d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Romanian > Romania A Semnat Acta > Fack
Prev123456Next
Add Reply New Topic New Poll
Member
Posts: 11,323
Joined: Mar 5 2006
Gold: 8.43
Feb 6 2012 08:19am
Politia care vine stie linux mai bine decat tine. Not like pe windows nu se poate cripta....
Member
Posts: 37,074
Joined: Dec 19 2008
Gold: 8.00
Trader: Trusted
Feb 6 2012 08:24am
Quote (the_rest @ Feb 6 2012 03:49pm)
use linux. si adevaru este ca cine stie linux, isi poate cripta toate partitiile si poate sa vine orice politie! io as face dar mi lene.


Boss de Boss esti tu ... stii ce inseamna clustere ?? Aia nu iti verifica informatia propriu zisa de pe calculator domnul meu IT`ist , cii clusterele pline si rescrise ale hardului care salveaza O CHEIE ... dar ma rog deja cred ca vorbesc limbe straine ... a am uitat ca tu ai cambridgu ... ba ma faci sa rad de fiecare data cand incerci sa pari destept sa mor eu

Si pentru windows my little friend :

"Trusted Platform Module (TPM) este un microcip încorporat într-un computer. Acesta se utilizează pentru a stoca informații criptografice precum cheile de criptare. Informațiile stocate pe TPM pot fi mai sigure împotriva atacurilor software externe și a sustragerii fizice."

This post was edited by TheElderGod on Feb 6 2012 08:25am
Member
Posts: 36,244
Joined: Nov 29 2005
Gold: Locked
Trader: Scammer
Feb 6 2012 09:46am
Quote (mmc @ 6 Feb 2012 17:19)
Politia care vine stie linux mai bine decat tine. Not like pe windows nu se poate cripta....


ce-mi place cand vine cate un expert ca tine atoate-stiutor atoate-cunoscator absolut intelept!

scuza-ma ca-s doar un amarat in comparatie cu tine, dar carevasazica raman in prostia mea ca unii algoritmi de criptare din linux nu pot fi sparti nici de un super-calculator din armata americana.

of course criptarea din windows ti-o sparge si bunica, alea sunt facute special cu back door.

edit pentru ElderGod:
Quote (TheElderGod @ 6 Feb 2012 17:24)
Boss de Boss esti tu ... stii ce inseamna clustere ?? Aia nu iti verifica informatia propriu zisa de pe calculator domnul meu IT`ist , cii clusterele pline si rescrise ale hardului care salveaza O CHEIE ... dar ma rog deja cred ca vorbesc limbe straine ... a am uitat ca tu ai cambridgu ... ba ma faci sa rad de fiecare data cand incerci sa pari destept sa mor eu

Si pentru windows my little friend :

"Trusted Platform Module (TPM) este un microcip încorporat într-un computer. Acesta se utilizează pentru a stoca informații criptografice precum cheile de criptare. Informațiile stocate pe TPM pot fi mai sigure împotriva atacurilor software externe și a sustragerii fizice."


tipule nu m-am nascut ieri nici io, stiu la ce se uita aia wtf. nu criptezi numa 1 fisier, criptezi tot filesystemu. dupa cum am scris: criptare de partitie, nu de fisiere. plus ca politia iti ia si TPM-u daca vine.

nu stiu in windows asa de bine criptari, dar parola nu ti-o salvezi nicaieri in linux, asa ca numai 'brute force' se poate aplica la el. si cine chiar stie sa-si bage criptare in linux, nu-i pune parola God sau EuSuntPresedinteleBasescu sau tampenii, ci ceva de genu "8dG&0ctrl-Xj5v^z" si inca zece caractere chinezesti. care dureaza cateva milioane de ani sa verifice toate variantele sa gaseasca asa ceva, cu un calculator amarat de la politie miliarde de ani! ...

This post was edited by the_rest on Feb 6 2012 10:06am
Member
Posts: 37,074
Joined: Dec 19 2008
Gold: 8.00
Trader: Trusted
Feb 6 2012 10:15am
Quote
edit pentru ElderGod:
tipule nu m-am nascut ieri nici io, stiu la ce se uita aia wtf. nu criptezi numa 1 fisier, criptezi tot filesystemu. dupa cum am scris: criptare de partitie, nu de fisiere. plus ca politia iti ia si TPM-u daca vine.

nu stiu in windows asa de bine criptari, dar parola nu ti-o salvezi nicaieri in linux, asa ca numai 'brute force' se poate aplica la el. si cine chiar stie sa-si bage criptare in linux, nu-i pune parola God sau EuSuntPresedinteleBasescu sau tampenii, ci ceva de genu "8dG&0ctrl-Xj5v^z" si inca zece caractere chinezesti. care dureaza cateva milioane de ani sa verifice toate variantele sa gaseasca asa ceva, cu un calculator amarat de la politie miliarde de ani! ...


