d2jsp
Log InRegister
d2jsp Forums > Off-Topic > International > Magyar > Age Of Empires Online > Free To Play
1235Next
Add Reply New Topic New Poll
Member
Posts: 23,563
Joined: Apr 2 2006
Gold: 279.00
Nov 21 2011 04:13pm


Azok után, hogy az Age of Empires fejlesztői szétszéledtek és a Microsoft nem igazán foglalkozott a sorozattal, nem gondoltam volna, hogy egyszer még újra a kezeim közé kerül egy új rész. Emlékszem, mikor a harmadik játékot bemutatták, elindult a találgatás, hogy a megjelenés után merre folytatódik majd a széria története, az Assassin’s Creedhez hasonlóan mindenki a második világháborúba vagy a közeljövőbe vizionálta a folytatásokat. Végül nem kaptunk új játékot, az Ensemble Studiost ráállították a Halo Warsra (ami bár jó játék volt, de nem avatta az Xbox 360-at a stratégák Mekkájává), majd mikor befejezték, a stúdió feloszlott, mi pedig szipogva reménykedtünk, hogy az orrba-szájba Xboxot promozó Microsoft egyszer újra előveszi a címet.

Ezek után viszonylag nagy meglepetést/felháborodást/extázist okozott, hogy a redmondiak bejelentették: most megint nagyon fontos lesz nekik a PC, ezért több nagy címmel is készülnek a platformra, köztük egy új, online játszható Age of Empires-játékkal, amiért alapvetően fizetni sem muszáj. Ironikus, hogy pont az egykori Age of Empires-fejlesztőkből alakult Robot Entertainment kezdte meg a játék munkálatait, amit azután a Supreme Commanderről ismert Gas Powered Games fejezett be. Az Age of Empires Online stílusváltása sokaknak nem tetszett, de azt már elöljáróban elmondhatom, hogy érdekes módon a játékba minden újdonság tökéletesen passzolna, csak a készítőknek pont azokat a dolgokat sikerült elszúrni, és azokat a gyermekbetegségeket halmozták fel, amelyek éve óta húzzák az itt összegyurmázott zsánereket.


Az Age of Empires Online - ahogy azt a neve is sejteti - online stratégia, az Age of Empires-széria játékmenetét kutyulták össze a legfontosabb MMO-elemekkel. Én személy szerint kicsit erősnek tartom, hogy néhol MMO-nak becézik a játékot, mert itt alapvetően erről nincs szó: tény, hogy rengeteg játékos tartózkodik egy szerveren, de mint majd meglátjátok, ezek az emberek legfeljebb a chatablakban fogják boldogítani egymást, illetve pontosan megvan a helye, hol találkozhatunk a többiekkel egy kiadós csatázás erejéig. Valószínűleg nem árulok el nagy titkot, hogy az elsődleges újdonságot pont ez az online jelleg szolgáltatja, maga a stratégiai rész nem változott sokat.

Frakcióválasztás után - az ókori görögökkel és egyiptomiakkal bandázhatunk egyelőre, de később jönnek a perzsák és a kelták is - a fővárosunkkal találjuk szembe magunkat. Elsőre furcsa lesz, de maga a valós idejű stratégiázás nem itt zajlik, ez inkább a karakterünk szerepét tölti be. Megtalálunk rajta mindent, az üzletet, ahol nyersanyagért vásárolhatunk, az üzletet, ahol pedig valódi pénzért. A városházán a szintlépések után kapott pontokból fejleszthetünk - ez a rész meglepően kellemesre sikerült, a választék szinte Civilizationbe illő, más kérdés, hogy itt nem kell annyira előretervezni. A megvásárolható/lootolható tervek meglétében felhúzhatunk mindenféle céhet, ahol nyersanyagot termelhetünk, illetve olyanokat is, ahol különféle, a csatákban bevethető bónuszokat, például íjászbanditákat nevelgethetünk. Alapvetően a főváros teljesen el van szigetelve a tényleges stratégiai résztől, itt nem jelenik meg a hadseregünk, itt nem kell bogyókat gyűjtögetnünk. Az itteni nyersanyagok nem használhatók fel a küldetések során (ezzel szemben a pályákon a rejtett ládikók megtalálásával és a banditák legyőzésével gyűjthetjük őket), és ellenféllel sem fogunk találkozni. Az egyedüli kapcsolatot a raktárépületek jelentik, amiket úgy kell elképzelni, mint az inventoryt a szerepjátékokban - ezeket mindig előhívhatjuk.

