot Not Rated, sunteti EGALI.
  • Nu faceti trade singuri si cu sume mari de fg daca nu va simtiti in siguranta, folositi un Mediator.
  • Nu faceti trade daca cineva va da whisp in D2, poate fi oricine.


Scamuri pe Battle.net:
  • Va vor zice sa scrieti /dnd si voi incerca sa va insele.
  • Jocurile: "I Can Dupe", "Dupe", "Dupe Here", "MY Account Free" etc... sunt jocuri de scam.
  • Blizzard nu vă va contacta niciodata prin Whisp. Daca primiti astfel de whispuri, este defapt o incercare de a va insela.
  • Blizzard nu vă va cere niciodata parola, ei deja o au.
  • Nu va trebui niciodata sa va scrieti "Account Name" si "Password" ca sa va salvati contul.
  • Nu faceti trade fara a folosii "Trade Window".
  • Ceretii celuilalt trader sa mute itemul in trade window.
  • Fiti siguri ca atunci cand muta itemul sa nu il schimbe cu altul.
  • Programele 3d Party sunt defapt virusi("Dupe" "Ith Maker" "Maphack")
  • Asigurati-va ca itemul "Unid" pe care il cumparati este cel care trebuie.
  • "Drop Games" sunt jocuri de scam, ei folosesc un hack numit "Grab It".
  • Alt + F4 este o comanda sa inchida Diablo, nu face nimic special.
  • Aveti grija cu noii prieteni, unii dintre ei vor doar sa va fure itemele.
  • Nu cumparati niciodata un account, ei pot sa-si recupereze parola.
  • "Bugged Wirt's Leg" nu exista! Este doar un Wirt's Leg socketat sau este Imbued by Charsi.
  • Singura persoana in care te poti increde esti chiar tu.


- Original: http://forums.d2jsp.org/index.php?showtopic=29163941&f=34
Member
Posts: 14,547
Joined: Jul 14 2007
Gold: 6,087.69
Apr 21 2009 06:21am
Original: http://forums.d2jsp.org/index.php?showtopic=15803482&f=34


Cum sa-ti cureti calculatorul de keyloggers

Acest ghid este pentru cei care cred ca au Trojans, Key-loggers, etc. in calculator.
Nu este chiar un proces usor, in special daca contul dvs. a fost compromis, Scammer tagged, si locked.
Sunt inclusi ambii pasi pentru a va curata calculatorul si a va aduce contul la normal.

*NOTA: Prevenirea este cea mai buna solutie. Cititi acest ghid pentru a prevenii keylogg's http://forums.d2jsp.org/index.php?showtopic=15009733&f=34

Cateva sugestii din partea mea:

-- Nu faceti click pe linkurile din topicurile de pe d2jsp numai daca cunoasteti acel site.
-- Hackers incearca sa mascheze linkurile, facandule cu unul sai mai multe litere decat site-ul original.
-- Raportati prin PM link-urile suspicioase catre Moderatori cat de repede posibil.


Download Protectie

Sunt o multime de antivirusi. Acest ghid se bazeaza pe cei free.

Spy-Bot S&D

Link pt Download: http://www.safer-networking.org/en/mirrors/index.html

Pasii pentru a folosii Spy Bot

1. Dupa instalare, Spy-Bot va cere sa treceti peste 7 pasi (backing up registry, installing updates, etc.). Completati acesti 7 pasi si instalarea e gata.

2. Pentru a instala updates pe viitor, faceti click pe tabul de update si selectati fisierele care vreti sa fie downloadate. Nota: Recomand downloadarea tuturor "Detection Files" si "Main Updates" pe cand celelalte fisiere nu sunt chiar necesare.

3. Dupa fiecare update, click pe Immunize tab si click pe acel plus verde. Acest lucru va accepta noul update.

4. Pt. a face un scan, intorceti-va la main screen si selectati "Check for Problems."

*NOTa: Spy-bot va gasii si tracking cookies. Le puteti sterge, si nu va alarmati, rareori va pot avaria calculatorul.

