Quote (Whyred @ 16 Apr 2013 22:21)
Et køretøjs placering på vejen har intet at gøre med afstanden mellem to steder som du snakker om i #1.
Jeg er enig i at to cirkler med samme centrum men forskellig radius ikke har samme omkreds. Kan dog ikke se hvor det spiller ind her.Hvis man måler afstanden fra Fyn - Sjælland fra punkt A - B, så bliver man nødt til at måle fra samme punkt til samme punkt den anden vej, og så er afstanden jo den samme?
det har det da
- og nej ikke nødvendigvis
Quote (Whyred @ 16 Apr 2013 22:59)
I #1 der snakker du om afstand, og afstande er ikke noget man nødvendigvis er nødt til at overholde færdselsregler for at måle. Så der er du altså forkert på den.
Hvis du i #1 havde spurgt hvorfor afstanden tilbagelagt i bil er forskellig, så kunne vi snakke om det, men det er langt fra implicit, og da slet ikke når afstandsmålinger ikke foregår i biler normalt.
ja det også rigtig nok, men forstod godt hvad OP mente mellem linjerne.
This post was edited by Serria on Apr 16 2013 04:39pm