Bár eddig lehet nem tiszta, hogy lesz ebből Age of Empires, most gyorsan elmagyarázom: az, amit mi a korábbi AoE-játékokban megismertünk, itt questek formájában lesz jelen. A fővárosunkban mindenféle tanácsadó, harcos és politikus akar ránk sózni újabb és újabb feladatokat, amikért természetesen bőséges lootot, zsetont és tapasztalati pontot ígérnek. A küldetések elfogadásával egy teljesen új térképre kerülünk, itt építhetjük fel a kis kunyhóinkat, barakkjainkat, itt küldhetjük el a derék polgárokat bányászni, vadállatot ölni, és itt zajlanak majd a csaták is. A játékmenet alapvetően tényleg semmilyen tekintetben nem változott - persze a legelvetemültebbek biztos mondják majd, hogy pedig de -, annyi különbség van nyilván, hogy a korszakváltás lassabban megy végbe, elvégre ez egy online játék, questek tucatjait kell befejeznünk a következő korig.

A küldetések tehát egymástól függetlenül zajlanak le, de természetesen az összes kapcsolatban áll egymással. A görögöknél a nagytérkép például az ókori Hellászt vetíti elénk, a questek itt játszódnak, és nyilván történet tekintetében is összefüggenek, olykor jól ismert történelmi sztorikat játszunk végig, máskor a fejlesztők fantáziájára vagyunk bízva. A feladatok változatossága elmegy, de azért láttunk már jobbat is: a küldetések többnyire arról szólnak, hogy pusztítsunk el valakit, védjünk meg valamit, mentsünk ki néhány embert, de akad olyan misszió is, ahol a tower defense játékokban szerzett tapasztalatunkra kell hagyatkoznunk. A körítés általában tetszetős, folyamatosan mutatkoznak be az új egységek, valami kis apróság mindegyik pályát fel tudja dobni, de a végső verdikt mégis az ezen a téren, amit minden hasonló online címnél elmondunk: a tonnányi küldetést nem sikerült kellő változatossággal ellensúlyozni.

Bár alapvetően elég baj egy online játéknál, hogy gyakorlatilag egymagunk is ellehetünk benne, mint a befőtt, azért van lehetőség arra is, hogy más emberek mellett vagy ellen játszunk. Sok küldetés leírásában szerepel például a “Co-op Allowed” felirat, ilyenkor értelemszerűen kereshetünk egy havert, aki segít teljesíteni a feladatokat, ez a lehetőség pedig él a különleges krétai kihívásokra is, ahol a hullámokban érkező ellenfelek visszaverésére kell koncentrálnunk. PvP-zni Spárta városában tudunk majd, rangsorolt és nem rangsorolt meccseket egyaránt tolhatunk.

Az Age of Empires Online külsőleg hatalmas átalakuláson esett át, technikai értelemben már kevésbé. A játék még mindig az Age of Empires III motorjára épít, a fejlesztők csupán ráhúzták a most használt rajzfilmes köntöst, és ehhez igazítottak minden egyéb apróságot, a további grafikákat és a zenéket, amiből kifolyólag az új rész a legkomolytalanabb mindegyik közül. A neten sokan panaszkodnak az új stílus miatt, nekem viszont alapvetően tetszett, mert nagyon hangulatos, kissé másfajta ízt ad a szériának, ráadásul nem kell bika gép a futtatásához, már egy alsó-középkategóriás laptopon (ilyenen teszteltük mi is a játékot) gyönyörűen elfut a program. Más területen viszont bőven lett volna mit fejleszteni technikai értelemben: a mesterséges intelligencia kritikán aluli, az egy dolog, hogy az ellenfél annyira képes, hogy megállás nélkül, a szkripteknek megfelelően küldje előre a csapatait kiszámítható időközönként, mindig ugyanolyan összetételben és irányban, de az útkeresés is egészen múlt századi, érdemes kipróbálni, mikor két nagyobb csapatot elindítunk szemben egymással - egészen tanulságos, tényleg.

És persze a legfontosabb, a fizetős rész. Kár lenne naivan, hiú ábrándokat dédelgetnünk, mert az Age of Empires Online nem ingyenes játék, a tapasztalt gamer tudja, hogy a free-to-play modell valójában egy baromi jól álcázott pénzszívó rendszer, és erre a Microsoft kiválóan ráérzett. Dobozban foglaltuk össze, hogy mire kell számítani, arra viszont külön felhívjuk a figyelmet, hogy a fejlesztők rendkívül ügyesen veszik rá a játékosokat, hogy tejeljenek nekik. Bizonyos felszereléseket, amiket a küldetések teljesítéséért kapunk, csak az úgynevezett Premium Civilizáció rang kiváltása után használhatunk, addig viszont mintegy mézesmadzagként megkapjuk a keményen lelakatolt egységeket például ízelítőnek (vagyis egy-egy misszióban használhatjuk, de legyártani nem tudjuk őket) vagy pedig az örök kárhozatig bekerülnek majd a felszereléseink közzé: bizonyos spéci cuccokat nem tudunk eladni, elcserélni, de még csak törölni sem tudjuk őket. Frusztráló, abszolút hiányérzete van tőle az embernek, ugyanakkor ott motoszkál a fejében, hogy meg kellene venni, mert végtére is annyira nem drága.