Ad-Aware Personal

Link pt Download: http://www.download.com/Ad-Aware-2007/3000-8022_4-10045910.html?part=dl-ad-aware&subj=dl&tag=top5&cdlpid=10045910

Ad-Aware seamana cu Spy-Bot, dar mai multe programe au diferiti algoritmi deci e o idee buna sa aveti doua. Nu am folosit Ad-Aware, dar l-am vazut la prieteni si este foarte user-friendly.

Pasii de folosire Ad-Aware:

Nu poate fii mai simplu decat atat. Click Update pentru a face update la fisiere si pentru a le gasii!

AVG Anti-Virus

Link pt Download: http://www.download.com/AVG-Anti-Virus-Free-Edition/3000-2239_4-10320142.html?part=dl-AVGAntiVir&subj=dl&tag=button&cdlpid=10760089

*NOTA: Multi cred ca acesta este cel mai bun free antivirus. Nu l-am folosit, si nu pot da vouch pentru el. Daca sunteti interesati sa-l folositi, documentati-va mai intai.

ZoneAlarm (pentru userii experimentati ai Windows XP)

Link pt Download: http://www.download.com/ZoneAlarm-Firewall-Windows-2000-XP-/3000-10435_4-10039884.html

*NOTA: ZoneAlarm este compatibil numai cu Windows 2000/XP. Totusi, propun downloadarea acestuia numai daca aveti cunostintele de baza in folosirea calculatorului.
ZoneAlarm este un firewall care blocheaza traficul catre calculatorul dvs. Va vor anunta de fiecare data cand un program nou sau "untrusted" necesita acces la fisiere "sensitive" sau la internet.
Va puteti alege anumite programe care vor avea acces, dar acest program nu este pt incepatori.


Pasii de folosire ZoneAlarm:

1. Dupa instalare, veti vedea o mica icoana in partea dreapta a ecranului jos. Click dreapta si click pe "Restore ZoneAlarm Control Center."

2. Navigati catre "Program Control Tab" si apoi deschideti "Programs" Tab. Acesta arata o lista cu programale Trusted si accesul la internet. Acolo puteti bloca sau da acces mereu unor programe.
ZoneAlarm va anunta de fiecare data cand un program va incerca sa patrunda unele zone si puteti selecta "Always Allow" si acel avertizment nu va mai aparea.

3. In "Firewall" tab, fiti siguri ca ambele sunt "high"

4. In "Alerts & Logs Tab" inchideti international alerts(singura optiune in acest tab).

Sistemul de protectie d2jsp

d2jsp va ofera mai multe facilitati pentru a va pastra contul 'safe'. Mai jos sunt cele mai importante facilitati.

*NOTA: Daca ati fost key-logged, folositiva de informatiile de mai jos pentru a scapa de el inainte sa va logati pe d2jsp.
Daca keyloggerul este inca in calculator, voi inca ii dati date importante hackerului.


Setarea parolei la Forum gold

d2jsp cere si parola cand va logati, nu este necesar sa va logati si cu parola de la forumgold. Totusi, alegand o alta parola pt gold, adaugati un nou strat de protectie pentru cont.
Recomand folosirea altei parole fata de cea de pe battle.net.

Pentru a va schimba parola, click pe "Settings" tab si click aici:

http://i140.photobucket.com/albums/r19/bullet886/goldpw.jpg

Email Address

Daca veti fii vrodata keylogged sau aveti nevoie sa va schimbati parola, d2jsp necesita emailul dvs. Cand va inregistrati, scrieti-va emailul si pastrati-l safe.
Multi oameni nu au avut cum sa-si recupereze contul pentru ca nu-si mai aminteau mailul

Schimbarea parolei

Daca contul dvs. este compromis si va amintiti emailul, va puteti reseta parola. Din settings tab, navigati acolo si introduceti emailul sau parola:

http://i140.photobucket.com/albums/r19/bullet886/emailchange.jpg

Contact njaguar

Daca contul dvs. este compromis, il puteti contacta pe njaguar in afara forumului. Trimiteti email la: njaguar@d2jsp.org de pe emailul cu care v-ati inregistrat pe jsp si povestitii situatia.