Tu ai citit topicul ? Sau ai inceput sa postezi asa din memorie ? Daca se aplica legea nu conteaza ce sistem de operare ai o sa fii restrictionat , da pentru cei cunoscatori v-or folosii proxy dar pentru restul nu o sa conteze ca o sa te limiteze din IP din providerul de internet !! Si indiferent ca folosesti proxy , mayn rooter o sa fie tot la provider deci tot o patesti daca piratezi , asa ca te rog frumos daca tu nu poti sa imi intrii in computer sa imi pui un screen saver cu sa ma duc de unde am iesit , tot o sa iti iei ca restul block la ip si amenda pentru piraterie !!

Sa ai o seara buna si ti-am zis ma amuzi de fiecare data :)
Member
Posts: 17,754
Joined: Jul 14 2009
Gold: 0.00
Feb 6 2012 10:15am
Quote (the_rest @ 6 Feb 2012 16:46)
ce-mi place cand vine cate un expert ca tine atoate-stiutor atoate-cunoscator absolut intelept!

scuza-ma ca-s doar un amarat in comparatie cu tine, dar carevasazica raman in prostia mea ca unii algoritmi de criptare din linux nu pot fi sparti nici de un super-calculator din armata americana.

of course criptarea din windows ti-o sparge si bunica, alea sunt facute special cu back door.

edit pentru ElderGod:


tipule nu m-am nascut ieri nici io, stiu la ce se uita aia wtf. nu criptezi numa 1 fisier, criptezi tot filesystemu. dupa cum am scris: criptare de partitie, nu de fisiere. plus ca politia iti ia si TPM-u daca vine.

nu stiu in windows asa de bine criptari, dar parola nu ti-o salvezi nicaieri in linux, asa ca numai 'brute force' se poate aplica la el. si cine chiar stie sa-si bage criptare in linux, nu-i pune parola God sau EuSuntPresedinteleBasescu sau tampenii, ci ceva de genu "8dG&0ctrl-Xj5v^z" si inca zece caractere chinezesti. care dureaza cateva milioane de ani sa verifice toate variantele sa gaseasca asa ceva, cu un calculator amarat de la politie miliarde de ani! ...


buna dimineatza
sa trezit cucu

This post was edited by leXu on Feb 6 2012 10:15am
Member
Posts: 36,244
Joined: Nov 29 2005
Gold: Locked
Trader: Scammer
Feb 6 2012 10:20am
ok sa dau un exemplu, cam tampit de fapt si nu spun toate etapele ce trebe ...

sa zicem ca fac o partitie windows NTFS pe calculator ... si nu copiez nimica pe ea, o las goala. Sterg si Recycle bin si System Volume Information manual cumva. Deci io bag linuxu si critpez partitia. Orice sector de hard disc il va citi politia, va parea un sir de numere complet aleatoare 01100011001101011101 etc. In primu rand ca nu va fi nimica 00000000, toate vor fi pline de biti scrisi. Chiar daca partitia este goala! politia nu va putea sa stie nici macar ca partitia este complet goala fara nici un fisier. Nu se va putea delimita nici macar care ii ala cluster, nu se va putea spune nici macar ca ii NTFS.

This post was edited by the_rest on Feb 6 2012 10:24am
Member
Posts: 12,840
Joined: Feb 11 2010
Gold: 0.00
Feb 6 2012 11:27am
Quote (the_rest @ Feb 6 2012 06:20pm)
ok sa dau un exemplu, cam tampit de fapt si nu spun toate etapele ce trebe ...

sa zicem ca fac o partitie windows NTFS pe calculator ... si nu copiez nimica pe ea, o las goala. Sterg si Recycle bin si System Volume Information manual cumva. Deci io bag linuxu si critpez partitia. Orice sector de hard disc il va citi politia, va parea un sir de numere complet aleatoare 01100011001101011101 etc. In primu rand ca nu va fi nimica 00000000, toate vor fi pline de biti scrisi. Chiar daca partitia este goala! politia nu va putea sa stie nici macar ca partitia este complet goala fara nici un fisier. Nu se va putea delimita nici macar care ii ala cluster, nu se va putea spune nici macar ca ii NTFS.


u m4d bro?
Quote (TheElderGod @ Feb 6 2012 06:15pm)
Tu ai citit topicul ? Sau ai inceput sa postezi asa din memorie ?  Daca se aplica legea nu conteaza ce sistem de operare ai o sa fii restrictionat , da pentru cei cunoscatori v-or folosii proxy dar pentru restul nu o sa conteze ca o sa te limiteze din IP din providerul de internet !! Si indiferent ca folosesti proxy , mayn rooter o sa fie tot la provider deci tot o patesti daca piratezi , asa ca te rog frumos daca tu nu poti sa imi intrii in computer sa imi pui un screen saver cu sa ma duc de unde am iesit , tot o sa iti iei ca restul block la ip si amenda pentru piraterie !!