Mit kapok, ha fizetek?
Bár az Age of Empires Online alapvetően ingyenes, mikrotranzakciók útján több kiegészítőhöz hozzáférhetünk, némelyik komolyan befolyásolja a játékmenetet is. Az úgynevezett Premium Civilization csomagok egy csomó egységet, felszerelést és épületet tesznek elérhetővé, bizonyos tekintetben a játékbeli lehetőségeink is kiterjednek. A Booster csomagok komplett játékmódokat rejtenek magukban, karácsonykor ilyen formában válik elérhetővé például a játék Skirmish része is. Végül ott vannak az Empire Extrák: ezek különféle látványjavító kiegészítőket jelentenek, amikkel a központi résznek számító fővárosunkat csicsázhatjuk ki, hadd irigykedjenek a többiek!


Sokat gondolkoztam, hogy negatívumként végül felhozzam-e mindezt, de úgy döntöttem nem teszem, mert akkor körülbelül arra panaszkodnék, hogy miért kell fizetni egy játékért. Az Age of Empires Online free-to-play cím, ismerjük az üzleti modell előnyeit és hátrányait, tudjuk, ha egy ilyen játék alapvetően jól sikerül, a játékosok többsége előbb-utóbb rákap majd a kisebb-nagyobb kiegészítőkre, és szorgalmasan elkezdik utalgatni a kisebb összegeket, amikből a kiadónak összegyűlik két-három több ezer forintos játék ára. És működik: az Age of Empires Online ugyanis nem rossz játék, igaz, nem is fogja megváltani a világot. A rajongóknak mindenképpen érdemes tenni vele egy próbát, hiszen ez mégis egy új rész, viszont alapvetően semmi olyat nem tud nyújtani, amit ne láttunk volna korábban. Mindezek ellenére hangulatos, élvezetes és addig biztosan izgalmas, míg el tudod dönteni: megér-e neked néhány plusz dollárt a teljes játékélmény.

forrás: gamekapocs







gameplay http://www.youtube.com/watch?v=bEprwoHLG1I

sysreq
CPU: Dual Core, 2Ghz or higher
RAM: Win XP SP3/Vista Home Basic – 1GB; Vista Premium, Ultimate/Windows 7 (32 bit) – 1.5GB; Windows 7 (64 bit) – 2.5GB
VGA: 128 MB Shader 2 supported card or higher
OS: Win XP/Vista/7
http://gepigeny.hu/
HDD: 2.5 GB required for downloads


REALM: ABYDOS


download http://ageofempiresonline.com/play/gfwlivesetup_4d530fa3e0000001_DIR.exe
Member
Posts: 23,563
Joined: Apr 2 2006
Gold: 279.00
Nov 21 2011 04:14pm
reserved
Member
Posts: 49,982
Joined: Sep 10 2006
Gold: 3,857.00
Nov 21 2011 04:14pm
sose szerettem
de azért szeretem a topicjaidat
Member
Posts: 17,321
Joined: Apr 29 2007
Gold: 26.00
Nov 21 2011 04:15pm
Ecneb szokott ilyen topikokat nyitni

/e jé ezt is ő nyitotta

/jé2 a Ecneb visszafele bencE

This post was edited by ace07 on Nov 21 2011 04:16pm
Member
Posts: 19,706
Joined: Jul 30 2006
Gold: 0.00
Nov 21 2011 04:16pm
Quote (ace07 @ 21 Nov 2011 23:15)
Ecneb szokott ilyen topikokat nyitni


no way
Member
Posts: 23,563
Joined: Apr 2 2006
Gold: 279.00
Nov 21 2011 04:16pm
:( bántotok
Member
Posts: 23,563
Joined: Apr 2 2006
Gold: 279.00
Nov 21 2011 04:31pm
elég pofás game, próbáljátok ki
Member
Posts: 49,982
Joined: Sep 10 2006
Gold: 3,857.00
Nov 21 2011 04:32pm
Quote (ace07 @ Nov 21 2011 10:15pm)
Ecneb szokott ilyen topikokat nyitni

/e jé ezt is ő nyitotta

/jé2 a Ecneb visszafele bencE


huh
Member
Posts: 23,540
Joined: May 23 2006
Gold: 26,166.00
Nov 21 2011 05:17pm
<3 megyek is
Member
Posts: 25,402
Joined: Oct 18 2006
Gold: 0.00
Warn: 100%
Nov 21 2011 05:28pm
ahol elvileg peccselnie kéne nekem ott nem csinál semmit, wtf...
Go Back To Magyar Topic List
1235Next
Add Reply New Topic New Poll