Totusi, daca aveti un grup de prieteni, cereti-le MSN/AIM ca sa-i puteti contacta in afara d2jsp-ului. Ei pot contacta mod team din partea voastra si vor putea oprii problemele mai devreme.

Aducerea contului la normal

Daca sunteti deja KeyLogged, probabil veti primii Scammer tag, locked, warns, etc. din cauza celui care v-a furat contul.
Desi d2jsp intelege ca nu poti tine situatia sub control, esti responsabil de securitatea contului tau si toate actiunile facute de catre contul tau.
Acesta nu este un proces usor, dar urmarind pasii de mai jos, va fii tot mai usor.
Mai jos sunt cateva intrebari si raspunsuri comune:

Am primit xx% warn din cauza hackerului. Puteti sa le scoateti?
Warnul va fii scos dupa 30 days.

Forum Gold / in game gear au disparut...ce pot sa fac?
Verificati-va gold logs sa vedeti catre cine a fost trimis, apoi postati in S/A cu toate informatiile relevante pe care le aveti. Desi nu va puteti recupera ForumGoldul, va puteti asigura ca hackerul e locked.

Acum sunt locked sau am Scammer tag. Ce fac acum?
Din nou, chiar daca nu ai fost tu, contul e responsabilitatea ta. Postati in "Why Am I Locked?" si asteptati instructiuni de la Mod Team.
Daca contul a primit Loser tag sau Ban, trimiteti email catre njaguar sau rugati un prieten sa posteze pe forum in favoarea dvs.

Thx to bullet886 for making this guide.[/QUOTE]
Member
Posts: 14,547
Joined: Jul 14 2007
Gold: 6,087.69
May 2 2009 11:52am
Intrebari si raspunsuri frecvente pentru Scammer Accusations:
  • De ce am goldul locked ?
  • Imi voi primii FG-ul inapoi?
  • Nu pot gasii trade thread, ce fac?
  • Mi-a vandut iteme unperm, puteti sa-i dati locked/scammer tag?
  • Un user face spam in threadul meu, ce fac?
  • Nu pot gasii link catre profilul userului, cum il gasesc?
  • Cred ca acest user are mai multe conturi pe d2jsp, ce fac in privinta asta?
  • Am postat toate dovezile impotriva sa, de ce inca nu este locked?
  • Scammerul a folosit tot fg-ul, care mai e scopul postarii acestor dovezi?
  • Threadul meu e inchis si un moderator a scris "tag requested" ce inseamna asta?
  • Vad un thread impotriva acestui user, post sa postez dovezile mele in acel thread?
  • Vad mediatori care posteaza in threadul meu, de ce nu ii dau locked inca?

I: De ce am goldul locked ?
R: Accesul la Forum Gold este locked atunci cand mai multe dovezi au fost trimise pentru a va invenstiga userul. Cand
locked este primit, userul va intra intr-un nou stadiu de investigare. Pe durata acestui proces, contul dvs. va fii
revizuit pe viitor, pentru a determina daca sau nu suspiciunile s-au adeverit. Amintiti-va,
doar pentru ca goldul dvs. este locked, asta nu inseamna ca veti primii neaparat scammer tag. Daca va intrebati
de ce sunteti locked, va rog faceti un post in acest forum si un moderator v? va spune de ce.
Forum: http://forums.d2jsp.org/index.php?showforum=293


I: Imi voi primii FG-ul inapoi?
R: d2jsp.org nu returneaza fg sau iteme. Chiar daca noi nu returnam fg-ul, mai este o sansa
de a vi-l primii inapoi. Daca userul care v-a inselat doreste sa scape de locked/scammer tag
sunt nevoiti sa isi plateasca toate scam-urile. Acest lucru se intrampla foarte des, cand un user care v-a inselat
trece prin acest proces, dvs. veti fii informat


I: Nu pot gasii trade thread, ce fac?
R: Urmati acesti pasi pentru a va gasii posturile facute de dvs.
Pasul 1: Click Aici pentru a va vizualiza profilul.
Pasul 2: Cautati unde este post count-ul, si acolo trebuie sa fie un buton de search (arata cam asa [Search]).
Pasul 3: Dupa ce faceti click pe butonul de Search, va va duce pe o pagina unde trebuie sa introduceti cateva informatii.
Simplu, selectati categoria unde vreti sa faceti search si parola de la gold apoi click pe Purchase Search. Acest lucru va va arata posturile facute in ultimele 7 zilesi se limiteaza
la 500 search results.
Nota: Acest lucru v? va costa 5 fg, dar este singura solutie daca nu "urmariti" acel topic.