Sa ai o seara buna si ti-am zis ma amuzi de fiecare data :)


o sa reapara tiganni cu cd-uri matritate in piata universitatii :banana:
Member
Posts: 11,323
Joined: Mar 5 2006
Gold: 8.43
Feb 6 2012 11:36am
Quote (the_rest @ 6 Feb 2012 18:20)
ok sa dau un exemplu, cam tampit de fapt si nu spun toate etapele ce trebe ...

sa zicem ca fac o partitie windows NTFS pe calculator ... si nu copiez nimica pe ea, o las goala. Sterg si Recycle bin si System Volume Information manual cumva. Deci io bag linuxu si critpez partitia. Orice sector de hard disc il va citi politia, va parea un sir de numere complet aleatoare 01100011001101011101 etc. In primu rand ca nu va fi nimica 00000000, toate vor fi pline de biti scrisi. Chiar daca partitia este goala! politia nu va putea sa stie nici macar ca partitia este complet goala fara nici un fisier. Nu se va putea delimita nici macar care ii ala cluster, nu se va putea spune nici macar ca ii NTFS.



Criptarea default din linux e proasta rau, o sparge orice cuc, daca vrei sa criptezi la modul avansat si care greu sa fie atinsa iti trebuie soft special, soft care merge si pe win si pe linux, soft care costa mii de coco, soft la care nu oricine are acces, capisci?
Member
Posts: 36,244
Joined: Nov 29 2005
Gold: Locked
Trader: Scammer
Feb 6 2012 03:08pm
Quote (mmc @ 6 Feb 2012 20:36)
Criptarea default din linux e proasta rau, o sparge orice cuc, daca vrei sa criptezi la modul avansat si care greu sa fie atinsa iti trebuie soft special, soft care merge si pe win si pe linux, soft care costa mii de coco, soft la care nu oricine are acces, capisci?


hey e iar expertul atoate-stiutor si atoate-cunoscator. tu stii foarte bine, esti in paine, ca ai folosit linuxu timp de 12 ani asa-i ? ca io l-am folosit numa 11 ani.
daca esti asa de atoate-stiutor, spune-mi cum ii spune la algoritmu din linux ? ca nu stii.

edit: linux este renumit si pentru ca inlocuieste foarte multe chestii hardware scumpe - cu emulari software ieftine.

truth is: windows=jocuri. in acest mileniu, cine vrea ieftin si eficient, nu mai baga windows.
da' io trebe sa ma joc si io :(

This post was edited by the_rest on Feb 6 2012 03:26pm
Member
Posts: 12,840
Joined: Feb 11 2010
Gold: 0.00
Feb 6 2012 03:51pm
Quote (the_rest @ Feb 6 2012 11:08pm)
hey e iar expertul atoate-stiutor si atoate-cunoscator. tu stii foarte bine, esti in paine, ca ai folosit linuxu timp de 12 ani asa-i ? ca io l-am folosit numa 11 ani.
daca esti asa de atoate-stiutor, spune-mi cum ii spune la algoritmu din linux ? ca nu stii.

edit: linux este renumit si pentru ca inlocuieste foarte multe chestii hardware scumpe  - cu emulari software ieftine.

truth is: windows=jocuri. in acest mileniu, cine vrea ieftin si eficient, nu mai baga windows.
da' io trebe sa ma joc si io :(


cam orice joc de win merge pe linux emulat... cel putin asa stiu eu(fratimiu e inginer php, lucreaza numai cu linux, servere bla bla bla etc etc etc)
faza cu linuxu este ca e free si e greu de spart...

cat despre ce zici tu acolo nimeni nu o sati umble in calculator.. firmele de net sunt obligate sati urmareasca pachetele de date in/out si sa vada daca incalci vreo regula.. plm ca orice lege care e in detrimentul nostru mai intai se baga niste zvonuri cum ca ... apoi se "negociaza" exact ca in pilda cu rabi
Go Back To Romanian Topic List
Prev123456Next
Add Reply New Topic New Poll