I: Mi-a vandut iteme unperm, puteti sa-i dati locked/scammer tag?
R: Inainte ca un user sa fie locked din cauza unui scam, avem nevoie de dovezi. La fel este si in cazul cand
itemele "poof" care pareau a fii perm sau legit. Noi investigam toate cazurile, dar dovedind aceste lucruri este foarte greu, daca
va fii dovedit in vre-un fel, userul va primii scammer tag.


I: Un user face spam in threadul meu, ce fac?
R: Singurul lucru de facut, este sa-l ignorati. Acest lucru poate fii greu, dar daca nu veti da reply la mesajul lor
mai mult ca sigur se vor oprii. Daca spammerul continua, va rog contactati un Trade Moderator si se va ocupa de el.
Va rog, nu provocati userul, nu veti face decat sa fie mai rau. Lista cu Trade Moderator poate fii gasita
aici. Va rog contactati pe cineva online, si trimitetii link-ul catre post in PM.


I: Nu pot gasii link catre profilul userului, cum il gasesc?
R: Faceti click aici si scrieti userul exact asa cum este in casuta din josul paginii numita "Members name".
Apoi faceti click pe “Add this member to my address book” si dupa ce pagina se incarca, veti putea vedea userul adaugat .
Odata ce userul este adaugat, puteti face click pe el si va va duce direct la profilul sau.


I: Cred ca acest user are mai multe conturi pe d2jsp, ce fac in privinta asta?
R: Daca aveti motive sa credeti ca un userul are mai multe conturi pe d2jsp faceti click aici si faceti un post
in acest forum. Va rog, asigurati-va ca aduceti dovezi de ce credeti acest lucru, si un link catre ambele conturi.


I: Am postat toate dovezile impotriva sa, de ce inca nu este locked?
R: Va rog fiti calmi, un moderator v? va asista si va revizuii cazul cand el/ea este disponibil. Amintiti-va ca
sunt multe cazuri care au nevoie de aceeasi atentie. Nu vom uita de dvs.


I: Scammerul a folosit tot fg-ul, care mai e scopul postarii acestor dovezi?
R: Chiar daca userul care v-a inselat a folosit tot fg-ul, e recomandat sa postati toate dovezile.
Motivul este ca noi sa putem investiga userul pe viitor si probabil sa primeasca lock/scammer tag. Acest lucru este si pentru ca
alti useri vor fii mai atenti cand vor face trade cu persoana respectiva.


I: Threadul meu e inchis si un moderator a scris "tag requested" ce inseamna asta?
R: Acest lucru inseamna ca sunt destule dovezi pentru a spune ca userul a inselat pe cineva. Deasemenea cazul a fost trimis catre un
admin pentru o ultima revizuire si posibilitatea de a primi scammer tag. Multumim pentru postarea dovezilor impotriva userului
pentru a mentine d2jsp un loc pentru tradeuri de incredere.


I: Vad un thread impotriva acestui user, post sa postez dovezile mele in acel thread?
R: Nu, va rog faceti-va propriul thread impotriva userului. Cerem ca sa fie cate un topic pentru fiecare acuzatie.
Acest lucru face ca revizuirea sa fie mai usoara.


I: Vad mediatori care posteaza in threadul meu, de ce nu ii dau locked inca?
R: Mediatorii nu pot da lock la forumgold. Acest lucru poate fii facut doar de Moderatori si mai sus. Mediatorii sunt
acolo pentru a va ajuta sa adaugati dovezile care trebuie pentru cazul dvs. pentru ca mai tarziu un moderator cand revizuieste cazul sa aibe toate informatiile sortate
Va rugam colaborati cu mediatorii pentru a prepara cazul dvs. pentru un moderator.
Go Back To Romanian Topic List
Prev1345
Closed New Topic New Poll